fbpx
Таг: уметност

таг: уметност

Денеска се одбележува Меѓународниот ден на театарот

Денеска се одбележува Меѓународниот ден на театарот на тој начин што ќе се играат претстави и ќе се чита пораката посветена на сценската уметност. Автор на светската порака е француската актерка, Изабел Ипер, а македонската порака ја напиша Благој Мицевски, костимограф, режисер, уметнички директор на Народниот театар од Битола. -Не постои театарот поради нас, туку ние постоиме благодарејќи му нему. Театарот е...

Уникатни графики изработени во техниката укијое, изложени во Струга

Изложба на колор-принтови од дрворези работени во јапонскиот стил укијое, од некои од најзначајните јапонски уметници, отворена е во музејот „Д-р Никола Незлобински“ во Струга. Стилот укијое се појавува во 17 век и произлегува од потребите за истражување во уметноста. Од уметниците што применуваат ваква техника било барано да ги претставуваат убавите куртизани покрај темите со сумо-борби или портрети на воини. Изложбата е во...

Просечната месечна нето-плата изнесува 23.457 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата  во декември 2016 изнесувала 23.457 денари, а бруто-платата 34. 374 денари, објави Државниот завод за статистика. Платата во декември 2016 година во однос на истиот месец во 2015 година е зголемена за 3,3 проценти. Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата во секторите уметност, забава и рекреација (55,8 проценти), информации и комуникации...

Просечната нето-плата во ноември била 22.380 денари

Просечната месечна нето-плата во ноември лани изнесувала 22.380 денари, додека просечната бруто-плата била 32.877 денари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата во ноември 2016 година, во однос на ноември 2015 година за 1,8 отсто се должи, пред сè, на повисоката исплатена нето-плата по вработен во секторите рударство и вадење камен за 10,5 проценти, уметност,...

Денеска во Собранието ќе биде доделена државната награда „Св. Климент Охридски“

Денеска напладне во Собранието на Република Македонија ќе биде доделена државната награда „Свети Климент Охридски“ за 2016 година. Наградата е највисоко признание за долгогодишни остварувања и придонес во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и на унапредувањето на човековата околина и социјалната дејност од јавен интерес. Наградата, во областа на воспитанието и образованието, годинава ќе му биде доделена...

Германската сликарка Габриеле Шафартцик изложува во Охрид

Во организација на НУ „Завод и музеј“ од Охрид, од вечерва, со почеток во 20 часот, во галеријата „Робевци“, изложба ќе има германската сликарка Габриеле Шафартцик. Нејзината колекција е избор на слики изработени во техниката масло на платно од најнов циклус наречен „Тера инкогнита“. Габриеле Шафартцик е родена 1964 година во Бремен, Германија. Студирала на Универзитетот „Георг-Август“ во Готинген, Германија, и...

Сараево доби 13 метарски мурал на Дејвид Боуви

Група на уметници од Босна и Херцеговина деновиве открија голем мурал на Дејвид Боуви во Сараево, пишува „Глобал Војсис“. Со ова дело, уметниците кои себе се нарекуваат „Тим Боуви“ сакале да изразат благодарност за придонес на Боуви во хуманитарните акции на пејачот за време на војната во државата. Муралот на Боуви е насликан на ѕидот на една трошна зграда во кампусот...

Македонски тетоважи: Крстот и „смрт или слобода“ пред Груевски и Мијалков

Tетовирањето политички обележја, портрети од политичари или логоа на политички партии, е тренд во балканските земји. Кај нас вакви тетоважи не се многу чести, но барани се патриотските тетоважи како симболот за „смрт или слобода“, сонцето од Вергина и крстовите во сите видови и форми. Мајсторите за тетоважи велат дека тетоважите како онаа со ликот на Сашо Мијалков, директорот на Управата за...

(ФОТО) Создава уметнички дела со гуми од велосипед

Сингапурскиот уметник Томас Јанг создава уникатни уметнички дела, користејќи велосипедски гуми како алатка за исцртување. Позиционирајќи ги на точно определено место, тој создава отпечатоци, кои, со комплексно повторување, создаваат фигури, на пример Ајфеловата кула или Емпајер стејт билдинг. - Идејата ја добив додека си играв наоколу. Тогаш сфатив дека можам да цртам со велосипед. Гумите беа првата работа што ми падна...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...