fbpx

Вељаноски бара граѓаните да можат да гласаат на избори со старите пасоши

Согласно чл.22 од Уставот на РМ единствени услови за да бидеш избран и да избираш е да си државјанин на Република Македонија и да си полнолетен. Сите документи (лични карти, пасоши) служат само за индетификација на личноста, вели поранешниот претседател на Собранието

-

Поранешниот претседател на Собранието и поранешен член на Државната изборна комисија бара на претстојните избори граѓаните да можат да гласаат и доколку имаат стара патна исправа со „Република Македонија“, доколку истата е со важечки рок.

Државната изборна комисија мора да им овозможи на државјаните на Република Македонија да го остварат уставното право на гласање, вели тој во обраќањето до медиумите.

„Согласно чл.22 од Уставот на РМ единствени услови за да бидеш избран и да избираш е да си државјанин на Република Македонија и да си полнолетен. Сите документи (лични карти, пасоши) служат само за индетификација на личноста. Затоа сметам дека личните карти и пасошите (наспроти измените на законите) каде рокот за важење е утврден подолгот од денот на гласање се валидни документи за идентификација на личноста која сака да го оствари правото на гласање“, вели Вељаноски.

Тој како пример ја дава 1998 година кога тогашната Државна изборна комисија донела правилник и упатство за гласање, дека и старите лични карти и пасоши од бивша СФР Југославија каде рокот за важење е утврден подолгот од денот на гласање се важечки документи за идентификација на личноста која сака да го оствари правото на гласање дадено со Уставот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Утре бесплатен влез во музеите и на локалитетите по повод Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети

Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, 18 Април, утре ќе биде одбележан со бесплатен влез во сите национални установи од областа на заштитата на културното наследство, кои ќе...