fbpx
Таг: лична карта

таг: лична карта

МВР најави нов начин за издавање на личните карти од понеделник

Од понеделник ќе се воведе нов систем за издавање на личните карти, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Имено, од понеделник (11.03.2024), личните карти ќе може да се подигнат секој ден од неделата во кој било период од денот од месно надлежните полициските станици според место на живеење. Ваквата промена е донесена по извршената анализа на успешноста на доставата на лични...

Термин за лични документи отсега може да се побара онлајн

Од вчера е воведен уште еден начин за закажување на термин за фотографирање за лични документи, соопшти утрово Министерството за внатрешни работи (МВР). Воведена е нова секција на интернет-страницата termin.mvr.gov.mk. Во секцијата наречена „Поднеси барање за термин“, граѓаните го внесуваат својот матичен број, оставаат телефон за контакт и избираат за кој документ би сакале да закажат термин. Откако граѓаните ќе го...

Во личните карти кај Македонците и кај Албанците нема различно државјанство

Во новите лични карти кои го содржат уставното име Северна Македонија, државјанството и за Македонците и за Албанците е „македонско/граѓанин на Северна Македонија“. Во новите лични карти на Албанците никаде не стои етничката припадност, односно националноста. Таков предлог постоел, но тој не бил усвоен. Очигледно е дека објавата намерно споделува лажни и манипулативни информации, со цел да побуди меѓуетничка...

Двесте повици за два часа – нула термини за пасош и лична карта

Откако пунктот за вадење лични документи во полициската станица „Пролет“ сега работи само со закажувања, се вжештија телефонските линии за закажување, а термин не може да се закаже ниту на страната за онлајн закажувања, бидејќи има технички проблеми. Граѓаните се жалат дека губат часови и часови на вртење телефони за да дојдат до термин за вадење лични документи, но дека...

Народниот правобранител: МВР бесплатно треба да ги замени важечките документи

Граѓани се жалат до Народниот правобранител дека Министерството за внатрешни работи не го почитува законскиот рок за издавање на патни исправи. Народниот правобранител Насер Зибер тврди дека МВР има недостиг на обрасци за патни исправи, како и за другите документи. Во однос на претставките што доаѓаат до Канцеларијата на народниот правобранител, Зибери вели дека сред метежите за лични документи, има...

Шалтерите за подигнување лични документи во МРТВ и Беко работат и денеска

Министерството за внатрешни работи соопшти оти шалтерите за издавање на готови пасоши и лични карти во МРТВ и Беко ќе работат и денеска, во сабота. Ова најава доаѓа откако се ширеа застрашувачки видеа и слики од долгите редици кои се формирале при подигнувањето на нови лични документи. Медиумите известија оти некои граѓани чекале и по пет часови. Според Преспанскиот договор, личните...

Ковачевски: Треба да им се каже фала на вработените кои ги изработуваат личните документи

„Јас знам дека сите сакаат повеќе да критикуваат, меѓутоа треба да се каже и фала на оние вработени кои работат деноноќно, и на сликање на граѓаните, и на изработка на документите, и на издавање на документите“, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски, во однос на хаосот околу издавањето на личните документи на граѓаните. Христијан Мицкоски вчера најави дека ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе...

Приведен кичевчанец – со туѓа лична карта се обидел да земе брз кредит

Вчера на булеварот „Ослободување“ во Кичево, полициски службеници го лишиле од слобода А.Е., 28-годишен, од кичевското село Аранѓел. „Тој, со лична карта на друго лице и без добиена согласност, се обидел од кредитно друштво во Кичево да подигне кредит и на тој начин да се стекне со протиправна имотна корист. При преглед кај него, полициските службеници ја пронашле и одзеле...

Пунктот за промена на лични документи без закажување во ПС „Пролет“ ќе работи цел викенд

Пунктот за промена на лични документи без закажување во Полициската станица „Пролет“ во Скопје ќе работи и утре и задутре, односно за време на целиот викенд, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Работното време оваа сабота и недела на пунктот е од 8 до 16 часот, а граѓаните кои сакаат да направат промена на личните документи таму, тоа можат да...

Во ПС „Пролет“ дневно по 1.000 лица ќе може да ги заменат личните документи

Во новоотворениот пункт во полициската станица „Пролет“ ќе може по околу 1.000 лица во период од еден ден да ја поминат процедурата за промена на личните документи. Ова денеска го најави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој заедно со раководството на МВР го посети новоотворениот пункт на МВР за промена на лични документи. „Од денеска и официјално го почнуваме...

Најава за воведување електронска лична карта, Грковска го слушна словенечкото искуство

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска на работен состанок со словенечката министерка за дигитална трансформација, Емилија Стојменова-Дух, разговарале за можностите за заедничка соработка на полето на дигитализацијата, како и за размена на искуства и поддршка во однос на воспоставување на електронска лична карта во С.Македонија. На состанокот, тимот на министерката Дух го...

Преспанскиот договор погрешно се толкува, личните документи треба да се сменат до февруари 2024 година

Граѓаните, согласно Договорот од Преспа, треба да ги сменат личните документи со новото име на државата до февруари 2024 година. Владата не го измислила овој датум, како што се наведува во објавата, туку тој произлегува до Договорот кој го потпишаа Северна Македонија и Грција. Покрај пасошот, граѓаните треба да ги сменат и личните карти и возачките дозволи, бидејќи тие...

Лична карта на жена од Кочани злоупотребена за подигање брз кредит

Нова малверзација со лични карти на граѓаните, кои се злоупотребуваат за подигање на брзи кредити. 44 годишна жена од Кочани со живеалиште во Пробиштип е најновата мета на измама, која вчера во 17 часот случајот го пријавила во полиција, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Таа пријавила дека нејзината лична карта била злоупотребена за некој во нејзино име...

Вработена во МВР барала пари на рака за издавање лични документи – собрала 10.000 евра

Поднесена е кривична пријава против вработена во Отсекот за управни работи Штип за Виница, поради постоење основи на сомнение дека сторила кривично дело „проневера на служба“, информира Министерството за внатрешни работи (МВР). Вработената Н.Л. во својство на службено лице кое врши работи од јавен интерес, со намера за себе да прибави противправна имотна корист, од јануари до мај годинава во...

Три недели по смртта на Мемет Камбер, телото сè уште не е предадено кај роднините за да биде погребано

Три недели по смртта на Мемет Камбер, телото сè уште не е предадено кај роднините за да биде достојно погребано, информира денеска Институтот за истражување и анализа на политики „Ромалитико“. Од „Ромалитико“ ги повикуваат сите политички и административни чинители до среда да ја решат состојбата и да овозможат достоен погреб на починатиот, а во спротивно, како што велат, на 16...

Следната година е рокот кога граѓаните треба да ги заменат личните документи

Следната 2024 година е рокот во кој треба да бидат заменети личните документи, бидејќи дадовме рок при примената на Уставот и Законот за јазиците, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Во однос на зголемувањето на цените за вадење нови лични документи, Спасовски рече дека тоа се должи на зголемените цени на репроматеријалите. Инаку, во март годинава, личната карта...

Скопјанка злоупотребила лични податоци – со туѓа лична карта сакала да подигне кредит

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти за нов откриен случај на злоупотреба на личните податоци, во кој за среќа, навреме се реагирало и е спречена намерата. Единицата за економски и компјутерски криминал при Секторот за внатрешни работи (СВР) Скопје поднела кривична пријава против скопјанката И.И. (54) за сторени дела „измама при добивање на кредит или друга погодност" по член 249...

Уверение за државјанство од 1 јануари ќе се издава и како е-документ, за пасош и лична карта ќе се закажува електронски

Од 1 јануари 2023 година граѓаните ќе можат Уверението за државјанство да го добијат и во форма на електронски документ на Националниот портал за електронски услуги или преку квалификувана електронска препорачана достава на електронска адреса, а истото може да се докаже и со податоци содржани во Националниот регистар на население. За ова денеска информираше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски,...

Во банките, покрај пасош, ќе примаат и потврда од МВР за барање за нова лична карта

Македонската банкарска асоцијација (МБА), соопшти дека согласно со мислењето добиено од Управата за финансиско разузнавање, надминат е проблемот со користење на услугите и производите на банките и штедилниците од страна на граѓаните на коишто им е истечена важноста на личната карта. Тие сега ќе може да ги завршат неопходните работи на банкарскиот шалтер со важечки пасош, а за оние чии...

Лицата без лични документи законски ќе добијат прв извод

Со Законот за неевидентирани лица во матична книга на родени, што го усвои Собранието, обезбедена е институционално-правна рамка за тие конечно да добијат граѓански идентитет, информираше заменик-министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ. Целта на овој закон е лицата кои не се евидентирани во матична книга на родени да се евидентираат во посебна матична книга на родени, по што...

Лага е дека САД финансираат украински нацисти

Тврдењата дека САД финансирале украински нацисти, а Путин исправал некакви неправди во Украина и почнал операција за денацификација, се неточни и имаат за цел само да ја оправдаат руската воена агресија....