fbpx
Таг: Министерство за внатрешни работи

таг: Министерство за внатрешни работи

Двесте повици за два часа – нула термини за пасош и лична карта

Откако пунктот за вадење лични документи во полициската станица „Пролет“ сега работи само со закажувања, се вжештија телефонските линии за закажување, а термин не може да се закаже ниту на страната за онлајн закажувања, бидејќи има технички проблеми. Граѓаните се жалат дека губат часови и часови на вртење телефони за да дојдат до термин за вадење лични документи, но дека...

Приведен вработен во Државен пазарен инспекторат поради примање поткуп во радовишко

Инспектор вработен во Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), инаку од радовишкото село Подареш, вчера бил лишен од слобода од страна на полицијата во Радовиш. Тој е приведен поради сомнение за сторено продолжено кривично дело „примање поткуп“. Инспекторот бил вработен во ДПИ во Одделението за инспекциски надзор Струмица со градовите Гевгелија, Валандово и Радовиш. Тој вчера од двајца жители на радовишко примил 3.000...

Скопјанка измамена на Фејсбук, ѝ ветил дека ќе најде работа за син ѝ во Германија

Жена од Скопје вчера во полиција пријавила дека е измамена од лице кое се претставувало како посредник за работа во странство, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Според пријавеното, 53-годишната скопјанка стапила во контакт со лицето преку социјалната мрежа Фејсбук, каде тој ѝ ветил оти ќе пронајде работа во Германија за нејзиниот син. Во периодот од 12 октомври до 10 ноември,...

[ВИДЕО] Пожарникар исчезнал при гаснење пожар во штипско, МВР и „Тигрите“ го пронашле

Денеска околу 12 часот и 30 минути, Министерството за внатрешни работи (МВР) добило известување од Центарот за управување со кризи (ЦУК) дека е исчезнат пожарникар кој бил ангажиран во гаснење на пожар во штипското село Селце. Како што соопшти полицијата, по добиеното известување, во потрага по пожарникарот се вклучиле хеликоптер Бел 412 од хеликоптерската единица за полициски намени при Одделот...

Исчезнат Французин пронајден на граничниот премин Богородица

Човек кој во Франција бил пријавено за исчезнат, македонските полициски службеници го пронашле на граничниот премин Богородица кон Грција. Полицајците и припадниците на ФРОНТЕКС го затекнале 21-годишниот С.И. при илегален влез на територијата на земјава, при што тој дал лажен исказ за личните податоци. Од Министерството за внатрешни работи (МВР) соопштија дека по дополнителни проверки, во соработка со Секторот за меѓународна...

Битолчанец заврши во притвор: Пукал во куче па погодил такси возило

Битолчанец во населбата Горно Оризари, стрелајќи во куче со пушка  погодил и оштетил такси возило, кое било паркирано додека такситот чекал патници. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР), вчера таксистот слушнал истрел, а потоа видел дека куршумот завршил во неговиот автомобил, а тој за среќа минал без повреди. Случајот го пријавил во полиција. „По извршените оперативни проверки, криминалистичката полиција...

Спречен меѓународен транспорт на дрога од 200.000 евра

Полициски службеници на граничната полиција од Регионалниот центар Југ, во близина на местото викано Вршник Бара, непосредно покрај граничната линија со Република Грција вчера во 23:30 часот забележале две лица кои од територија на Република Северна Македонија исфрлиле две торби преку жичаната ограда на грчка територија, а потоа и самите ја преминале граничната линија, информираше денес Министерството за внатрешни...

Татко и малолетен син завршија во болница по пукање на свадба

Малолетник и неговиот татко се здобиле со повреди од куршум од пиштол на свадбена веселба во Охрид што се одржала вчера. Како што соопштија од Министерството за внатрешни работи (МВР), 60-годишен охриѓанец за време на свадбата во двор на улицата „Петрино“ во Охрид, каде што бил гостин, испукал неколку куршуми од пиштол „Застава“ калибар 7,62 милиметри. При пукањето, со повреди се...

Жена и дете починаа во сообраќајка во крушевско, повредени уште две деца и возачот

Тешка сообраќајна несреќа со смртни последици се случила вчера попладне на регионалниот пат Крушево – Кривогаштани. Според информациите на Министерството за внатрешни работи (МВР), околу 17 часот било пријавено дека на местото викано „Студена вода“, патничко возило „алфа ромео“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од 35-годишен жител на селото Канатларци, излетало надвор од коловозот. По несреќата, двајца од сопатниците биле пренесени...

Пронајдени тројца американски туристи што се изгубиле на Галичица

Тројца американски туристи вчера попладне пријавиле дека се изгубиле во Националниот парк Галичица, а спасувачки екипи ги пронашле речиси два часа подоцна, информираа од Министерството за внатрешни работи (МВР). Како што соопштија од МВР, 33-годишната Н.А. од САД во СВР Битола пријавила дека таа, нејзиниот сопруг и нејзиниот брат се изгубиле во националниот парк. Тие тргнале да планинарат кон врвот...

За еден ден полицијата казнила 764 возачи кои возеле пребрзо

Вчера полицијата фатила и казнила дури 764 возачи кои возеле побрзо од дозволеното, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Оттаму велат дека на 02 јули 2023 година ивршиле засилена акциска контрола на територијата на целата држава. Од возилата кои се движеле со поголема брзина од дозволената, 29 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното,...

Девојче починало по удар од автомобил во Шуто Оризари

Сообраќајна несреќа се случила вчера попладне на улицата „Метохиска“ во скопската населба Шуто Оризари. Според информациите на Министерството за внатрешни работи (МВР), вчера околу 13 часот и 45 минути било пријавено дека патничко моторно возило „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, управувано од 45- годишниот Р.Н. од Скопје, удрило во малолетничка. Во несреќата девојчето се здобила со тешки телесни повреди, а...

Борбата против сексуалното насилство во фокус на новиот проект на УНДП и МВР

Нов проект што во наредниве 18 месеци ќе го спроведува Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во соработка со Министерството за внатрешни работи (МВР) ќе се фокусира на борбата против сексуалното и родово – базираното насилство на интернет, преку зајакнување на капацитетите на МВР. Како што соопштија од УНДП, станува збор за исклучителна важна активност, со оглед на тоа...

Прегазена жена во Скопје, полицијата го фати возачот што избегал

Жена се наоѓа во критична состојба, откако била тешко повредена во сообраќајна несреќа што вчера се случила на улицата „Франклин Рузвелт“ во Скопје. Во неа удрил автомобил марка „БМВ“ (BMW) управувано од 34-годишниот А.С. од селото Марино, општина Илинден. Иако повеќе медиуми утрово објавија дека возилото било без регистарски таблички, во најновото соопштение на Министерството за внатрешни работи (МВР) пишува...

Извлечен автомобилот што падна во Лепенец, во него биле трите тела по кои се трагаше

Министерството за внатрешни работи попладнево информираше дека е пронајден автомобилот БМВ со косовски таблици и телата на тројцата патници во реката Лепенец во близина на местото каде вчера попладне падна по сообраќајна несреќа. „Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека денеска од страна на полициски службеници од Специјалната антитерористичка единица Тигар во реката Лепенец се пронајдени починати трите лица...

Граѓанин на Подлес пукал во двајца велешани, едниот починал

По претходна расправија, 61-годишен граѓанин на селото Подлес, Општина Градско пукал кон двајца велешани. Од здобиените повреди, еден од велешаните починал во амбулантата во Градско, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). На пукањето му претходела расправија, но од МВР не соопштија повеќе детали за причините за недоразбирањата. 44-годишниот велешанец кој преживеал се здобил со тешки телесни повреди и бил пренесен...

Со експлозив разнеле банкомат во Бутел, но не ги украле парите

Четири лица утринава се обиделе со експлозив да ограбат банкомат во скопската населба Бутел. Како што информираше Мнистерството за внатрешни работи (МВР), настанот се случил утринава околу три часот, но сторителите не успеале да го отворат банкоматот. Со експлозијата, како што соопшти МВР, биле оштетени три возила кои биле паркирани во непосредна близина, а од силната детонација се вознемириле и...

Општина Арачиново под клуч поради „безбедосни причини“, Спасовски порача конфликтите да ги расчистат меѓусебно

Откако завчера Министерството за внатрешни работи (МВР) го приведе 69-годишниот скопјанец Р.А., поради закани кон градоначалникот на Општина Арачиново Ридван Ибраими, општината денес ги заклучи вратите поради „безбедносни прчини“. Според пријавата на Ибраими, додека тој не бил присутен во општинската зграда, Р.А. пред други присутни лица упатувал закани по неговиот живот, а во врска со предмет за доделување на користење...

Приведени двајца велешани кои изработувале фалсификувани банкноти

Двајца велешани се лишени од слобода откако се обиделе на купат производи со фалсификувани банкноти, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Како што обзнани министерството, В.М (21) и Д.Р (20) вчера на пазарот во Велес се обиделе да купат производи со фалсификувана банкнота од 1.000 денари. Продавачот тоа го забележал и го пријавил во полиција. Двајцата велешани побегнале од местото, но...

Приведени две лица кои сакале да градат нелегален паркинг кај поликлиниката „Бит пазар“

Две лица се приведени во врска со обидот за узурпација и диво градење зад поликлиниката „Бит пазар“, информираше денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој рече дека случајот бил пријавен синоќа по 19 часот, а полицијата реагирала веднаш. По наредба на јавен обвинител, одземена е градежната машина, додека во тек е кривична пријава против двете лица, за две дела...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...