fbpx
Таг: Трајко Вељаноски

таг: Трајко Вељаноски

Вељаноски на „Фејсбук“: Немаше никакво примопредавање на функцијата на Џафери

Досегашниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, кој беше и претседавач со конститутивната седница по изборите, на својата фејсбук-страница напиша дека немало примопредавање на функцијата помеѓу него и новоизбраниот претседател, Талат Џафери. „Не, немаше никакво примопредавање на нелегитимно и неуставно избран претседател на Собранието“, напиша Вељаноски, како коментар на споделеното соопштение од Собранието за првиот работен ден на Џафери како претседател...

Вељаноски не ги предал печатите зашто тие се кај собраниските служби

Примопредавањето на кабинетот на претседателот на Собранието не е поврзано со некакво предавање на печати, од проста причина што ниту еден претседател на Собранието немал печати, туку само факсимили, велат за „Мета“ од собраниските служби. - Претседателот не е архивар, па да има печат - изјавија кратко од службите. Печатите, инаку, се потребни за да може претседателот на Собранието, Талат Џафери,...

Вељаноски не го признава Талат Џафери, од СДСМ велат дека и тој ќе одговара

Претседател не се избира за половина минута, не се избира на таков начин, тоа не се прави на шверцерски начин, тоа е свечен чин и не може на шверцерски начин, во едно катче, во еден ќош од една просторија да се избере претседател на Собрание, рече Трајко Вељаноски во изјава за вестите на телевизија „Сител“. - Со изборот на Талат...

Заев: Очекувам во рок од 10 дена претседателот Иванов да ми го даде мандатот

Во вечерашната „Топ тема“ на телевизијата „Телма“, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, рече дека очекува утре, или најдоцна до вторник, Трајко Вељаноски да му го предаде кабинетот на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери. Заев кажа и дека очекува во рок од 10 дена претседателот Ѓорге Иванов да го даде мандатот на парламентарното мнозинство. - Мора да го даде мандатот,...

СДСМ: Иванов е еднакво виновен за крвавото сценарио во Собранието

Иванов, еднакво со Груевски и со Вељаноски, е виновен за крвавото сценарио во Собранието и за тоа ќе сноси сериозна одговорност, стои во реакцијата на СДСМ на вечерашното обраќање на претседателот на државата до граѓаните. „Ѓорге Иванов е извршителот на Никола Груевски. Иванов работеше спротивно на Уставот и на своите должности пред граѓаните, со тоа што го поддржа насилството на Груевски и...

СДСМ: Ќе има одговорност за насилството поттикнато од Груевски, Иванов и од Вељаноски

По вечерашните настани во Собранието, во кои има голем број повредени пратеници од СДСМ и од албанските партии, СДСМ во соопштение до медиумите вечерва порача дека ќе сносат одговорност нарачателите на насилствата, односно, според партијата, Никола Груевски, Ѓорге Иванов и Трајко Вељаноски. „Ќе одговараат за загрозување животи сите што учествуваа во вечерашното насилство во Собранието, како и за сите други злодела...

Собрание: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ меѓусебно си реплицираа и си контрареплицираа

Како што почна, така и заврши четиринаесеттото продолжение на конститутивната седница на Собранието, во реплики и во контрареплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. По паузата за ручек во 15 часот, ниту еден од пратениците на СДСМ не се јави за збор. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно расправаа за тиранската платформа, протестите, државните симболи, а беа спомнати и последиците по економијата од приватизацијата. Пратеникот на...

СДСМ: Вељаноски и Иванов се должни да овозможат мирен трансфер на власта

„Трајко Вељаноски и Ѓорге Иванов не смеат противуставно и противзаконски да ги блокираат демократските процеси. Тие се должни, во согласност со Уставот и со законите, да овозможат мирен трансфер на власта“, се вели во редовното утринско соопштение на СДСМ. Во него се додава дека и во Македонија, како и секаде во светот, формираното парламентарно мнозинство е власт, бидејќи тоа ја...

Седницата продолжува в понеделник, предлогот на СДСМ не се најде на дневен ред

Без суштинска расправа и со многу процедурални забелешки, заврши денешното деветто продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија за избор на претседател и на членови на Комисијата за избори и за именувања и за избор на претседател на Собранието. Претседавачот со седницата, поранешниот спикер на Собранието, Трајко Вељаноски, не го стави на гласање предлогот на СДСМ да се...

Деветто продолжение на конститутивната седница на Собранието

Пратениците денеска во 11 часот по деветти пат ќе ја продолжат конститутивната седница на Собранието, која претседавачот Трајко Вељаноски ја прекина вчера во 18 часот иако пратениците од СДСМ бараа таа да продолжи цела ноќ. Тие на вчерашната седница го обвинија Вељаноски дека го прекршува деловникот и побараа да го напушти столчето на што тој одговори дека „не е Дедо Мраз...

СДСМ го обвини Вељаноски дека свесно ја одолговлекува конститутивната седница

На осмото продолжение на конститутивната седница на Собранието, која заврши во 18 часот, пратениците повторно расправаа за тиранската платформа, си ја префрлаа вината за актуелната политичка криза и за блокирањето на институциите. Пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски, за ова однесување на пратениците го обвини претседавачот на Собранието, Трајко Вељаноски. Тој рече дека Вељаноски е одговорен што со неговата несовесна и неделовничка...

Николовски: Блокадата на Собранието е на директна штета на граѓаните

„Блокадата на Собранието е неодржлива ситуација и мора веднаш да прекине затоа што се одразува директно на штета на граѓаните на Македонија“, изјави на прес-конференција пратеникот на СДСМ, Љупчо Николовски. Тој додаде дека раководните кадри на ВМРО-ДПМНЕ во Платежната агенција и во Министерството за финансии „буквално си играат со егзистенцијата на илјадници семејства на земјоделци со мали деца“. „Ако од Платежната...

Груевски се појави во Собрание, СДСМ обвини дека Мијалков влегол и во бизнисот со нафта

Во многу сличен дух на тоа што се случуваше минатата седмица, и на денешното, шесто продолжение на конститутивната седница на Собранието, повторно се слушаа обвинувањата за намерно блокирање на работата на Собранието, за работење против државата и за македонските национални интереси. Во првиот дел се појави и лидерот на ВМРО-ДПМЕ и пратеник Никола Груевски, првпат по 30 декември лани, кој...

Пратениците се караа за платформата, Вељаноски броеше процедурални забелешки

Денешното, четврто продолжение на конститутивната седница на Собранието неколкупати беше прекинувано поради процедуралните забелешки што ги даваа пратениците, наместо да водат расправа за точките на дневен ред, односно да ги изберат членовите и претседателот на Комисијата за избори и за именувања, а потоа и претседател на Собранието. Претседавачот на Собранието, Трајко Вељаноски, за време на паузата за ручек ги повика претставниците...

Седницата за Комисијата за избори и за именувања продолжува утре во 11 часот

Конститутивната седница на Собранието на која се расправа за избор на претседател, заменик-претседател, членови и на заменици членови на Комисијата за избори и за именувања ќе продолжи утре. Претседавачот со седницатa, поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски, најави дека утрешната, но и сите наредни продолженија на конститутивната седница, до нејзиното завршување, ќе почнуваат во 11 часот. По попладневната пауза која беше...

Собранието на пауза по час и пол реплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

На продолжението на конститутувната седница на Собранието од 50 пријавени пратеници за збор, 47 се од ВМРО-ДПМНЕ, кои си реплицираат и контрареплицираат самите на себе за платформата на албанските партии и за заштита на суверенитетот и унитарноста на државата. Во моментов пратениците заминаа на едночасовна пауза. Пратеникот на СДСМ Оливер Спасовски, поради ваквата ситуација, процедурално се јави за збор и побара...

Продолжи конститутивната седница – дипломатите седнаа на местата на новинарите

Со половина час доцнење претседателот на Собранието од претходниот состав, Трајко Вељаноски по тримесечна пауза го отвори продолжението на конститутивната седница. Седницата почна на 30 декември, минатата година, а беше прекината бидејќи немаше договорено парламентарно мнозинство и пратениците не можеа да изберат претседател на законодавниот дом. На денешното продолжени на конститутивната седница, единствени две точки на дневен ред се изборот на...

Манчевски: На Хан нема што да му кажеме, а што тој веќе не го знае

Консултациите помеѓу СДСМ и партии кои ги дадоа своите потписи за мандатар на новата влада да биде Зоран Заев, сè уште се во тек, и утре, а најдоцна до вторник треба да биде познато кој ќе биде предлогот за нов претседател на Собранието, вели потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски за „Телевизија 24“. - Верувам дека до почетокот на консултатината седница,...

СДСМ: Вељаноски безобразно одолговлекува и си поигрува со волјата на граѓаните

Одлуката на Трајко Велјаноски да не свика веднаш координација и продолжување на конститутивната седница е уште една потврда за тоа дека Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ги интересира само личниот интерес и ништо друго, реагираат од СДСМ. „Објаснувањето на Велјаноски дека граѓаните на Македонија треба да чекаат Илија Димовски да се врати од пат, за да се одржи продолжението на конститутивната...

Вељаноски за вторник закажа координативна средба во Собранието

Откако СДСМ достави инцијатива со 67 потписи за продолжување на конститутивната седница на Собранието, поранешниот претседател на законодавниот дом, Трајко Вељаноски, закажа координативна средба во вторник, во 12 часот. „Денеска во Собранието на Република Македонија ми беше доставено барање од 67 пратеници за закажување на продолжение на конститутивната седница на деветтиот парламентарен состав, почната и прекината на 30 декември 2016...

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје

Темата ментално здравје стана особено актуелна помеѓу младите по Ковид-пандемијата, кога начинот на кој дотогаш се функционираше и учеше се промени, што пак предизвика нарушување на менталната благосостојба речиси...