fbpx

Следната година е рокот кога граѓаните треба да ги заменат личните документи

Во однос на зголемувањето на цените за вадење нови лични документи, министерот Спасовски рече дека тоа се должи на зголемените цени на репроматеријалите

-

Следната 2024 година е рокот во кој треба да бидат заменети личните документи, бидејќи дадовме рок при примената на Уставот и Законот за јазиците, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Во однос на зголемувањето на цените за вадење нови лични документи, Спасовски рече дека тоа се должи на зголемените цени на репроматеријалите.

Инаку, во март годинава, личната карта од 190 денари поскапе на 310 денари. Пасошот за лицата над 27 години од 1.500 денари стана 2.000 денари, а возачката дозвола од 280 поскапе на 410 денари.

„Ние објаснивме дека за 90 проценти се зголемени цените на репроматеријалите и затоа направивме зголемување кое што не е големо, имајќи предвид дека утврдивме два вида на цени. Оние кои ги менуваат пасошите на пет години, значи до 27 години, имаат иста цена на услуги, додека за остатокот имајќи предвид дека е 10 години важечкиот документ, цената е зголемена незначително за да можеме практично да ги остваруваме тие функции“, вели Спасовски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
udemy course download free
download karbonn firmware
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course