fbpx

МВР најави нов начин за издавање на личните карти од понеделник

Секој граѓанин ќе може секој ден во кој било дел од денот да си ја подигне личната карта од месно надлежната полициска станица

-

Од понеделник ќе се воведе нов систем за издавање на личните карти, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР).

Имено, од понеделник (11.03.2024), личните карти ќе може да се подигнат секој ден од неделата во кој било период од денот од месно надлежните полициските станици според место на живеење.

Ваквата промена е донесена по извршената анализа на успешноста на доставата на лични карти на домашна адреса на граѓаните на територија на град Скопје.

„Анализата доведе до заклучок дека доставата на лични карти е нецелосна, несеопфатна и недоволно ефикасна, а истовремено го нема посакуваниот ефект и кај граѓаните и кај полициските службеници кои беа задолжени за достава“, соопштува МВР.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателката Сиљановска Давкова на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова присуствуваше на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. „Претседателката изрази задоволство од континуитетот со кој доследно се промовираат...