fbpx
Таг: уметност

таг: уметност

Во петок отворање на уметничката инсталација „Урбани градини: сврзни ткива“

Во петок (24-ти декември) со почеток во 16 часот во Педагошка Академија/ Стакларник (Дрезденска 15) ќе се отвори уметничкиот настан претставен преку инсталацијата „Урбани градини: сврзни ткива“ во изработка на уметницата Ана Лазаревска. Се работи за развоен/процесен проект, односно уметничко истражување со целосна идеја и реализација на Ана Лазаревска, во рамките на програмата „Други простори“/Уметност Клима Промена спроведена од Локомотива...

Нема никогаш да се заборави – „Сеќавања“ низ призмата на Бурим Муфтиу

Во Националната Глаерија „Чифте Амам“ е поставена изложбата на фотографии и фото-портрети „Сеќавања“ од Бурим Муфтиу. Изложените фотографии, односно делата на Муфтиу имаат едена централна инспирација, а тоа се манекените (куклите за облека). Преку фотографирање на стари, веќе изобличени кукли, кои сосема ја завршиле својата функција и животниот век во користа на човекот, тој ги користи во повеќе намени. Куклите кои...

Ретроспективна изложба на богатото уметничко творештво на Васко Ташковски

Ретроспективната изложба на делата на еден од најнадарените македонски академски сликари, Васко Ташковски е поставена во просториите на Националната галерија „Даут Пашин Амам“. Збогатени со слики направени во маслена техника, акварел и скици со туш, ѕидовите на Даут-пашиниот амам содржат дела-извадоци од колекциите „Пристаништа“, „Крајбрежни случувања“, „Енергии во просторот“ и други од мноштвото творби на големиот академик. Ташковски како водечки претставник...

Фотографија на талентирана Македонка се појави на билборд на „Тајмс сквер“ во Њујорк

Нина Георгиева, позната како Геометриева е уште една талентирана македонска артистка која во моментов живее во Јапонија. Нејзина фотографија се појави на еден од билбордите на „Тајмс сквер“ во средишниот дел на Менхетен, Њујорк пред два дена заедно со нејзиното уметничко име и името на компанијата која стои зад фотографијата. Се работи за фотографија која е направена во Токио и...

Морав да се ставам себе си во улогата на „ѕиркач“, вели Стефан Божиновски за својата изложба „Ѕиркачот“

Изложбата „Ѕиркачот“ на Стефан Божиновски се отвори на 27 октомври во Младинскиот културен центар во Скопје. Ангела Витановска-историчар на уметност, изложбата ја најави со стиховите: И чувствуваш како некој да е тука, и те гледа. Не го гледаш, но те гледа. Будно те следи, и… чека. Како сведок. Нем сведок на туѓо постоење. „Во денешното општество љубопитноста и силната желба да се навлезе и...

„Единици и нула“ – изложба на Тома Димовски за севкупната дигитализација на животот

„Единици и нула“ е новата изложба на Тома Димовски која беше поставена вчера во скопскиот парк „Ибни Пајко“. Отворената изложба, една од ретките што се поставуваат на отворени локации беше претставена преку 20 метарски долго платно кое беше закачено на ѕидот што ги дели зградите на Македонската Филхармонија и Национална опера и балет. На ѕидниот релјеф се проектираше мрежа составена...

„За убавите моменти да станат поубави“ – интервју со режисерката Ана Андонова

Филмот за Ана е платното на кое ги слика емоциите кон темите што ја засегаат додека изворните идеи се секојдневни ситуации од кои произлегуваат значајни сценарија. Себе си во сферата на филмот се „монтира“ уште од 14-годишна возраст, а последователните години ѝ донесоја бројни меѓународни награди и признанија. Tаа сега студира на Американскиот универзитет на Европа - ФОН од...

Скопјани имаа можност накратко да погледнат оригинални слики, цртежи и скици од Пикасо

Вчера, во Културниот Центар во Ѓорче Петров се одржа изложбата на оригинални дела на големиот шпански уметник и сликар Пабло Пикасо. Покрај слики, изложени беа и керамички предмети, скици и цртежи кои Пабло ги работел во раните години на својата кариера. Фотографии: Мета.мк   Колекцијата ја сочинуваа 21 оригинално дело, вклучувајќи 5 керамики и литографии,  на шпанскиот уметник. Истите опфаќаа временски ранг...

Промоција на „Wie ist das Wetter da oben?“ – двојазичната книга на единаесетгодишно девојче

Илустрираната стихозбирка со наслов „Какво е времето таму горе?“/„Wie ist das Wetter da oben?“ е дело на единаесетгодишната основка Леона Стојковска. Промоцијата ќе се одржи денес во „Училница“ на Мал Плочник зад Соборниот храм во Скопје со почеток во 18:00 часот. Најавена е и работилница за креативно пишување за деца, „Како се создава сликовница“, каде присутните ќе се дружат со...

Културен настан во Тетово во чест на уметникот Павле Кузмановски

Доделувањето на највисоката национална награда за животно дело „11 Октомври“ на академскиот сликар Павле Кузмановски, беше одбележано со културен настан во негова чест во Тетово. Организаторот на настанот, Даријан Сотировски со кратко обраќање му се заблагодари на Кузмановски за неговата дејност и дело поканувајќи го да одржи говор. „Како млад човек во ова општество сведочам за човек со силно изразена морална...

Девојка на самостоен протест против изложба што беше дел од „Бела ноќ“ во Мала Станица

„Можеби експерименталните глувци нема да постојат бидејќи ќе постојат само глувци“, се зборовите на Анастастија Саздова која самостојно протестираше пред просториите на „Мала Сатница“, против инсталацијата ‘SILENTIO PATHOLOGIA’ што беше поставена минатата недела. Инсталацијата беше дел од програмата на „Бела ноќ“ и влегува во склоп на изложбениот концепт „Допирот“. Според проспектот за изложбатта, авторката на инсталацијата, Елпида Хаџи Василева во својата...

Пандемијата им донесе неверојатни приходи на креативците

„Би-би-си“ ги пренесува приказните на тројца креативци и групи, чии првични хобија за време на пандемијата им донеле огромна база на обожаватели и зголемени приходи. Кога 35-годишната Рејчел Смит тропнала на вратата на креативната индустрија во Нов Зеланд во 2008 година, секој нејзин обид бил одбиен. Своето портфолио го испратила до повеќе агенции и се обидела да ги продаде своите...

Во тек е пријавувањето за работилницата „Слем за животот во Скопје“

Во тек е конкурсот за пријавување на креативно-едукативната работилница „Слем за животот во Скопје“, која е отворена за лица од сите возрасти што живеат или престојуваат во главниот град. Работилницата е составена од три дела и на неа ќе се работи на пишување слем-поезија, вежби за слем-изведба и снимање слем-видео. Ментор(к) на работилниците ќе бидат Елена Пренџова, Игор Трпчески и...

Игор Трпчески е македонскиот претставник на Европското слем-првенство, јавноста ќе може да гласа онлајн

Европско слем првенство 2020
Игор Трпчески ќе ја претставува Македонија на годинешното Европско првенство во слем-поезија, кое ќе се одржи на 4 и 5 декември во Марибор во Словенија. Организатор на првенството е Младинскот културен центар во Марибор во коорганизација со СиСлем – Словенечката мрежа за слем-поезија. Поради вонредните услови, настанот годинава ќе се случува целосно онлајн, а гледачите ќе имаат можност да...

Ѓелинчески: Креативните домашни задачи придонесуваат за позитивен дух и соработка во одделението (галерија)

Дваесетина седмооделенци, ученици од приватното училиште „Јахја Кемал“ ги рекреираа светските уметнички дела, а нивниот наставник по англиски јазик, Никола Ѓелинчески ги сподели фотографиите на социјалните мрежи. Уникатната домашна задача доби позитивни критики. „Кога им ја најавив задачата и им објаснив зошто воопшто го правиме тоа, реакцијата беше многу позитивна и децата веднаш се фатија со работа. Беа многу возбудени...

Почна 39-то Скопско лето

Со  концертот на  групата  „Дадо Дганит“ од Израел во зградата на Македонска филхармонија, вчеравечер свечено беше отворено 39. издание на  фестивалот „Скопско лето“, кој традиционално почнува на 21 јуни - Светскиот ден на музиката, но и најдолгиот ден од годината. На свеченото отворање на овој фестивал, присуствуваше и градоначалникот Шилегов, кој официјално го прогласи за отворен. Во своето обраќање Шилегов нагласи...

Просечната нето-плата во септември изнесувала 23.229 денари

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во септември 2017 изнесува 34.127 денари, додека просечната нето-плата изнесува 23.229 денари, а во овој месец 1 отсто од вработените не зеле плата. Просечната плата, односно и нејзиниот бруто-износ и нето-износот биле поголеми за 4,6 отсто отколку во истиот месец во 2016 година, соопшти Државниот завод за статистика. Зголемувањето во периодот од една година...

Конкурс за манифестацијата „Нов културен бран“

Министерството за култура денеска на својата веб-страница ќе ги објави условите и формуларите за пријавување на општини, здруженија на граѓани, асоцијации, неформални групи и автори од областа на културата и на уметноста за манифестацијата „Нов културен бран“. Таа ќе се реализира од крајот на август до крајот на октомври годинава,  односно сè до исцрпување на средствата за реализација на манифестацијата. „Цел...

Просечната нето-плата во март изнесувала 22.445 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2017 изнесувала 22.445 денари, а бруто-платата изнесувала 32.999 денари објави Државниот завод за статистика. Просечната плата во март била повисока за 1,8 проценти во однос на истиот месец лани. Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите финансиски дејности и дејности на осигурување (7,5 проценти),...

Изложба во Охрид за историјатот на украсувањето велигденски јајца во Русија

Изложба насловена „Историјат на украсување и на бојадисување велигденски јајца во Русија од древноста до колекцијата ’Фаберже’“, денеска ќе биде отворена во НУБ „Григор Прличев“ во Охрид. Изложбата е посветена на празникот Велигден, а посетителите ќе имаат можност да слушнат и предавање за историјата и за современите тенденци на уметноста на украсување јајца. Исто така, публиката ќе може да учествува во работилницата за...

„Комунална хигиена“-Скопје го осуди вербалниот напад врз новинарката од Мета, ќе има дисциплинска одговорност

Откако на 15 август во населбата Кисела Вода двајца вработени во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје вербално ја нападнаа новинарката Илинка Иљоска вработена во новинската агенција Мета и се обидоа да...