fbpx
Таг: Трајко Вељаноски

таг: Трајко Вељаноски

Контраспин: Дали Ковачевски го ослободи и Трајко Вељаноски?

Aко се појде од тврдењето на ВМРО-ДПМНЕ дека под власт на СДСМ правдата е мислена именка, бидејќи апелацискиот суд донел решение за укинување на мерката притвор за Драги Рашковски и тоа се образложува со тврдење дека „пиунот Ковачевски го ослободил миленикот на Заев“, тогаш се наметнува и прашањето дали Ковачевски го ослободил и Трајко Вељаноски, бидејќи и овој му е миленик...

Скопска Апелација го укина притворот на Драги Рашковски и Трајко Вељаноски

Апелацискиот суд - Скопје вчера донесе одлука да ги укине куќните притвори на Драги Рашковски и на Трајко Вељаноски. Поранешниот генерален секретар на владата, Драги Рашковски и поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски ќе имаат обврска да се јавуваат во судот секој прв работен понеделник во месецот, а одземени им се и патните исправи и тие не смеат да ја...

Дваесет и пет години затвор за организаторите на насилствата во Собранието на 27 април

Кривичниот суд Скопје, ги прогласи за виновни обвинетите во случајот „Организатори на 27 април” и ги осуди на вкупно години 25 години затвор. Највисока казна против организаторите на упадот и насилствата во Собранието од 27 април 2017 година доби поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој е осуден на шест години и шест месеци затвор, а поранешниот министер за транспорт...

Одбраната на обвинетите за 27 април тврди дека немале комуникација за да го загрозат уставниот поредок

Oдбраната во случајот „27 април”, каде обвинети се поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, денеска на судското рочиште истакна дека обвинетите за организацијата на 27 април ниту имале комуникација меѓу себе ниту во дејствијата за кои ги гони обвинителството има насилство за да може да одговараат...

Талат Џафери сведочеше за настаните од 27 април во Собранието, следното рочиште е на 16 октомври

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска сведочеше за насилството што се случи на 27 април во парламентот. Тој, како што истакна денеска во Кривичниот суд, на 27 април имал смртен случај во семејството, починал брат му и затоа повремено доаѓал на седницатa. Оттука, поради тоа, немал лично сознание дали 31 пратеник доставиле писмо до претседавачот Трајко Вељаноски, кој е обвинет...

Утре мандатарот Заев до Собранието ќе го поднесе составот на новата влада, гласање во недела

Претседателот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, најави дека ќе го поднесе предлог составот на новата влада и програмата за нејзина работа веднаш штом биде утврден бројот на потпретседатели на Собранието. Според Заев, предлог-составот на новата влада ќе се знае најрано утре изутрина. Гласањето за избор на Владата се очекува да се случи во недела. Заев во изјава за ТВ21...

Премиерот Спасовски сведочеше за настаните поврзани со упадот во Собранието на 27 април

Премиерот Оливер Спасовски денеска по втор пат сведочеше за случувањата поврзани со упадот во Собранието на 27 април 2017 година во судскиот процес против организаторите на „крвавиот четврток“. Актуелниот премиер Спасовски во судницата се соочи со поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, кој е еден од обвинетите во судскиот случај. Спасовски сведочеше дека на 27 април дал предлог и побарал пратениците...

Сведоци на суд изјавија дека ВМРО-ДПМНЕ стоела зад протестите на „За заедничка Македонија“

Сведоците Михаил Младеновски и Сашко Коцевски денеска ги дадоа своите изјави на новото судско рочиште во процесот против организаторите на упадот во Собранието на 27 април 2017 година. Младеновски, којшто претходно беше обвинет во судскиот процес за настаните од 27 април, рече дека тогашната Управа за безбедност и контраразузнавање (УБК) го подготвила планот за упад во Собранието. Тој посочи...

Судот го прифати обвинението за организаторите на „Крвавиот четврток“

Основниот кривичен суд - Скопје информираше дека го прифатил обвинението за четири лица што се товарат за организација на насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 година. На обвинителната клупа за „Крвавиот четврток“ ќе седнат поранешниот Претседател на Собранието Трајко Вељаноски, некогашните министри во владата на ВМРО - ДПМНЕ Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, како и екс -...

Прегрупирања или само дефокусирања на македонската политичка сцена?

Таман кога македонската јавност се олабави и мислеше дека коалицијата помеѓу владејачките Социјалдемократски сојуз на Зоран Заев и Демократската унија на Албанците на Али Ахмети е гранитно цврста – таа се разниша. Двете партии, двете жртви на насилствата во македонскиот парламент кога беа повредени премиерот Зоран Заев, пратеници и новинари ја растурија љубовта – или барем така изгледаше –...

Собранието ќе биде виновно ако избега Вељаноски, му одговорија од судот на Џафери

Собранието ќе биде одговорно доколку осомничените Трајко Вељаноски Љупчо Димовски евентуално избегаат откако не им беше одземен пратеничкиот имунитет, му одговорија од Кривичниот суд на претседателот на Собранието, Талат Џафери кој одговорноста за евентуално бегство ја префрли на Судот. „Сведоци сме дека за прв пат Собранието кое е надлежно да одлучува за имунитетот во законски утврден рок, не донесе одлуки,...

Џафери: Не го заштитив Вељаноски, туку интегритетот на Собранието

Правниот дел не беше исполнет до крај, бидејќи Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања немаше предлог-одлука. Јас се повикувам од процедурите, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на брифингот за новинари на прашањето, зошто не покренал гласање за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски кој е обвинет за организирање на упадот во Собранието на 27 април. -Мене ми беше должност...

Наместо гласање, Џафери ја прекина седницата за одземање на имунитетот на Вељаноски

Претседателот на Собранието, Талат Џафери синоќа ја прекина седницата на која се одлучуваше за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски, обвинет за организирање на упадот во Собранието на 27 април. Џафери седницата ја прекина две минути после полноќ откако претходно процедурално се јави координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски кој побара, но не му беше одобрена паузата од еден час,...

Почнува постапката за одземање на имунитетот на Трајко Вељаноски

Во 10.30 часот денеска ќе почне 12-тата седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на чиј дневен ред е само една точка - одземање на имунитетот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, инаку долгогодишен претседател на Собранието, кој беше на чело на законодавниот дом до 27 април 2017, кога се случија суровите насилства и обиди за убиство...

Јанакиески и Ристовски во притвор, Вељаноски го спаси пратеничкиот имунитет

Во најновиот развој на случајот против учесниците во насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, од вчера поранешниот министер за транспорт и врски и поранешен висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Јанакиески, потоа поранешниот министер за труд и социјална политика и за образование, Спиро Ристовски, од вчера се во притвор, додека поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, по распитот...

Вељаноски: Планираниот економски раст е недостижен, нема проекти и следуваат избори

Во Собранието денеска втор ден се расправа по дополнетиот предлог-буџет за 2019 година. Според пратениците на власта тој е граѓански и во фокусот на буџетот се нивните интереси, потреби и подобрување на квалитетот на животот. „Со овој буџет кој  е реален, се гледа одговорното и домаќинско работење на Владата“, рече Жаклина Лазаревска од СДСМ. и додаде дека, со него се...

Вељаноски: Немате двотретинско мнозинство за промена на Уставот

Собранието е институција, а пратениците се народни претставници кои ќе ја донесат одлуката и ќе ја спроведат волјата на граѓаните и порачувам да не потклекнат на каков било притисок, затоа што решаваме децениски спор за да ja извлечеме земјата од изолација, рече премиерот Зоран Заев за време на обраќањето на Комисијата за уставни прашања, каде што го образложува предлогот...

Обвинителството бара да се укине притворот на актерот Владо Јовановски

Претставникот на Вишото јавно обвинителство, Јован Цветановски до Советот кој во Апелациски суд - Скопје денеска ја разгледуваше жалбата за притворот за актерот Владо Јовановски поради насилствата во Собранието на 27 април минатата година, побара актерот да биде пуштен од притвор и да му се изрече поблага мерка за обезбедување присуство. Според Цветановски, Советот на Основен суд Скопје 1...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ останува заробенa во сопствената политика на затвореност

ВМРО-ДПМНЕ и Трајко Вељаноски остануваат заробени во сопствената политика на затвореност, тајност, манипулација и на лажење на граѓаните, се вели во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на Трајко Вељаноски. Од владејачката партија додаваат дека „за разлика од тајните преговори што ВМРО-ДПМНЕ ги водеше со соседите, Владата предводена од СДСМ е максимално транспарентна и секоја политика, секој нејзин потег е им ќе...

Вељаноски: Бараме увид во тоа што го договорил Заев за добрососедството

„ВМРО-ДПМНЕ е крајно загрижена од нетранспарентноста и леснотијата со која Заев пристапи на едно исклучително сериозно прашање, како што е склучувањето на договорот со Бугарија. ВМРО-ДПМНЕ бара увид во тоа што Заев договорил при посетата на Софија. Македонскиот народ бара увид во содржината на договорот што Заев се согласил да ја потпише“, порача пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, на...

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на...