fbpx
Таг: Трајко Вељаноски

таг: Трајко Вељаноски

Вељаноски: СЈО со одлуката за „Пуч“ потврди дека е партиски разгранок на СДСМ

Со денешната одлука за повлекување на обвинението за случајот „Пуч“, СЈО потврди е партиски разгранок на СДСМ/Сорос, изјави денеска на прес-конференција актуелниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски. Тој истакна дека Јанева „не е обвинител кој работи независно туку по наредбите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и на нарачателите од странство“. - Од денеска Јанева и Специјалното...

Собранието не избра претседател, само ги верификуваше мандатите на пратениците

Собранието попладнево ги верификуваше мандатите на сите 120 пратеници. По предлог на Верификационата комисија, „за“ гласаа 114 пратеници, а ниту еден против или воздржан. - Врз основа на извештајот на Државната изборна комисија (ДИК) за изборите одржани на 11 декември, комисијата констатира дека нема основа за оспорување на верификацијата на мандатите на 120 пратеници. Верификационата комисија му предалага на Собранието да...

Новото Собрание ја почна конститутивната седница

Избраните пратеници денеска во 13 часот се собраа на конститутивната седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија. Седницата ја отвори и со неа претседава претседателот на Собранието во заминување, Трајко Вељаноски, кој за свои заменици ги назначи пратениците Стојан Миланов и Јусуф Хасани. По прозивката на пратениците, беше констатирано дека на седницата се присутни 118 од вкупно 120...

Денеска ќе се конституира деветтиот собраниски состав

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот ќе ја одржи конститутивната седница на новиот состав, на која треба да бидат верифицирани мандатите на новоизбраните пратеници и да биде избран новиот претседател на законодавниот дом. Конститутивната седница во средата ја свика претседателот на Собранието во заминување, Трајко Вељаноски, веднаш откако Државната изборна комисија (ДИК) им ги врачи уверенијата на кандидатите...

Спасовски: Најстариот пратеник треба да ја води конститутивната седница, не Вељаноски

Досегашниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, планира да ја води конститутивната седница, што е спротивно на Деловникот и на собраниската практика, бидејќи најстариот пратеник претседава со конститутивната седница, вели генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, по работната средба што партиите ја имале кај досегашниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски. Во соопштението на СДСМ се вели дека на средбата се договарале деталите...

Вељаноски за петок ја закажа конститутивната седница на Собранието

Претседателот на Собранието во заминување, Трајко Вељаноски, за петок во 13 часот ја закажа и ќе претседава со конститутивната седница на новиот собраниски состав. „Врз основа на член 63 од Уставот на Република Македонија, кој предвидува дека новоизбраното Собрание се состанува на конститутивна седница најдоцна 20 дена од одржаните избори и конститутивната седница ја свикува претседателот на Собранието од претходниот...

Не Мухиќ, туку пратеникот Маноиловски од ДУИ може да ја закаже првата седница

Универзитетскиот професор Ферид Мухиќ, сепак, не е најстариот пратеник во новиот неофицијален собраниски состав, туку тоа е пратеникот од кандидатската листа на ДУИ, во шестата изборна единица, Бранко Маноиловски. Според податоците што можат да се најдат на интернет, на „Википедија“ за Маноиловски, односно Бранко Манојловски како што е заведен таму, поради што настана и конфузија при проверката на новите пратеници, тој...

Изборите ќе бидат поука за поразените и за победниците, порача спикерот Вељаноски

„Секогаш кажувам дека граѓаните на Република Македонија знаат да изберат и да ја донесат својата одлука. Така и на овие парламентарни избори“, рече првиот човек на доскорешниот собраниски состав, Трајко Вељаноски, откако гласаше на избирачкото место 2.571 во основното училиште „Мирче Арцев“ во општина Ѓорче Петров. - Посакувам, најискрено посакувам, и тоа е добро за Република Македонија, по завршувањето на...

Контраспин: Трајко Вељаноски со лицемерна дефиниција за тоа што е национален интерес

Точно е, како што вели Вељаноски, дека ќе се избира помеѓу концепт кој обезбедува сигурност и заштита на највисоките национални интереси и концепт кој води кон разградување на државата. Само уште да дефинира точно што се највисоки национални интереси, а што е лицемерие кое се затскрива зад нив, пишува „Вистиномер“. Контраспин: Трајко Вељаноски, висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ и дел од...

Вељаноски: СДСМ предвидува реорганизација на локалната самоуправа

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ја обвини опозицијата дека во својата предизборна програма предвидува реорганизација на локалната самоуправа и формирање локални полиции. На денешната прес-конференција во центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Вељаноски истакна дека СДСМ во својата програма задира и во културата, образованието, децентрализирањето на социјалната заштита, управувањето со земјоделското земјиште, а сето тоа го оцени како скандалозно и опасно за иднината...

Вељаноски упати покана за набљудување на изборите

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, упати покана до претседателот на Европскиот парламент и до претседателите на парламентарните собранија на ОБСЕ, на Советот на Европа и на НАТО за набљудувањето на изборите да ја известат Државната изборна комисија. „Претседателот Вељаноски упати покани до претседателот на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Кристине Мутонен, претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц, претседателот на Парламентарното собрание на...

Трајко Вељаноски ги распиша изборите

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, го потпиша решението за распишување на предвремените парламентарни избори, кои ќе се одржат на 11 декември, информираат од неговиот кабинетот. „Со овој чин, мандатот повторно му го враќаме на народот, кој е единствениот, врховен и најлегитимен авторитет да суди, да оценува и да одлучува која политичка опција треба да ја добие честа, но и обврската...

ВМРО-ДПМНЕ, овојпат, без еуфорија го дочека распуштањето на Собранието

По вчерашното распуштање на Собранието, недостигаше големата еуфорија кај симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ, кои, за разлика од вчера, по одлуката за распуштање на Собранието на 6 април славеа по улиците, а прослава имаше и во партиското седиште. Исто така, тогаш спикерот на Собранието на седницата на која не присуствуваа пратениците на опозицијата, по одлуката за распуштање на Собранието, доби громогласен аплауз...

Вељаноски денеска ќе ги распише изборите

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска ќе го потпише решението за предвремените парламентарни избори на 11 декември. Вељаноски во 11 часот ќе се сретне со претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, а во 12 часот ќе потпише решение за распишување предвремени парламентарни избори. Вчера со 110 гласа „за“ и ниту еден „против“, пратениците одлучија да се распушти Собранието на Република...

Maкедонија го празнува 11 Октомври – Денот на антифашистичкото востание

Македонија денеска одбележува 75 години од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна. Востанието почна на 11 октомври 1941 година со нападот на Првиот прилепски партизански одред врз бугарскиот полициски участок, а следниот ден, на 12 октомври, оружјето го кренаа и партизаните од Кумановскиот одред. Со тоа Македонија се приклучи на антифашистичката коалиција, а по четиригодишната Светска војна, со одлуките на Првото...

Вељаноски: Да го унапредиме единството и да ги надминеме разликите

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, на свечената академија по повод 75-годишнината од Денот на народното востание - 11 Октомври, повика на унапредување на единството помеѓу политичките партии, надминување на разликите и на унапредување на развојот на државата. Вељаноски рече дека 11 Октомври е денот кога е извојувана една од последните големи историски битки на народот на Македонија на патот кон слободата...

10 години од основањето на Комисијата за заштита на правото на пристап до информации

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска се обрати на одбележувањето на Меѓународниот ден на правото на пристап до информации од јавен карактер и 10-годишниот јубилеј од постоењето на Комисијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер. Сите ја знаеме онаа стара изрека дека оној кој ги има информациите тој владее со светот, рече денеска претседателот...

Трајко Вељаноски денеска се сретнал со претседателот на ПССЕ, Педро Аграмунт

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска во рамките на Европската конференција на претседатели на парламенти што се одржува во Стразбур, се сретнал со претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа, Педро Аграмунт. Од кабинетот на Вељаноски информираа дека двајцата соговорници се согласиле дека сите предизвици може да се надминат со смирен пристап и со дијалог, заради добросостојба на сите граѓани и...

Средба Вељаноски – Вуцис во Стразбур

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска во рамките на Европската конференција на претседатели на парламенти, која се одржува во Стразбур, имал билатерална средба со Николаос Вуцис, претседател на парламентот на Република Грција, информираат од кабинетот на Вељаноски. Вељаноски истакнал дека Македонија посветено продолжува да ги негува односите со Грција и дека двете земји негуваат исти вредности, имаат иста традиција, иста култура и иста...

Вељаноски: Македонија посветува максимално внимание на регионалната соработка

„Досега Македонија има шест препораки за почнување на преговорите со ЕУ, но поради еден апсурден билатерален спор и непочитување на принципот на солидарност од нашиот јужен сосед, ние сме блокирани во нашите евроатлански интеграции. Сепак, ние како држава не се откажуваме од региналната соработка со сите држави во регионот и тоа на сите полиња“, рече претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски,...

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје

Темата ментално здравје стана особено актуелна помеѓу младите по Ковид-пандемијата, кога начинот на кој дотогаш се функционираше и учеше се промени, што пак предизвика нарушување на менталната благосостојба речиси...