fbpx
Таг: уметност

таг: уметност

Уметниците реагираат што илјадници слики генерирани со вештачка интелигенција го копираат нивниот стил

Грег Рутковски е уметник со специфичен стил и вели дека порано било навистина ретко да се видат слични дела на Интернет. Сепак, ако го пребарате неговото име на Твитер ќе видите многу слики во негов стил што тој не ги создал. Рутковски стана едно од најпопуларните имиња во уметноста со вештачка интелигенција (ВИ) и покрај тоа што тој никогаш...

„Доаѓаме со поклон“ изложба со феминистички наратив од Шејла Камериќ

Уметницата Шејла Камериќ утре (27 септември) во просториите на Чифте амам ќе ја претстави самостојната изложба насловена „Доаѓаме со поклон“. Отворањето ќе започне во 19:00 часот, а притоа ова е прв пат Камериќ да изложи свои дела во С. Македонија. Претставувањето на делото на Шејла Камериќ во Скопје го разгледува долгогодишното портретирање на жените како вештерки и/или предмети. „Алудирајќи на добро познатите...

[Галерија] „Exhibitions vol.“ – просторен одѕив на младите локални уметници

Платформата „Exhibitions vol.“ во организација на „ShortBus“ или како што уште се нарекува, суб-културен центар ја претстави најновата, четврта изложба во низата за промовирање на млади уметници. Овој пат, на „Exhibitions vol.4“, посетителите може да видат уметнички дела од Душан Стефановски, Искра Чарли и Елена Гелева. „Оваа изложба е составена од разни видови на стилови, не е ограничена во однос на тоа...

„Ретро: телесни перспективи“ – изложба за премолчените телесни аспекти на жената утре во МСУ

Мултимедијалната изложба „Ретро: телесни перспективи“ од уметницата Јана Јакимовска ќе биде отворена утре во 20 часот во Музејот на современа уметност (МСУ) - Скопје. „Ретро: телесни ретроспективи“ е поглед фрлен наназад кон самата себе како човечко суштество, општествено битие, жена, мајка, уметница. Во фокусот на изложбата е телото, но како метафора за човечкото, профаното, нелагодното: телото старее, се дебелее; телото...

Изложбата на фотографот Иван Блажев „Сето време е сето време“ поставена во Кинотека

Во Галеријата на Кинотеката на Македонија синоќа беше поставена изложбата на фотографии „Сето време е сето време“ на фотографот Иван Блажев. Оваа изложба е заокружување на истоимениот циклус фотографии снимени во Дрезден во 2018 и 2020 година. Првично, избор од фотографиите беше прикажан во Скопје на изложбата „Дрезден: време/простор/лица“, како заедничко претставување на Иван Блажев, Александар Кондев и Матијас Шуман...

Студентот Озбек Ајваз ја претстави скулптурата „Тешкото“ направена од отпадно железо

Дваесет и три годишниот Озбек Ајваз, магистрант на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, синоќа ја имаше својата прва самостојна изложба пред зградата на Филхармонијата. Делото, изработено од железо, кое го претстави на публиката, беше „Тешкото“ оро, составено од скулптури на осуммина играорци во природна големина. „Ова дело го работев три месеци, направено е од отпадно старо железо. Како што...

Утре отворање на изложбата „Убавината како хармонија и единство на противречностите“

Утре во Ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“ - Прилеп со почеток од 19:30 часот ќе биде отворена групната изложба „Убавината како хармонија и единство на противречностите“. Изложбата е содржана од дела од деветмина сликари, односно Александар Џинго, Атанас Атанасоски, Бојана А. Трпческа, Ванчо Кеков, Верче Николоска, Марија Светиева Ергас, Марјан Стојаноски, Филип Јовески и Христина Мазнеска. Куратор на изложбата е Викторија...

Трансдисциплинарниот проект „Дизајн на оживување“ доби награда за истражување и ликовна критика

Трансдисциплинарна дизајнерка Клелија Живковиќ со проектот „Дизајн на оживување“ е добитничка на наградата за истражување и ликовна критика „Ладислав Баришиќ“ за 2022 година што ја  доделува здружението на ликовни критичари „АИКА Македонија“. Како што вели дизајнерката, истражувањето е дел од проектот „Creature Comforts“ (Суштински удобства), односно од нејзината неколкугодишна љубопитност за тоа како дизајнерските пракси го обликуваат човештвото како вид....

Над 150 учесници на првиот фестивал на јапонската култура во земјава

Во Јавна соба во Скопје во саботата се одржа првиот фестивал на јапонската култура во Македонија организиран од Japan@mk. Фестивалот наречен „Нихон џи“ обедини различни аспекти од јапонската култура на едно место преку промоција на македонски граѓани, уметници, модни дизајнери, поети, архитекти, тренери на боречки вештини, ентузијасти, гикови, гејмери и косплеери кои се инспирирани од јапонската уметност и култура или...

Утре започнува „На работ на климатската катастрофа“ – конференција за иницирање промена во креативните размисли

Во Музејот на современа уметност утре (20 мај) и сабота (21 мај) ќе се одржи конференцијата „На работ на климатската катастрофа: култура, екологија и креирање политики во 21 век“. Идејата за конференцијата е таа да претставува вид платформа на која теоретичари и практичари од различни сфери ќе дискутираат и споделуваат знаење за возможните начини на трансформирање на иднината во иднина...

Изложба на карикатури „На тенок мраз“ од Лазо Плавевски во сабота во МСУ

Музејот на современата уметност – Скопје ја најавува изложбата на карикатури „На тенок мраз“ од истакнатиот карикатурист Лазо Плавевски, која ќе биде отворена во сабота (16 април) со почеток во 12 часот во просториите на музејот. „Изложбата го прикажува творештвото на Плавевски настанато во последните седум години. Станува збор за карикатури коишто тој од 2015 година континуирано ги објавува на...

Во петок ДЛУМ ќе ја отвори изложбата „Поместени граници“ по повод Денот на уметноста

Во петок по повод 15-ти април, Светскиот ден на уметноста, ќе се отвори изложбата „Поместени граници“ од страна на Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ) во соработка со Министерството за култура. Официјалното отворање ќе започне во 13:30 часот во дворот на Министерството и ќе трае до 20 часот истиот ден. „Поместени граници“ е концепт проект посветен на новите медиуми, потенцирајќи...

Пикселна уметност: Македонската Реддит заедница остави белег на големото Реддит платно

Милиони корисници на Реддит од петокот се здружија за колективно да генерираат масовно колаборативно парче уметничко дело кое стана вистински вирален феномен. Таканаречениот „подредит“ r/Place функционираше како отворено платно, каде што секој корисник на оваа платформа можеше да поставува по еден мал обоен пиксел на секои пет минути. Проектот за првпат започна пред пет години, како првоаприлски експеримент во 2017...

Во сабота се отвора изложбата „Аквизиции – донации 2017-2021“ во МСУ – Скопје

Во сабота, на 2 април, со почеток во 12 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе се отвори изложбата „Аквизиции - донации 2017-2021“. Станува збор за поставка чиј начин на претставување се негува уште од 1963 година, а на која ќе бидат изложени дела што музејот ги има добиено по пат на откуп и донација од 2017 до...

Отворен повикот за наградата „ДЕНЕС“ – престој во Њујорк наменет за визуелни уметници

Факултетот за работи што не се учат - ФРУ, Скопје и Центарот за современи уметности - Скопје по шеснаесетти пат го отвараат конкурсот за наградата „ДЕНЕС“ за млад визуелен уметник во Северна Македонија. „Оваа значајна и независна награда, која се доделува по шеснаесетти пат во земјава, подразбира двомесечна програма за престој на уметници во Њујорк во Residency Unlimited во 2022 година...

Од пластични шишиња преку рециклирање до роботи, ракети и ајкули – се одржа еко работилницата „TRASH TO ART“

Изминатите два дена, на 12 и 13 март во организација на „Еко лаб“ и „Џифони Македонија“ во просториите на Џифони се одржа кретивна еко работлиница наречена  „Trash to art“ („Од отпад до уметност“) за рециклирање на отпад во која учествуваа ученици на различни возрасти. Учесниците кои можеа да се пријават преку пополнување на бесплатна онлајн форма и притоа да имаат...

Во петок е отворањето на самостојната изложба на скулпторот Ангел Димовски – Чауш

Во петок, со почеток во 20 часот, во просториите на ликовниот салон на Македонската академија на науките и уметностите ќе се отвори самостојната изложба на македонскиот скулптор, Ангел Димовски - Чауш. Изложбата е содржана од 60 дела и тоа: скулптури, цртежи, слики – објекти, изработени во различни материјали, бронза, дрво, алуминиум и мермер, коишто авторот ги работел во изминатите 50...

Страхил Петровски ја доби наградата „Гранд При“ на отварањето на „Зимски салон“

Вчера во просториите на Чифте амам беше отворена 19-тата по ред ликовна манифестација организирана од Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ), „Зимски салон“. На отварањето свое обраќање имаа министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, амбасадорката на Романија во Македонија, Адела Моника Аксинте и кураторот на изложбата Анка Боериу, романска професорка на Националниот Универзитет за уметности во Букурешт. „19-тиот ликовен Салон несомнено...

Денес промоција на книгата „Anything outside of art is a waste of time“ од Доротеј Нешовски

Денес во 20 часот во КСП Центар - Јадро ќе се одржи промоцијата на уметничката книга „Anything outside of art is a waste of time” („Секоја работа надвор од уметноста е губење време“), од уметникот Доротеј Нешовски. Цртежите претставени во новата уметничка книга на Нешовски, во издание на КСП Центар-Јадро, се осврнуаат на прашањата и мислите со кои уметникот се...

Отворена изложба „Metamorphosis – From Chaos to Art“ инспирирана од социјалниот притисок врз младите

Во новиот Социјален Културен Центар во Тетово е отворена изложбата „Метаморфозис - Од хаос до уметност“ со творби на студенти на Факултетот за ликовна уметност на Универзитетот во Тетово. Делата на студентите ги претставуваат чувствата резултирани од социјалниот притисокот со кој се соочуваат младите денес. Влијанијата изземени од интернетот и социјалните мрежи кои налагаат совршенство и не признаваат недостатоци се ...

Говор на Бил Гејтс за намалување на емисиите на јаглероден диоксид изваден од контекст

Видеоматеријалот споделен во постот е изваден од контекст. Тука е злоупотребен настапот на Гејтс во 2010 година во „ТЕД Разговорите“ , каде тој зборува за чекорите неопходни за да...