fbpx
Таг: Амнестија

таг: Амнестија

Контраспин: Јавното обвинителство не сака да ги наведе деталите за пречекорените истраги

Министерот за правда Кренар Лога излезе со мислење во име на Министерството за правда дека Годишниот извештај на Јавното обвинителство на РСМ (ЈОРСМ) за работата во 2022 година има недостатоци, при што посебно го потенцираше долгото траење на предистражните и истражните постапки во Обвинителството, на што доби остро појаснувачко-кавгаџиско соопштение од ЈОРСМ.  Додека се подготвува овој текст, одржан е поширок...

Амнестијата влезе во Собрание, ќе помине ли предлогот на Лога за растеретување на затворите?

Предлог-законот за амнестија пристигна во Собранието. Кога ќе се гласа останува неизвесно, но најверојатно ќе биде идната недела, со оглед на тоа што министерот за правда Кренар Лога најави дека ќе биде на службен пат во САД, а сака самиот да го брани законското решение пред пратениците. Предлог-законот ќе се носи по скратена постапка, но не е со европско знаменце. Според...

Контраспин: Пренџов со паушални изјави спинува за Законот за амнестија

Пратеникот од ГРОМ Љупчо Пренџов ем не го прочитал законот за амнестија, ем е уверен дека „е превара“, зашто ништо е им верувал на овие од власта. Паушално и без аргументи се изјаснува и за амнестијата и нејзините цели од 2018 година, за кредитите за реконструкција на затворите, итн. Сепак, има право дека власта можела да стори многу повеќе,...

Законот за амнестија оди во Собрание – ослободување за казна затвор до 6 месеци, нема амнестија за тешките дела

Владата на денешната седница даде зелено светло за Законот за амнестија и тој ќе биде доставен до Собранието. На претходната седница овој закон беше вратен на усогласување, со цел да се регулира статусот на македонските државјани осудени во странство, кои казната ја издржуваат во земјава. Законот го предложи министерот за правда Кренар Лога, а неговото образложение е дека условите во...

Со измените на Кривичниот законик Груевски не се враќа во Македонија, тврди Пендаровски

Со последните измени на Кривичниот законик, Никола Груевски нема да се врати во Македонија. Досега не се вратил, поради овие измени нема ни да се врати, тоа е сигурно, вели претседателот Стево Пендаровски во интервјуто за „Гласот на Америка“, дадено по неговото обраќање во ООН. „Тврдам, досега не се вратил, заради овие измени нема ни да се врати, тоа е...

Закон за амнестија: Од затвор ќе излезат 250 осуденици, а на ред чекаат да влезат 2.000 нови

„Се срамам што сум премиер на земја во која има затвори со нехумани и супстандардни услови под секое човечко достоинство. Преку владината камера која влезе и сними внатре сѐ, ќе се обидеме преку вас медиумите, да ја поттикнеме дебатата во општеството овие услови под итно да се подобрат“, рече премиерот Зоран Заев во 2017 година, по посетата на најголемиот...

Пендаровски фрли жешка топка во рацете на партиите – кој барал амнестија за Груевски?

Откако претседателот на државата, Стево Пендаровски во гостување на емисијата „Трилинг“ рече дека на неформално ниво, пред 7-8 месеци од „некои актери на политичката сцена“ бил консултиран околу евентуална амнестија на експремиерот Никола Груевски, денеска политичките партии, секоја со своја теза, повторно ја вжештија темата. Пендаровски во емисијата истакна дека нема намера да го помилува експремиерот, бидејќи, според него, тоа...

Опозицијата на два пати преку посредници барала од Пендаровски помилување за одредени политичари

Претседателот Стево Пендаровски, соопшти дека оваа година, на два наврати опозицијата преку посредници му упатила „предлози да размисли за помилување на одредени политичари или да поддржи закон за амнестија на актуелни или поранешни политичари“. „Тие предлози, преку посредници, до претседателот Пендаровски беа упатени од политички и безбедносни структури кои се блиски до актуелната опозиција, како и од поранешни политичари“, соопшти...

Кривичниот суд ги отфрли барањата за амнестија во случајот „Организатори на 27 април“

Основниот кривичен суд од Скопје денеска го отфрли барањето за амнестија на обвинетите лица во случајот „Организатори на 27 април“. Барањето за амнестија го поднесоа поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, ексминистрите Спиро Ристовски и Миле Јанакиески и бившиот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Владимир Атанасовски. Претседателот на Судечкиот совет, судијата Илија Трпков на рочиштето изјави дека по барањето...

Граѓаните што не ги почитувале ковид-протоколите ќе бидат амнестирани

Собраниските пратеници ги усвоија измените на Законот за амнестија, со кои граѓаните осудени на високи парични казни поради непочитување на протоколите за време на ковид-пандемијата, ќе бидат амнестирани. Во периодот по донесувањето на Одлуката за утврдување на постоење на вонредна состојба од страна на Претседателот Стево Пендаровски, од март 2020 година биле изречени голем број на парични казни за кривичните...

Законот за амнестија на осудените од 27 април не помина, обвинувања кои пратеници не гласале

Откако пратениците од Собранието вчера не го прифатија предлог-законот за амнестија на осудените за „крвавиот четврток“ од 27 април 2017 година, денеска опозициските пратеници се расправаат зошто дел од нив не гласале за овој предлог кој беше поднесен од ВМРО-ДПМНЕ, по претходна иницијатива на адвокатите Јанаки Митревски и Драган Пешевски. На вчерашното гласање 58 пратеници гласаа „против“, додека 40 пратеници...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за амнестија за осудените за упадот во Собранието на 27 април

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на РСМ денеска поднесе предлог-закон, инициран од адвокатите Јанаки Митровски и Драган Пешевски, за целосна амнестија на лицата осудени за упадот во Собранието што се случи на 27 април 2017 година. „Овој предлог е само продолжение на претходниот закон за амнестија, кој е донесен во декември 2018 година, но со една голема и суштинска...

Уставниот суд ја одби иницијативата на Чавков за амнестијата за „27 април“

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови од судиите не поведе постапка за оценка на уставноста на член 1 и член 2 од Законот за амнестија, врз основа на кои беа амнестирани лица инволвирани лица во насилството во Собранието на 27 април 2017 година. Иницијативата беше поднесена од Митко Чавков, поранешен директор на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) кој...

Амнестираниот Борис Дамовски на новогодишен коктел на ВМРО-ДПМНЕ во Штип

Борис Дамовски, неодамна амнестираниот водач на движењето „За заедничка Македонија“, заедно со членката на Извршниот комитет, Иванка Василевска, изминатиот викенд беше почесен гостин на Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ во Штип. Дамовски дојде во Штип на предновогодишниот коктел за членовите на штипскиот огранок на опозициската партија. На средбата во седиштото на партијата, покрај членовите, присуствува и пратениците и раководството на...

Обвинителствата дадоа позитивно мислење за уште четири амнестии

Основните јавни обвинителства, согласно пред некој ден изгласаниот Закон за амнестија, денеска до Основниот суд Скопје 1 доставиле мислења за преостанатите барања за амнестија и позитивно мислење дале само за четири од нив. Интересното е што Основното јавно обвинителство - Скопје, од 37-те барања се изјаснило позитивно само за едно, а другите ги оценило како неприфатливи. Основното јавно обвинителство за...

Мукоски, Василевски, Димовски, Арнаудов и Тарчуловски добија амнестија

Пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски, Љубен Арнаудов и Јохан Тарчуловски се помеѓу првите обвинети што добија амнестија за крвавиот четврток на 27 април минатата година, пишуваат дел од медиумите. Покрај петте пратеници, амнестија е одобрена и за вработените во кабинетот на поранешниот претседател на Собранието, Елена Божиновска и Иван Цветановски, како и за обвинетиот Захарије Симовски, браќата Стефан...

Во Јавно обвинителство пристигнале вкупно 66 барања за амнестија

Јавното обвинителство извести дека пристигнале вкупно 66 барања за амнестија доставени согласно Законот за амнестија од страна на Основниот суд Скопје 1 Скопје. „Во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција пристигнаа 29 барања, од кои до овој момент е дадено позитивно мислење за 12. Во Основното јавно обвинителство Скопје пристигнати се 37 барања за амнестија. Поднесените...

Чавков не поднел барање за амнестија, смета дека е невин

Митко Чавков, поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност во времето на упадот и насилството во Собранието на 27 април 2017 година, не поднел барање за амнестија, според новиот закон. Рокот за ваквите барања истече вчера. Информацијата ја кажа утрово адвокатот Сашко Дукоски, бранител на Чавков, пред денешното рочиште за упадот во Собранието. Според Дукоски, Чавков...

Последен ден за поднесување барања за амнестија за „27 април“

Денеска истекува рокот за поднесување барања за амнестија за настаните во Собранието од 27 април 2017 година според законот кој го подготви Координативното тело за помирување, а го изгласа Собранието со 95 гласа „за“. Заклучно со вчерашниот ден до Кривичниот суд во Скопје пристигнале вкупно 38 барања за амнестија од обвинетите во неколкуте случаи кои се однесуваат за настаните од...

До Кривичниот суд поднесени 12 барања за амнестија

До утрово до Кривичниот суд во Скопје се пристигнати 12 барања за амнестија од обвинетите за настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април 2017 година Секој од обвинетите за „27 април" има право да поднесе барање за амнестија, ако смета дека ги исполнува условите пропишани со Законот. Петдневниот рок за доставување на барањата за амнестија истекува утре. Барањата обвинетите...

Ковачевски ја заборави сопствената улога во медиумскиот сектор – извинувањето е лицемерно

На Ковачевски и на СДСМ никој друг не им е виновен што не сторија ништо позначајно реформски во медиумскиот сектор, а што било нивна должност, вклучувајќи го и тешкото...