fbpx
Таг: лични документи

таг: лични документи

Со старо видео се манипулира дека повторно има хаос пред шалтерите за лични документи во Скопје

Во манипулативна објава се пласира старо видео снимено пред два месеца од турканиците во зградата на МРТ, притоа се тврди дека ова се случува сега откако Владата наводно укинала одлука на министерот за внатрешни работи. Всушност, станува збор за поништување на одлука за прераспределба на еден вработен на работно место во Ново Село – во Одделот за издавање лични...

На претседателските избори ќе може да се гласа со стар документ од јули 2023, а на парламентарните од август 2023

Државната изборна комисија известува дека согласно измените на Изборниот законик, во избирачкиот список се запишуваат сите граѓани со наполнети 18 години живот заклучно со денот на изборите кои имаат живеалиште на територијата на Република Македонија. Овие податоци за граѓаните се доставуваат до ДИК од страна на МВР. Согласно преодната одредба од измените на Изборниот законик која ќе се применува само за...

Сложни „владици“ во Собрание си мрсат

Власта и опозицијата во Собранието со здружени сили експресно протуркаа законски корекции, со кои прилично се отежнува вклучувањето на независните кандидати во изборната игра. Лутите политички противници обезбедија 84 гласа „за“ и Бадентерово мнозинство, за да ги усвојат измените на Изборниот законик со кои се зголеми прагот за учество на независните кандидати на изборите. Во меѓувреме тие продолжија да...

Не е точно дека личните документи треба да бидат со новото име, откако ќе почнеме преговори со ЕУ

Граѓаните, согласно Договорот од Преспа, требаше да ги сменат личните документи со новото име на државата до 12 февруари 2024 година. Овој датум произлегува од Договорот кој го потпишаа С. Македонија и Грција. Покрај пасошот, граѓаните треба да ги сменат и личните карти и возачките дозволи (чијашто важност за внатрешна употреба е продолжена до крајот на годинава), бидејќи тие...

МВР најави нов начин за издавање на личните карти од понеделник

Од понеделник ќе се воведе нов систем за издавање на личните карти, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Имено, од понеделник (11.03.2024), личните карти ќе може да се подигнат секој ден од неделата во кој било период од денот од месно надлежните полициските станици според место на живеење. Ваквата промена е донесена по извршената анализа на успешноста на доставата на лични...

На изборите ќе можат да гласаат и граѓаните со истечени лични документи

Пратениците денеска го изгласаа Изборниот законик, чии измени предвидуваат на престојните парламентарни и претседателски избори да може да гласаат и граѓаните со истечени лични документи. Па така, со преодната одредба на законот се уредува правото избирачите да може да гласаат со лична карта или патна исправа чија важност истекла во периодот од девет месеци до денот на одржување на изборите. Законските...

Повторно воскреснуваат анахрони терории за уништување на „македонштината“

Речиси три децении се провлекува наративот дека постои заговор за разнебитување на државата и за уништување на „македонштината“ заради лични интереси. Резултатот од слепото верување во овој заговор е игнорирање на фактите, дури и кога тие бодат очи, па некои не можат или не сакаат да ја видат вистината. Од неодамна се шират и дезинформации дека на илјадници Албанци...

Термин за лични документи отсега може да се побара онлајн

Од вчера е воведен уште еден начин за закажување на термин за фотографирање за лични документи, соопшти утрово Министерството за внатрешни работи (МВР). Воведена е нова секција на интернет-страницата termin.mvr.gov.mk. Во секцијата наречена „Поднеси барање за термин“, граѓаните го внесуваат својот матичен број, оставаат телефон за контакт и избираат за кој документ би сакале да закажат термин. Откако граѓаните ќе го...

Собранието пресече – рокот на важење на старите пасоши нема да се продолжи

Собранието на денешната седница не ги изгласа предложените измени на Законот за патни исправи, со кои се бараше старите пасоши на граѓаните со „Република Македонија“ да важат до крајот на годинава, како што беше направено со возачките дозволи. Законските измени беа предложени од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Против измените на законот гласаа 54 пратеници, додека 46 беа „за“. Како што објави пратеникот...

Вељаноски бара граѓаните да можат да гласаат на избори со старите пасоши

Поранешниот претседател на Собранието и поранешен член на Државната изборна комисија бара на претстојните избори граѓаните да можат да гласаат и доколку имаат стара патна исправа со „Република Македонија“, доколку истата е со важечки рок. Државната изборна комисија мора да им овозможи на државјаните на Република Македонија да го остварат уставното право на гласање, вели тој во обраќањето до медиумите. „Согласно...

Бојмацалиев на полноќ пречекуваше обрасци за пасоши на ГП Богородица

Со галерија од фотографии, дополнителниот заменик министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев на полноќ на социјалните мрежи се пофали дека ги пречекал новите 140.000 обрасци за пасоши. Од фотографиите може да се види како Бојмацалиев го пречекува камионот со обрасците за пасоши на граничниот премин Богородица и се поздравува со вработените, демонстрирајќи го концептот, како што вели - „МВР за...

Ова не е вонредна ситуација од месец-два, Османи со невистина

Бројот на иселени државјани на РСМ што работат во Европа, бројот на издадени пасоши, бројот на пасоши што треба да се издадат, капацитетите на машините што ги печатат, бројот на резервите на обрасци и динамиката со која се очекуваат и ред други нешта покажуваат дека Османи говори желба, а не вистинита проценка за тоа колку ќе трае вонредната состојба...

Не е вистина дека кодот MKD премолчено е заменет со NMK

Кодовите на нашата држава се MK и MKD и тие кодови се употребуваат секаде, па и во личните документи и не се сменети премолчено. Единствениот исклучок се регистарските таблички на возилата каде што се користи кодот NMK, но и тоа не е одлучено премолчено, туку е транспарентно објавено со Договорот од Преспа, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го...

Бојмацлиев: До крајот на месецот ќе има нова пратка обрасци за лични документи

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев, кој денеска заедно со директорот на Бирото за јавна безбедност, Сашо Тасевски се сретна со раководството на Секторот за внатрешни работи Куманово, изјави дека се стигнати 20.000 обрасци, а до крајот на месецов ќе стигне дополнителна пратка. Нова пратка обрасци за лични документи на граѓаните се очекува и во јуни. „Никој никого...

Лажна вест со злоупотребено лого на Канал 5 телевизија, се споделува како вистинска

Канал 5 не објавиле вест дека Грција бара од С. Македонија да ја смени бојата на пасошите од црвена во сина. Станува збор за измислена вест. Такво барање досега од грчка страна немало. Веста за која се тврди дека ја објавила Канал 5 телевизија не може да се најде никаде. Таа наликува на сатирична вест, но истото никаде не...

Османи, по Бон, стави во функција дополнителен пункт за пасоши и во Берн

Во продолжение на серијата посети на дипломатско-конзуларни претставништва на Република Северна Македонија со значително зголемен обем на конзуларна работа, денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи престојува во Амбасадата во Берн, Швајцарија. Во оваа Амбасада покрај другите конзуларни услуги за нашите државјани, преку базната станица се врши фотографирање и земање на биометриски податоци за издавање на патни исправи, а од...

Не е вистина дека патните исправи на Република Северна Македонија нема да важат ако го содржат новото име

Преспанскиот договор уредува кодот за нашата земја на регистарските таблички на возилата да биде НМ или НМК. За сите други намени, кодот на земјата останува да биде МК и МКД, како што е официјално определено од Меѓународната организација на стандардизација (ИСО). Затоа, патните исправи кои содржат Северна Македонија и код МКД се валидни и нема никаков проблем со нивното...

МВР: Промената на возачките и сообраќајните е бесплатна, но мора да се плати административната такса

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска информираше дека, согласно Решението за цените на обрасците што ги издава, возачките и сообраќајните дозволи со името „Република Македонија“ кои сè уште се важечки, се заменуваат во редовна постапка со нови со името „Република Северна Македонија“ и притоа на граѓаните не им се наплаќа цената пропишана за тие обрасци. Вака ќе биде до...

Досега се доставени 4.355 лични карти на домашна адреса на граѓаните

Од 17 јануари досега, 4.355 лични карти се доставени на домашна адреса на граѓаните, извести дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев, кој денеска заедно со државната секретарка Магдалена Несторовска ги посети управните служби на МВР во зградата на Македонска телевизија. На средбата биле доставени информации за текот на процесот на достава на личните документи на домашна адреса на...

Од понеделник граѓаните ќе добиваат СМС пораки кога ќе им бидат готови пасошите

Со цел да се олесни процесот за подигање на готови пасоши, од понеделник, 19 февруари, граѓаните кои се фотографирале за пасош во објектот на МРТВ или во Полициската станица Пролет во Скопје, ќе добиваат СМС порака откако ќе им биде изготвен пасошот за да дојдат да го подигнат. Вака информираше денеска Министерството за внатрешни работи (МВР). Покрај ова, граѓаните ќе...

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...