!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Заев на средба со делегација на ОБСЕ: Очекуваме победа на слободни и демократски избори


Скопје, 25 септември, 2017 - 19:20 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска заедно со потпретседателот на партијата, Дамјан Манчевски, шефот на изборниот штаб, Миле Зечевиќ, и со Стевица Јосифовски од правниот комитет на СДСМ, се сретна со делегација на ОБСЕ, предводена од Нина Соумалаинен, шефица на ОБСЕ во Скопје, и од Џеф Били, раководител на политичкиот оддел.

На средбата претставниците на СДСМ и на ОБСЕ разговарале за актуелната политичка состојба во пресрет на локалните избори, како и за спроведувањето на реформскиот процес во интерес на граѓаните. Соговорниците заклучиле дека спроведувањето на фер, слободни и регуларни избори ќе има големо влијание врз целокупниот демократски амбиент во државата.

– Како партија, целосно сме подготвени за локалните избори на кои сме убедени дека ќе победиме. Јасно е дека на Македонија ѝ се потребни слободни, фер и демократски избори што одамна ги немала. Во таа насока посветени сме на гаранциите за фер избори. Оттука и бројните одлуки на Владата на Република Македонија со кои изрично се забранува употребата на средства во државна сопственост за партиски цели. Сите носители на јавни функции имаат обврска доследно да ги почитуваат законите – изјави Заев.


Изборната кампања почна валкано – кршење стакла и мачкање измет на штабови


Скопје, 25 септември, 2017 - 12:02 (META) 

Првиот ден од кампањата на политичките партии за локалните избори почна со оштетувања на штабовите на двете најголеми партии – СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.

Од ВМРО-ДПМНЕ утрово пријавиле дека непознати сторители го искршиле стаклото од излогот на нивниот штаб во општина Кисела Вода. Од партијата го осудија инцидентот, а кандидатот за градоначалник на оваа општина од ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тaрчуловски, за медиумите изјави оти верува дека станува збор за изолиран случај и дека вандализмот не е дело на политичките опоненти.

– Ако денот по утрото се познава, не е на арно. Ноќеска нашиот штаб беше искршен. Веруваме дека тоа не е намерно направено од опонентите, туку дека се работи за изолиран случај од некој кој сака да наштети на изборите. Ќе ги отфрлиме овие проблеми како неважни. Ние си имаме наша програма и ќе се држиме до своето. Нашата кампања ќе биде позитивна – рече Тарчуловски.

Синоќа бил оштетен и општинскиот изборен штаб на СДСМ во Аеродром, кој, како што информираат од партијата, бил измачкан со измет.

„И покрај тоа што ВМРО-ДПМНЕ се обврза на фер и коректна кампања, уште во текот на ноќта беше извршен вандалски чин во кој беше оштетен еден од нашите штабови. Згрозени сме од чинот и од начинот на кој бил извршен овој одвратен напад. Имено, во текот на ноќта еден од нашите штабови во месната заедница Васко Карангелевски бил измачкан со измет“, соопштија од општинскиот изборен штаб на партијата.

Оттаму велат дека вакви постапки не доликуваат на Македонија и додаваат „токму поради овие дела ВМРО-ДПМНЕ ќе биде опасно казнета на 15 октомври“. Од изборниот штаб на СДСМ во Аеродром уште еднаш повикаа на фер и коректна кампања.


Од денеска до 13 октомври партиите и кандидатите во кампања за локалните избори


Скопје, 25 септември, 2017 - 10:39 (META) 

Kампањата на кандидатите за градоначалници на локалните избори почнува денеска и ќе трае до 13 октомври.

Вчера кандидатите за градоначалници потпишаа кодекс за фер и демократски избори. Со тоа тие се обврзуваат дека нема да вршат никаков притисок или обид за притисок врз вработените во јавната и во државната администрација, во други институции или установи, финансирани од буџетот на државата, буџетите на општините и на Град Скопје, како и во трговски друштва и претпријатија со државен капитал.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, изјави дека не верува дека овие избори ќе бидат фер.

Тој во интервју за телевизија „Сител“ изјави дека нивните кандидати се заплашуваат, на успешните им се поднесуваат кривични пријави и дека последните постапки покажале дека полицијата ќе биде ставена во партиска служба и за кампањата.

Кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата ќе настапат под мотото „Нова ера почнува“, кампања која Груевски ја најави на конвенцијата на партијата.

Премиерот Зоран Заев и лидер на СДСМ смета дека локалните избори се многу важни и ќе претставуваат еден тест за демократијата во државата и затоа треба да бидат добро организирани.

Тој најави дека со ДУИ ќе настапат како коалиција во повеќе општини и ќе ги поддржат нивните кандидати кои, како што изјави, се добри и работат во интерес на граѓаните.

„СДСМ ќе има свои кандидати за градоначалници во општините Кондово, Липково, Струга и во други општини каде очекувам и Македонци и Албанци да гласаат за нашите кандидати кои се од албанска етничка припадност“, изјави Заев.

Кандидатите за градоначалници на СДСМ настапуваат под мотото „Живот за сите“, а нивниот коалиционен партнер ДУИ со „За општината која ја сакаме“.

До одржувањето на локалните избори на 15 октомври, Собранието нема да работи, бидејќи претседателот Талат Џафери ја прекина неговата работа за, како што кажа, да спречи собраниската говорница да се користи за какво било влијание врз гласачите.

Шестите локални избори во Македонија ќе се спроведуваат на 3.480 избирачки места во 80 општини и во Градот Скопје. Вториот круг од изборите е закажан две недели подоцна, на 29 октомври. Изборната кампања за вториот круг завршува на полноќ на 27 октомври. 


СДСМ: Груевски, Трајановски и ВМРО-ДПМНЕ не можат да понудат нова ера


Скопје, 23 септември, 2017 - 15:08 (META) 

Празната сала за време на обраќањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, е порака и од неговото членство, граѓаните ќе изберат промена за подобар живот и на локално ниво, велат од СДСМ по повод обраќањето на Груевски на конвенцијата на партијата на која беа промовирани кандидатите за градоначалници.

Од таму додаваат дека Никола Груевски, Коце Трајановски и ВМРО-ДПМНЕ „не можат да понудат нова ера“.

„Нивната ера на криминал, корупција и насилство врз граѓаните заврши и нема да се врати повторно.
Никој, па ниту членовите на ВМРО-ДПМНЕ не верува во лагите на Груевски, а најдобар доказ за тоа беше празната сала за време на неговото лицемерно обраќање. На локалните избори, граѓаните на Македонија ќе стават крај и на криминалната ера на ВМРО-ДПМНЕ на локално ниво“, се додава во соопштението на партијата.


Апелација со признавањето на „бомбите“ го крши законот, реагира ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 22 септември, 2017 - 20:15 (META) 

Апелацискиот суд не смее да донесува одлуки спротивни на законот, се вели во реакцијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на одлуката на судот прислушуваните разговори да може да се користат како докази во судската постапка за случајот „Триста“ на СЈО.

„Апелацискиот суд, со одлуката со која ја уважува жалбата на СЈО за признавање на нелегално стекнатите разговори како доказ во кривична постапка, директно го крши членот 12 став 2 од Законот за кривична постапка, кој вели дека докази прибавени на нелегален начин не можат да бидат користени како доказ во постапка. Апелацискиот суд, како и сите други судови во државата и претставници на државниот апарат мора да работат во согласност со законот, и никако поинаку“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата ги предупредуваат сите функционери кои извршуваат јавна власт дека мора да работат согласно законот, а секое поинакво работење, додаваат од ВМРО-ДПМНЕ, ќе биде санкционирано и сторителите на криминал ќе треба да се соочат со кривична одговорност „со враќањето на демократијата и правната држава во Македонија“.

„Граѓаните ја гледаат сета деструктивност и правен хаос во кој СДС ја втурнува државата, а казната за тоа ќе им ја испорачаат на претстојните локални избори на 15 октомври“, порачуваат од опозициската партија.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со кривичните пријави сака да влијае на изборите


Скопје, 21 септември, 2017 - 15:25 (META) 

На СДСМ му треба секаква помош за да го дефокусира вниманието од погубните политики и затоа поднесува кривични пријави против најуспешните градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ, се вели во реакцијата на опозициската партија по соопштението на МВР дека е поднесена кривична пријава против градоначалникот на Штип, Илчо Захариев.

„По поднесувањето на кривичните пријави против градоначалниците на Неготино, Велес, Кавадарци и на Прилеп, на мета е најуспешниот градоначалник на Штип, Илчо Захариев“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата тврди дека нема ништо спорно во случајот за кој полицијата го товари Захариев за злоупотреба на службената положба и овластувања.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека досега повеќе пати посочиле за „ставањето на полицијата во функција на локалните избори“.

„Ваквото делување на полицијата е надвор од секаква правна логика, со политички конструирани случаи. СДС се надева дека со заплашување ќе успее да ја изигра волјата на граѓаните и да го намалат изборниот пораз на Заев. Полицијата се претвори во циркус и претставува срам за целокупниот правен систем во Македонија“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


Собранието ја продолжува расправата за Законот за употреба на јазиците


Скопје, 20 септември, 2017 - 10:11 (META) 

Собранието денеска ќе ја продолжи 15. седница на која на дневен ред е законот за употреба на јазициите. Предлог-законот е со европско знаменце, односно треба да биде донесен по скратена постапка.

Расправата по оваа точка на претходните продолженија на седницата се одвиваше во тензична атмосфера, бидејќи пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека законот е неуставен, дека е резулатат на политички договор на владејачката коалиција и дека нема аргументи за законот да е обележан со европско знаменце.

Ставот на опозицијата вчера го повтори лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во емисијата „200“ на „Алсат-М“, кој рече дека откако законот ќе биде донесен, може да падне на Уставениот суд, што, како што додаде, не е чесно кон Албанците, чија поддршка преку законот СДСМ се обидува да ја добие на локалните избори.

– ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против употребата на јазиците на сите етнички заедници во Македонија, вклучувајќи ја и албанската, впрочем во 2008 година се донесе Законот за употреба на јазиците и се донесе во време кога ВМРО-ДПМНЕ ја водеше владата. Но, она што ние се залагаме да не се случи е да не се донесе закон што ќе биде противуставен и кој подоцна може да падне на Уставниот суд… Тоа е нечесно и не е фер кон Албанците, тоа е некоректно – вели Груевски.

Тој додаде дека доколку во „втората фаза“ се понуди решение кое е уставно, ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи таквиот закон за употреба на јазиците.

Од владејачкиот СДСМ, пак, велат дека предложениот закон за употреба на јазиците не е противуставен, туку е во согласност со членот 5 од Уставот на Република Македонија и ја унапредува употребата на сите јазици на немнозинските заедници и отвора шанса за изградба на едно општество за сите.


ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ со законот за амнестија прави изборна корупција


Скопје, 20 септември, 2017 - 9:34 (META) 

Одлуката на Владата на СДС за носење на амнестија е неиздржана и дневно политичка, стои во реакцијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за предлог-законот за амнестија усвоен вчера на владина седница.

„Заев, иако ветува, нема да донесе амнестија пред изборите, но на овој начин сака да ги излаже и затворениците да гласаат за нив на изборите. Ова се вика и изборна корупција. Ваквите дворски криминално-коруптивни игри нема да им успеат. Тие ќе бидат казнети од граѓаните на изборите на 15 октомври“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата реагираат на привременото пуштање од затвор на Бајруш Сејдиу, осуден за 12-годишна затворска казна за перење пари, насилство, злосторничко здружување и за фалсификување.

„Заев пушта на слобода криминалци во пресрет на локалните избори. Со ова Владата на СДС станува синоним за бандитизам и за криминал. Овие луѓе со кривични дела зад себе ќе бидат ставени во функција во изборниот период. Заев знае дека ќе загуби и сега се ориентира кон недемократски методи кои значат корупција и уривање на демократскиот амбиент за избори“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


ИРИ: Пораст на рејтингот на СДСМ и на Заев, пад на Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 19 септември, 2017 - 17:01 (META) 

Огромен пораст на увереноста на граѓаните дека Македонија се движи во добра насока и дека економијата може да се развива е забележан за помалку од половина година, покажува најновата анкета на Меѓународниот републикански институт (ИРИ). Анкетата покажува и значителен пораст на довербата во Зоран Заев и во СДСМ, но и пад на довербата во ВМРО-ДПМНЕ и во Никола Груевски, на централно, како и на локално ниво. Груевски, на пример, со довербата е на нивото како пред првпат да стане премиер во 2006 година.

Според резултатите презентирани денеска, во новата анкета спроведена од 4 до 27 август, на 1.150 испитаници, дури 17 отсто, односно 13 отсто повеќе, одговориле дека државата се движи во позитивна насока. Се зголемил и оптимизмот дека економијата ќе тргне во подобра насока, односно во тоа веруваат дури 33 отсто од граѓаните.

Огромен скок е забележан кај граѓаните што ја оценуваат внатрешната политичка ситуација како мирна и стабилна, од 5 отсто во март на 44 отсто минатиот месец. Процентот на оние кои ја опишуваат моменталната состојба како „напната и неизвесна“ паднал за 18 проценти, од 62 проценти во март  годинава на 44 отсто во август.

Значителен пораст се бележи во истиот период  и кај увереноста дека во Македонија владее правото, од 12 на 18 отсто.

На локалните избори, за градоначалник, 19 отсто од испитаниците би гласале за кандидат на СДСМ, 18 отсто за ВМРО-ДПМНЕ, 7 отсто за ДУИ, 5 отсто за Алијанса за Албанците, 4 проценти за Беса, а дури 7 отсто за независен кандидат за градоначалник. Во поглед на општинските совети, 19 отсто би гласале за листите на СДСМ, 17 отсто за ВМРО-ДПМНЕ, 8 отсто за кандидати за советници од ДУИ, 5 отсто за Алијанса за Албанците и 4 отсто за Беса.

Ако, пак, сега би се одржувале парламентарни избори, најголеми шанси би имал СДСМ со 20 отсто наспроти 17 отсто за ВМРО-ДПМНЕ, 7 отсто за ДУИ, Алијанса за Албанците со 5 отсто и Беса со 4 отсто.

Македонските граѓани, исто така, изгледа дека се пооптимистични по прашањето за изгледите за пристапувањето кон Европската Унија. Бројот на оние кои мислат дека земјата сега е поблиску до пристапувањето во ЕУ отколку кога го доби кандидатскиот статус, се зголеми од само 13 проценти во март 2017 година на 41 процент. Поддршката за членството во ЕУ и понатаму е силна на 77 проценти – подобрување за 5 проценти од март 2017 година.

Во поглед на политичките лидери, најголема поддршка има Зоран Заев, со 25 отсто, што е само 3 проценти помалку од најголемата поддршка – таа за Катица Јанева. Груевски забележал поддршка од 15 отсто, но и најголем пад на довербата во однос на март годинава – до 30 отсто, за разлика од Заев, кому во истиот период рејтингот му се зголемил за 11 отсто, исто колку што изнесува порастот на рејтингот на специјалната јавна обвинителка. Истовремено, нивото на поддршка на Груевски како политичка фигура во август годинава изнесувал 11 отсто, што е најниско ниво уште од 2006 година, пред да стане премиер првпат. Во март годинава, пак, за Груевски се определиле 16 отсто од луѓето, што е пад од 5 отсто за помалку од половина година.

Во однос на рејтингот на партиите во периодот март – август годинава, ВМРО-ДПМНЕ бележи пад и сега има поддршка само од 14 отсто од испитаниците, наспроти СДСМ со силна поддршка од 22 отсто, односно пораст на поддршката од 2 отсто во однос на март годинава.


Лага е дека странски инвеститори си заминуваат од Македонија, реагира СДСМ


Скопје, 17 септември, 2017 - 17:04 (META) 

Лага е дека странски инвеститори планираат да заминат од земјава, реагираат од СДСМ на прес-конференцијата на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев.

„Нереформираната ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски упорно шири лажни вести. Вистината е дека Владата предводена од СДСМ докрај ќе ги испочитува сите договори со странските инвеститори што се во тек, со заемно почитување на обврските“, стои во соопштението на СДСМ.

Од владејачката партија велат дека новиот план за економски пораст обезбедува стабилна бизнис-клима за трајни и долгорочни инвестиции, а новите мерки за привлекување странски и домашни инвестиции предизвикуваат заинтересираност и ентузијазам кај инвеститорите.

„ВМРО-ДПМНЕ и Данев очигледно се уплашени од изборниот пораз и видно вознемирени од соочување со одговорноста за сомнителното трошење на 225 милиони евра народни пари што Никола Груевски и неговите соработници го правеа 10 години во бесцелни и економски неиздржани политики за наводно привлекување странски инвестиции“, додаваат од СДСМ.