fbpx
Таг: СДСМ

таг: СДСМ

Богданка Кузеска од СДСМ: Изборите беа фер, слободни и демократски

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска на вечерашнава прес-конференција рече дека денеска се одржале фер, слободни и демократски избори. Огромно мнозинство од граѓаните излегле на гласање, изјави таа. Кузеска изјави дека денеска победила демократијата и слободната волја на граѓаните и покрај обидите за компромитирање на изборниот процес. Таквите режимски методи биле откриени и по нив постапуваат, и тоа во општините Ѓорче...

СДСМ очекуваат уште една сигурна победа, ВМРО обвинува за неправилности

Генералниот секретар и шефот на изборниот штаб на СДСМ, Љупчо Николовски на прес-конференција кажа дека денот минал мирно и во фер и демократска атмосфера и дека се очекува СДСМ да оствари уште една победа. Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев оцени дека денешните избори се многу важни за граѓаните. „Драго ми е што кампањата помина со доминантно позитивната атмосфера,...

Политички барометар: Заев сè уште најпопуларен, СДСМ води со 2 отсто пред ВМРО-ДПМНЕ

Резултатите од „Политичкиот барометар“, анкета која ја спроведува агенцијата „Брима“ покажуваат дека, и покрај ниските рејтинзи на политичарите, најпопуларен политичар во Македонија во моментот е премиерот Зоран Заев за кого се изјасниле 11,8 отсто од испитаниците, додека за Христијан Мицкоски 7 отсто. Како што објави „Слободен печат“, од етничките Албанци, води Али Ахмети со 5,9 отсто, потоа Биљал Касами...

Вистиномер: Оливер Илиевски не му е братучед на Оливер Спасовски

И покрај ветувањето за чиста кампања, оценуваме невистина искажана од ВМРО-ДПМНЕ за кандидатот за градоначалник од СДСМ за во Куманово, пишува „Вистиномер“ во новата анализа, што подолу ја пренесуваме во целост: Партијата ВМРО-ДПМНЕ, коментирајќи ги кандидатите за градоначалници на СДСМ во повеќе градови, во соопштение до медиумите го тврди следното: Понудата на СДСМ за локалните избори е од лошо полошо. Братучедот...

Вистиномер: Централниот одбор не го потврдува само исклучувањето на Димитриевски од СДСМ, туку расправа во негово присуство

Максим Димитриевски најверојатно ќе биде исклучен од партијата. Но, постапката не е така едноставна како што ја прикажува лидерот Зоран Заев, пишува „Вистиномер“ во новата анализа. Текстот го пренесуваме во целост: Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, даде изјава за постапката и причините за исклучување од членството на партијата на Максим Димитриевски, градоначалник од СДСМ, при што ја искажа следна изјава што...

СДСМ најави прифаќање на резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за македонските идентитетски линии

Владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија (СДСМ) денеска потврди дека нивните позиции во однос на македонскиот јазик и македонскиот идентитет се кристално јасни и многу пати досега се потврдувани и кажани во јавноста. Пратеникот од СДСМ, Костадин Костадинов денеска рече дека доколку Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не се сигурни во тоа и ако им треба потврда и во рамки на...

Пратеникот Мирослав Богдановски од ДОМ даде оставка, на негово место Даниела Николова од СДСМ

Собранието денеска ги констатираше оставките на пратеникот Мирослав Богдановски од Демократска обнова на Македонија (ДОМ) и на членот на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП), Дино Дрпљанин. И Дрпљанин и Богдановски не ги образложија своите оставки на седницата. Во пратеничката фотелја на Богдановски ќе седне Даниела Николова од СДСМ, со што оваа партија доби уште еден пратеник. Претходно,...

Секој ден со Заев како премиер нашата Македонија губи, вели Мицкоски по повод четири годишното владеење на владата

По повод 4 години од почетокот на владеењето на владата на СДСМ предводена од Зоран Заев, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција излезе со опсежна анализа на програмата „За Живот“, цитирајќи проекти за кои тој тврди дека не биле исполнети во периодот од 1 јуни 2017 година до денес. „Секој ден со Заев како премиер нашата Македонија губи....

Мицкоски тврди дека Вице Заев изнудувал 250.000 евра од битолска фирма, тој демантира

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на брифинг со новинари презентираше документи, со кои тој тврди дека Вице Заев изнудувал 250.000 евра провизија од битолската фирма „Рубитон“. Мицкоски тврди дека фирмата била рекетирана откако добила тендер за ископ на јаглен во РЕК Битола. Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека фирмата регуларно го добила тендерот, по што директорот на РЕК Битола...

Сања Лукаревска избрана за заменик-претседател на СДСМ, Заев ѝ се заблагодари на Шекеринска

Актуелната директорка на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска е избрана за нов заменик-претседател на СДСМ. Владејачките социјалдемократи денеска одржаа изборен конгрес, на кој Лукаревска со 682 гласа „за“ и 2 „против“ го зазеде местото на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. Шекеринска веќе најави дека нема да се кандидира за оваа функција, ниту пак ќе прифати некоја друга партиска...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски денеска го слават насилството и режимот, бранат насилници од 27 април

Од владејачката партија СДСМ реагираат на денешниот протест, на кој опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ и неколку други помали политички партии и организации од дијаспората побараа ослободување на осудените лица за крвавиот „27-ми април“. Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска на прес-конференција рече дека ВМРО-ДПМНЕ повторно се враќа на местото на злосторот, денеска ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски повторно протестира за одбрана...

Заев: Шекеринска не поднесе оставка од позицијата, туку најави дека нема да се кандидира за трет мандат

Премиерот и претседател на владеачката партија СДСМ, Зоран Заев денеска изјави дека актуелната заменик претседателка на СДСМ, Радмила Шекеринска не поднела оставка од партијата, туку дека нема намера да се кандидира за трет мандат на позицијата заменик претседател на партијата. „Шекеринска не поднесе оставка од позицијата заменик претседател на СДСМ, таа најави дека нема намера да се кандидира за трет...

Опозициските партии почнаа да ги повлекуваат амандманите на блокираните закони во Собранието

ВМРО-ДПМНЕ денеска се согласи да ги повлече амандманите од Законот за државјанство, коишто беа причините албанската коалиција Алијанса и Алтернатива да поднесат илјадници амандмани со кои ги блокираа законите од петтиот пакет на антикризни мерки. „Свесни за недостигот на искрена желба за брзо решение, но и за критичниот момент во кој се наоѓа земјата, ќе ги повлечеме сите амандмани на...

Партиите меѓусебно се препукуваат, Џафери ќе чека пратеник да излезе од изолација за да се одржи седница

Опозициските партии продолжуваат да ја блокираат нормалната работа на Собранието на РСМ, во услови кога двајца пратеници од владејачкото мнозинство се во изолација поради ковид-19 пандемијата. Алијансата на Албанците и Алтернатива поднесоа над 400 амандмани на одлуката за продолжување на кризната состојба во земјава, која истекува на 31 март. Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска изјави дека ќе почека до...

Заев реизбран за претседател на СДСМ со излезност на 90 отсто од членовите

Зоран Заев е реизбран за претседател на владејачката партија СДСМ. Од 68.990 активни членови на социјалдемократите, на денешното гласање излегле 90 отсто. Од нив, 60.840 гласале „за“, 888 гласале „против“ и 249 биле неважечки ливчиња. Заев беше единствен кандидат на изборите, на кои приврзаниците можеа да гласаат во 80 општински изборни комисии низ државата, на 237 избирачки места. Станува...

СДСМ денеска гласа „за“ или „против“ реизбор на Заев за нејзин претседател

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) денеска на први, директни внатрепартиски избори го избира идниот претседател на партијата. Во 80-те општински изборни комисии низ државата, на 237 избирачки места, во периодот од 8 до 19 часот, гласаат 68.999 членови на партијата, кои се пријавиле за гласање на изборите. Единствен кандидат за претседател на СДСМ е актуелниот претседател и досегашен лидер на...

Власта и опозицијата не се согласуваат околу изградбата на „трамвајот на тркала“ во Скопје

По речиси четири месеци лутање низ собраниските лавиринти, низ филтерот на Комисијата за финансирање и буџет денеска помина владиниот предлог-закон за задолжување на земјава кај Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за изградба на две линии од „трамвајот на тркала“ во Скопје. Владата го утврди текстот на предлог-законот за брзиот автобуски превоз-БРТ уште кон средината на ноември минатата...

ВМРО-ДПМНЕ бара, СДСМ прифаќа пратениците да имаат само македонско државјанство

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ денеска предложи измени на Законот за пратеници, со кои ќе се овозможи пратеници во Собранието на РСМ да станат единствено оние лица кои поседуваат само македонско државјанство. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека законските измени се со цел да се заштити функцијата пратеник од негативни влијанија на угледот на лицето кое ќе биде избрано на избори. Од владејачката партија...

Заев нуди влада на национален спас по германски рецепт, ВМРО-ДПМНЕ бара пржинска влада пред избори

Премиерот Зоран Заев денеска во интервју за „Слободен печат“ ја отвори дебатата околу можноста за формирање на влада на национален спас со опозицијата, но и рече дека со актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не може да се разговара околу тоа прашање. Тој рече дека двете страни треба да се заедно во власта за да се департизира администрацијата, а...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поддржи интерпелацијата на Спасовски во Собранието, СДСМ против

Откако албанската опозициска коалиција Алијанса на Албанците-Алтернатива вчера поднесе барање за гласање на доверба во Собранието за министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, денеска најголемите политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се изјаснија за гласањето за недоверба кое беше иницирано поради бегството на Сашо Мијалков. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски најави дека неговата партија ќе ја поддржи интерпелацијата на министерот Оливер...

Првите количини линдан од ОХИС заминаа за Франција

Првите количини линдан од малата депонија во ОХИС денеска заминаа за Франција. Вкупно 477,1 тони отпад од HCH ископани и спакувани во 1936 буриња и натоварени во седум контејнери...