fbpx
Таг: видеоигри

таг: видеоигри

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до утре, четврток, 18 април. Повелете и погледнете го трејлерот за играта: https://www.youtube.com/watch?v=SS6YC7L3L-k Практично, идејата за "блејдмастер" што користи само техничка катана со натчовечка брзина и сила зајакната од разни механички имплантации, е...

Игрите „Outer worlds“ и „Thief“ се бесплатни на „Epic Games“ до четврток

Двете преработени игри „Outer Worlds“ и „Thief“ се бесплатни за превземање на „Epic Games“. Нормалните цени на игрите се 60 евра за „Outer Worlds“ и 20 евра за „Thief“, а ова се игри од познати фирми, односно од девелоперите Obsidian и Eidos напоредно.  „Outer Worlds“ најчесто се споредува со игрите „Fallout“ и „Star Wars Knights of the Old Republic“ серијалот,...

Најдобрите фантазиски бесплатни видеоигри со карти без фактор на коцкање, достапни и на мобилни телефони

Во овој напис ви ги презентираме најиграните и најдобрите игри кои се базираат на епска фантастика, односно теми попознати како “меч и магија” и спаѓаат во „RPG“ жанрот. Игрите можат да се играат на мобилни телефони и се игри со карти, но без фактор на штетно коцкање. Сите презентирани игри се бесплатни. Првата и најважна ваква игра е „Magic: The...

Играта „Last Epoch“ излегува денес и носи револуција во „RPG“ игрите

Играта „Last Epoch“ (Последната епоха) излегува денес и ќе биде сериозна конкуренција на „Diablo 4“ (Диабло 4), но и на „Path of Exile 2“ (Патот на егзилот 2) - не само заради тоа што има огромен број позитивни и инвентивни карактеристики за изометриска “RPG hack and slash“ игра, туку и напредни системи што елиминираат дополнителни монетизации и бесмислени доплаќања....

Игри со самураи и нинџи што ќе излезат годинава

Where winds meet Скриншот од трејлер на YouTube
За годинава се најавени неколку игри на тема „Источни воини” - самураи, нинџи, кинески воини. Претходниците на игрите што ги презентираме се несомнено "Sekiro", "Nioh" 1 и 2, "Wu Long: Fallen Dynasty" и "Ghost of Tsushima".  За новите игри, коишто се Souls Like игри со зголемена тешкотија, односно Where Winds Meet, Phantom Zero Blade и Rise of the Ronin неодамна...

„Глобал Гејм Џем Скопје“: За 48 часа создадени 19 игри

Вкупно 75 учесници – професионалци, студенти и ентузијасти, биле дел од годинешното издание на „Глобал гејм џем Скопје“ (Global Game Jam Skopje), што во организација на Асоцијацијата на македонската индустрија за игри (Macedonian Games Industry Association – MGI) се одржа изминатиов викенд во просторијата „Base42“. На настанот биле формирани 17 тимови, кои создале 19 игри, од нив 18 видеоигри и...

„Покемон“ ќе ги истражува тврдењата за копирање од новиот феномен „Палворлд“

Компанијата „Покемон“ најави истрага на тврдењата за копирање против новата видеоигра „Palworld“ (Палворлд) која во моментов е вистинска сензација. Фановите на „Покемон“ укажуваат на сличности меѓу двата света, откако популарноста на новата игра оваа недела порасна, пренесува Би-би-си. Од „Покемон“ најавија преземање на „соодветна акција“ доколку се утврди дека нејзините авторски права се повредени. Компанијата засега не отпочнала правна постапка...

Актерот Даг Какл – „гласот на Вичер“ со коментари за вештачката интелигенција кои одекнаа во светот на гејмингот

Актерот Даг Какл (Doug Cockle) што оригинално и најдобро го интерпретираше и создаде тоналитетот и интонацијата на глас на ликот на „Witcher“ (Вичер) - Гералт од Ривија во видеоигрите од кои најпопуларна е „Witcher 3: The Wild Hunt (и која моментално е на 75% попуст на платформите Steam и GOG) го изрази своето мислење за употребата на вештачка интелигенција...

Гејминг флеш вести: Нов „HonestCon“, „TGA 23“ инцидент, излегувањето на „Аватар“

Токму кога се помисли дека „Game Awards 2023“ помина без слични инциденти како лани, протече видео од снимка на „идиот екранот” за луѓето на сцена - токму во моментот кога тимот на девелопери на „Baldurs Gate 3“ (Портата на Балдур 3) зборуваа и му оддаваа почест на нивниот скорешно починат колега Џим Соутсворт кој допринел кон играта како надлежен...

Поради протекување на информации, трејлерот за „ГТА 6“ објавен еден ден порано

Трејлерот за долгоочекуваното шесто продолжение на видеоиграта „Grand Theft Auto“ (GTA 6) протече пред време, по што беше и официјално објавен еден ден порано од најавеното. Повелете и погледнете го трејлерот: https://www.youtube.com/watch?v=QdBZY2fkU-0 Како што и се мислеше, играта има женски протагонист Lucia (Луција), која, според протечените информации, во „GTA“ светот е во врска со ликот Jason (Џејсон), со кого имаат класична...

Модерната верзија на „Half-Life“ до утре е бесплатна на „Steam“

Half-Life скриншот од Steam
Како начин да се прослави 25-годишнината на „Half-Life“ (Полу-Живот), една од најважните видеоигри која направи револуција во гејмингот и претставува отскочна даска за голем број на игри што ја имитираат, на „Steam“ (Стим) може да се преземе бесплатно до утре, 20 ноември до 19 часот. Како што и порано сме напоменале - „Counter-Strike“ (Кантерстрајк) - глобално најпознатата игра со...

Списанието „PC Gamer“ со специјален број по повод 30-годишнината

PC Gamer _Image Credits: Future
„PC Gamer“ месецов навршува 30 години откако почна да известува за најновите и подобри видеоигри, но и за новитетите во хардвер - особено графички карти и издадоа специјален број од списанието што може да се купи и електронски и во материјална форма. Некогашните компјутерџии кај нас кои се трудеа да бидат во чекор со светот го имаа ова списание достапно...

Објавен е нов трејлер од „World of Warcraft“ за проширувањето „Guardians Of The Dream“

WoW Guardians of the Dream Screenshot from Cinematic from Blizzard Entertainment
Објавен е најновиот трејлер за „World of Warcraft“ (Светот на војување) што се однесува на проширувањето (или поголем „пач") на играта со нови мисии, секакви содржини и зона „The Emerald Dream“ (Смарагдниот сон) за кое и претходно пишувавме. https://www.youtube.com/watch?v=83bc-086rPU Се работи за трејлер, но и за „In-game cinematic“ приказна од најновата експанзија „Dragonflight“, која е многу штура. Целата игра се заснова...

“Gamespot Review Cast“ – аудио во форма на поткаст е најновата содржина на сајтот за видеоигри „Gamespot“

Gamespot Review Cast slika od glavniot sajt na Gamespot
Аудио во форма на поткасти наречена „The Gamespot Review Cast“ е најновата додавка на сајтот за видеоигри „Gamespot“. Како што вели Џон Клис од Монти Пајтон (овојпат во сериозна варијанта) - „радиото може да успее да се врати“ и да биде успешно и во ерата на интернетот. Овој напор на „Gamespot“, покрај рецензиите на игри ќе вклучува и дијалози...

Се укинуваат најпопуларните FPS пукачки игри и се заменуваат со нивните продолженија

Credits Image from The Battlenet launcher Blizzard Entertainment
Најпопуларните FPS пукачки игри се укинуваат и се заменети со нивни продолженија. Станува збор за омилените игри со пукање како „Counter-Strike“ (Кантерстрајк), „Overwatch“ (Овервач) и „Call of Duty“ (Кол оф Дјути). Оваа појава почна од Овервач со излегувањето на Овервач 2 која беше како голем пач за првата верзија на играта, a сe протна како втор дел после многу...

„Мајнкрафт“ стана првата видеоигра од која се продадени 300 милиони примероци

Најпродаваната игра во светот „Minecraft“ (Мајнкрафт) собори уште еден рекорд на продажба – компанијата која стои зад неа, „Mojang Studios“ откри дека има продадено повеќе од 300 милиони примероци ширум светот, пренесува Би-би-си. Оваа бројка е далеку поголема од најблискиот ривал на „Мајнкрафт“ – „Grand Theft Auto V“, која заклучно со август 2023 година забележала продадени 185 милиони примероци. Шефот на...

И британските регулатори го одобрија стекнувањето на Мајкрософт со „Активижн Близард“

Ревидираната понуда на „Мајкрософт“ за купување на производителот на видео-игри „Активижн Близард“ е одобрена од регулаторите во Обединетото Кралство. Управата за конкуренција и пазари во Велика Британија го расчисти договорот вреден 69 милијарди долари со што е отворен патот двете компании да го завршат стекнувањето – најголемото преземање во индустријата за игри досега, пренесува „Гардијан“. Претходно во април, институцијата го блокираше...

GAME ART MEET UP в петок во организација на Македонската асоцијација за развивање игри – МАГДА

Game Art Meeet up MAGDA Превземено од FaceBook настан
Македонската асоцијација за развивање игри - МАГДА го организира настанот GAME ART MEET UP (Game Art @ Skopje/ Serbian Games Association) што на 29 септември ќе се одржи во Netavile во Карпош. Повеќе околу самиот настан може да прочитате преку нивните објави на социјалната мрежа Фејсбук. Српската асоцијација на игри (Serbian Games Association - SGA), во соработка со МАГДА и MGI...

Порано читавме „каубојски“ стрипови, денес може да гејмаме како Американци-домородци

Naslovna Amerikanec Starosecelec izvor YouTube
Сите народи на Балканот имаат фасцинација од Индијанците поради големата популарност на „каубојските“ стрипови во минатото, од кои најпозната е едицијата „Лунов Магнус Стрип“ што излегуваше во преводи во бившата СФРЈ. Од овој тип на стрипови и оние на „Бонели“, каде фигурираат Индијанците за позитивни ликови, како што се: стрипот „Загор“ (за кој имаме и претходни написи), „Текс“, „Капетан...

Балдурс Гејт 3 (Baldur’s Gate 3) конечно е објавена во целост и реди големи успеси

Baldur's Gate 3 official Press Kit Image from main site of the game https://larian.com/press
Балдурс Гејт 3 (Baldur's Gate 3) конечно е објавена во целост и реди огромни успеси. Моментално на сите играчи на ММО и RPG игри кои сериозно се внесени во овие жанрови, оваа игра им е хит. Повелете и погледенете го најновиот трејлер за играта: https://www.youtube.com/watch?v=1T22wNvoNiU Балдурс Гејт 3 моментално е хит кај стримерите на Твич, сите што минатата недела стримаа Диабло...

Град Скопје: Фирма без соодветни документи и дозвола монтира панорамско тркало пред „Борис Трајковски“

Фирма регистрирана пред само еден месец, без соодветни дозволи и документи кои гарантираат безбедност, монтира панорамско тркало и други реквизити во Општина Карпош пред арената „Борис Трајковски“, обвинува Град...