fbpx
Таг: уметност

таг: уметност

Почнува „Студентска уметничка пролет“ – студентите ќе имаат можност да посетат изложби, концерти, претстави и предавања

Од денеска почнуваат настаните на „Студентска Уметничка Пролет“ што ги организира Europe House Скопје во соработка со Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ). Серијата настани ќе траат до 26 април, а се посветени на збогатувањето на културно-уметничката понуда на кампусот, како и промовирањето на интердисциплинарниот пристап кон знаењето меѓу студентите. „Целта на овие настани е да се обединат и поврзат...

Мемиња: јазикот на интернетот кој ги надминува културните бариери

За интерактивна верзија од сторијата, кликнете на овој линк   Додека ги читав пораките и прашањата што пристигнуваат на страницата „Студентарија“ на Инстаграм, една ноемвриска вечер, внимание ми привлече порака од студент што се нашол „во тесно“: го изгубил пенкалото што една од неговите колешки-соученички му го позајмила за време на писмен испит. Заплеткан во „небрано“, студентот на Универзитетот „Св. Кирил...

Изложба „Уметници и бегалци“ во Чифте Амам

Изложбата „Уметници и бегалци“ ќе се отвори во вторник (2 aприл) во Националната галерија Чифте Амам во скопската чаршија. Делата на изложбата се инспирирани од сведоштва кои биле директно раскажани на уметниците од страна на украински бегалци во Романија во почетокот на месецот. На изложбата ќе може да се видат делата на Oзбек Ајваз, Ѓорѓе Јовановиќ и Маја Танева од Македонија,...

Герила акција на уметникот Озбек Ајваз во градски парк

Младиот уметник Озбек Ајваз, утрово во градскиот парк кај фонтаната „Лотосов цвет”, преку скулптура која самиот ја изработил, визуелно ја претстави бактеријата ешерихија коли. Пораката што ја испраќа младиот уметник е апел до градските власти да обезбедат подобра хигиена и здравје за граѓаните, преку инвестирање во изградба и одржување на доволен број на јавни тоалети ширум градот. „Ширењето на ешерихија...

Почина Лев Рубинштајн, руски поет и критичар на Путин, шест дена откако беше удрен од автомобил

Рускиот поет Лев Рубинштајн (76), клучна фигура на советската андерграунд книжевна сцена и жесток критичар на претседателот Владимир Путин, почина шест дена откако беше удрен од автомобил во Москва, пренесе Би-Би-Си. Тој беше удрен од автомобил на 8 јануари, по што беше неколку дена во кома. Г-дин Рубенштајн беше познат по ко-основачот на концептуалистичкото движење. Тој во седумдесеттите и во осумдесеттите години...

Пондер и независната културна сцена во Битола: Ако не го направиш ти сам, никој нема

Има некоја посебна енергија на културната сцена во Битола последниве неколку месеци. Се чини дека секоја недела има некој концерт од интересен домашен или странски бенд, во комбинација со некоја изложба или пак промоција на самоиздадено дело. Одговорните за голем дел од овие настани се „Пондер“. Станува збор за здружение на битолски ентузијасти-активисти. Нивната цел е да се воздигне независната...

„Скопје тату шоу“ ќе ги собере на едно место ентузијастите за тетоважи и уметниците

Кон крајот на месецов, Скопје ќе биде домаќин на „Скопје тату шоу“ (Skopje Tattoo Show 2023), настан кој ќе ги собере ентузијастите за тетоважи, уметниците и љубопитните умови и на кој ќе бидат прославени уметноста, културата и самоизразувањето преку тетовирањето. На конвенцијата за тетовирање ќе гостуваат познати домашни и странски тату артисти, а посетителите ќе имаат можност да видат како...

Отворена изложбата „Дефрагментација“ за одбележување на шест децении од земјотресот

Во присуство на бројни гости и почитувачи на уметноста, синоќа во Музејот на современата уметност – Скопје (МСУ – Скопје) беше отворена изложбата „Дефрагментација“ со дела од колекцијата на МСУ – Скопје, подарени од уметници од Чешка, Унгарија, Полска и Словачка. Изложбата е резултат на заедничката соработка на амбасадите на земјите од Вишеградската група и скопскиот Музеј на современата уметност....

Отворен повик за работилница за NFT уметност во Центар ЈАДРО

Културно-социјалниот простор Центар ЈАДРО (КСП Центар ЈАДРО) соопшти дека организира дводневна работилница „NFT ART – револуција или полуција“ на која уметниците детално ќе се запознаат со новите текови во дигиталниот свет, како и со можностите што овој свет ги нуди за коегзистенција на уметноста и дигиталното. Работилницата што ќе се одржи на 20 и 21 јули ќе биде склоп од...

Уметниците реагираат што илјадници слики генерирани со вештачка интелигенција го копираат нивниот стил

Грег Рутковски е уметник со специфичен стил и вели дека порано било навистина ретко да се видат слични дела на Интернет. Сепак, ако го пребарате неговото име на Твитер ќе видите многу слики во негов стил што тој не ги создал. Рутковски стана едно од најпопуларните имиња во уметноста со вештачка интелигенција (ВИ) и покрај тоа што тој никогаш...

„Доаѓаме со поклон“ изложба со феминистички наратив од Шејла Камериќ

Уметницата Шејла Камериќ утре (27 септември) во просториите на Чифте амам ќе ја претстави самостојната изложба насловена „Доаѓаме со поклон“. Отворањето ќе започне во 19:00 часот, а притоа ова е прв пат Камериќ да изложи свои дела во С. Македонија. Претставувањето на делото на Шејла Камериќ во Скопје го разгледува долгогодишното портретирање на жените како вештерки и/или предмети. „Алудирајќи на добро познатите...

[Галерија] „Exhibitions vol.“ – просторен одѕив на младите локални уметници

Платформата „Exhibitions vol.“ во организација на „ShortBus“ или како што уште се нарекува, суб-културен центар ја претстави најновата, четврта изложба во низата за промовирање на млади уметници. Овој пат, на „Exhibitions vol.4“, посетителите може да видат уметнички дела од Душан Стефановски, Искра Чарли и Елена Гелева. „Оваа изложба е составена од разни видови на стилови, не е ограничена во однос на тоа...

„Ретро: телесни перспективи“ – изложба за премолчените телесни аспекти на жената утре во МСУ

Мултимедијалната изложба „Ретро: телесни перспективи“ од уметницата Јана Јакимовска ќе биде отворена утре во 20 часот во Музејот на современа уметност (МСУ) - Скопје. „Ретро: телесни ретроспективи“ е поглед фрлен наназад кон самата себе како човечко суштество, општествено битие, жена, мајка, уметница. Во фокусот на изложбата е телото, но како метафора за човечкото, профаното, нелагодното: телото старее, се дебелее; телото...

Изложбата на фотографот Иван Блажев „Сето време е сето време“ поставена во Кинотека

Во Галеријата на Кинотеката на Македонија синоќа беше поставена изложбата на фотографии „Сето време е сето време“ на фотографот Иван Блажев. Оваа изложба е заокружување на истоимениот циклус фотографии снимени во Дрезден во 2018 и 2020 година. Првично, избор од фотографиите беше прикажан во Скопје на изложбата „Дрезден: време/простор/лица“, како заедничко претставување на Иван Блажев, Александар Кондев и Матијас Шуман...

Студентот Озбек Ајваз ја претстави скулптурата „Тешкото“ направена од отпадно железо

Дваесет и три годишниот Озбек Ајваз, магистрант на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, синоќа ја имаше својата прва самостојна изложба пред зградата на Филхармонијата. Делото, изработено од железо, кое го претстави на публиката, беше „Тешкото“ оро, составено од скулптури на осуммина играорци во природна големина. „Ова дело го работев три месеци, направено е од отпадно старо железо. Како што...

Утре отворање на изложбата „Убавината како хармонија и единство на противречностите“

Утре во Ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“ - Прилеп со почеток од 19:30 часот ќе биде отворена групната изложба „Убавината како хармонија и единство на противречностите“. Изложбата е содржана од дела од деветмина сликари, односно Александар Џинго, Атанас Атанасоски, Бојана А. Трпческа, Ванчо Кеков, Верче Николоска, Марија Светиева Ергас, Марјан Стојаноски, Филип Јовески и Христина Мазнеска. Куратор на изложбата е Викторија...

Трансдисциплинарниот проект „Дизајн на оживување“ доби награда за истражување и ликовна критика

Трансдисциплинарна дизајнерка Клелија Живковиќ со проектот „Дизајн на оживување“ е добитничка на наградата за истражување и ликовна критика „Ладислав Баришиќ“ за 2022 година што ја  доделува здружението на ликовни критичари „АИКА Македонија“. Како што вели дизајнерката, истражувањето е дел од проектот „Creature Comforts“ (Суштински удобства), односно од нејзината неколкугодишна љубопитност за тоа како дизајнерските пракси го обликуваат човештвото како вид....

Над 150 учесници на првиот фестивал на јапонската култура во земјава

Во Јавна соба во Скопје во саботата се одржа првиот фестивал на јапонската култура во Македонија организиран од Japan@mk. Фестивалот наречен „Нихон џи“ обедини различни аспекти од јапонската култура на едно место преку промоција на македонски граѓани, уметници, модни дизајнери, поети, архитекти, тренери на боречки вештини, ентузијасти, гикови, гејмери и косплеери кои се инспирирани од јапонската уметност и култура или...

Утре започнува „На работ на климатската катастрофа“ – конференција за иницирање промена во креативните размисли

Во Музејот на современа уметност утре (20 мај) и сабота (21 мај) ќе се одржи конференцијата „На работ на климатската катастрофа: култура, екологија и креирање политики во 21 век“. Идејата за конференцијата е таа да претставува вид платформа на која теоретичари и практичари од различни сфери ќе дискутираат и споделуваат знаење за возможните начини на трансформирање на иднината во иднина...

Изложба на карикатури „На тенок мраз“ од Лазо Плавевски во сабота во МСУ

Музејот на современата уметност – Скопје ја најавува изложбата на карикатури „На тенок мраз“ од истакнатиот карикатурист Лазо Плавевски, која ќе биде отворена во сабота (16 април) со почеток во 12 часот во просториите на музејот. „Изложбата го прикажува творештвото на Плавевски настанато во последните седум години. Станува збор за карикатури коишто тој од 2015 година континуирано ги објавува на...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...