fbpx
Таг: Струшки вечери на поезијата

таг: Струшки вечери на поезијата

Со поетско читање од 18 странски поети завршија „Струшките вечери на поезијата“

Со поетско читање во Даут пашиниот амам на кое учествуваа 18 поети од странство, вчера официјално заврши годинешното 61. издание на меѓународниот поетски фестивал „Струшките вечери на поезијата“ „Читањето започна со аудиозапис со гласот на годинешниот добитник на „Златниот венец“, јапонскиот поет Шунтаро Таникава, кој поради поодмината возраст не присуствува на фестивалот. Таникава ја изведе песната „Да посадиш дрво“, англискиот...

„Куклици“ од Андреј Ал-Асади ја доби наградата „Енхалон“ за најдобра песна при СВП

Поетот Андреј Ал-Асади за песната „Куклици“ е добитник на наградата „Енхалон“ за најдобра песна од млад автор што се доделува на „Струшките вечери на поезијата“. Во соопштението стои дека во изборот за наградата влегле песни од повеќемина млади, но етаблирани македонски поетеси и поети со изграден впечатлив авторски потпис. „Станува збор за песна со цврста и стегната структура и силна звучност....

Книгата „Гравитација“ на Емилија Тодорова ја доби наградата „Стојан Христов“ на Струшките вечери на поезијата

Книгата „Гравитација“ на поетесата Емилија Тодорова од Австралија ја доби наградата „Стојан Христов“ за 2022 година на „Струшките вечери на поезијата“. Збирката на Тодорова победи во конкуренција на „На каучот на Зигмунд Фројд“ на Јулијана Младеновска од Хрватска, „Песни“ на Јосиф Грежловски- Гандедо од САД и „Позлатено распетие“ на Ивица Челиковиќ од Шведска. Книгата „Гравитација“ е во издание на Агенцијата...

Синоќа запален поетскиот оган на 61. издание на Струшките вечери на поезијата

Со музичко-поетски перформанс на „Т’га за југ“ во изведба на бендот „Пијан Славеј“ и традиционалното палење на поетскиот оган, синоќа свечено се отвори 61. издание на фестивалот „Струшки вечери на поезија“, информираат од тимот на „Струшките вечери на поезијата“. Манифестацијата се отвори на летната тераса на хотелот „Дрим“ во присуство на голем број поети од земјава и од странство, како...

Поетот Зоран Анчевски за збирката „Збунети компаси“ ја доби наградата „Браќа Миладиновци“

Македонскиот поет и книжевен преведувач Зоран Анчевски со поетската збирка „Збунети компаси“ е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска збирка помеѓу две фестивалски изданија што ја доделува организацијата на поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“. По наградувањето на стихозбирката „Небесна пантомима“ во 2018 година, ова е втор пат Анчевски да ја добие оваа награда. Збирката „Збунети компаси“, како што...

„Струшките вечери на поезијата“ годинава ќе се одржат под мотото „Ритам на стихот, ритам на животот“

Под мотото „Ритам на стихот, ритам на животот“ со повеќе од 25 странски и домашни поети и оваа година поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) од 25 до 29 август ќе се одржува на летната сцена на Центарот за култура „Браќа Миладиновци“. Претпладневната програма со препознатливите програмски содржини, како што се вели во соопштението, е предвидена да се одвива...

Поетите Шунтаро Таникава и Џерардо Мазучо се годинешните лауреати на наградите „Златен венец“ и „Мостови на Струга“

Денеска во просториите на Македонската академија на науките и уметностите се одржа свечениот настан по повод соопштувањето на годинешните лауреати за две од трите награди на престижниот меѓународен поетски фестивал „Струшки вечери на поезијата“. Добитник на главната награда на фестивалот, „Златен венец“ за 2022 година е најзначајниот жив јапонски поет, Шунтаро Таникава. Во одлуката на Управниот одбор на СВП, претседателката, проф....

СВП ќе ги соопшти лауреатите на Светскиот ден на поезијата в понеделник

Во рамките на главното одбележување на Светскиот ден на поезијата в понеделник со почеток во 11 часот во МАНУ, Меѓународниот поетски фестивал „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) ќе ги соопшти имињата на лауреатите на две од трите најголеми награди за 2022 година : „Златен венец“ и „Мостови на Струга“, која се доделува на млад поет. На манифестацијата за одбележување на...

Распишан конкурсот за Меѓународната поетска награда „Мостови на Струга“

Фестивалската организација на „Струшки вечери на поезијата“ во соработка со УНЕСКО го објави конкурсот за најдобра дебитантска поетска книга на млад автор во 2022 година. Конкурсот ќе трае до 20 февруари годинава, а победникот ќе биде објавен на 21 март, Светскиот ден на поезијата. Сите млади поети кои сакаат да се пријават е потребно да ги исполнуваат следниве услови: Да се...

Свечено отворени јубилејните 60-ти „Струшки вечери на поезијата“

Со традиционално палење на поетскиот оган, на летната тераса на хотелот „Дрим“ во Струга во присуство на голем број поети од земјава и од странство, како и на владини претставници и љубители на пишаниот збор, свеченото беа отворени „Струшките вечери на поезијата“, информираат од фестивалот. Вечерта ја отвори поетот и писател и некогашен директор на СВП, Јован Стрезовски, кој имаше...

Лидија Димковска е годинашниот добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ на СВП

Познатата македонска поетеса Лидија Димковска е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ што се доделува од страна на Струшките вечери на поезијата (СВП) за најдобра поетска збирка помеѓу две фестивалски изданија. Димковска е добитничка на наградата за нејзината поетска збирка „Гранична состојба“ во издание на ИЛИ-ИЛИ. Жири комисијата во состав: Сашо Огненовски, Искра Гешоска, Атанас Вангелов, Весна Мојсова Чепишевска и Лулзим Хазири...

Младата поетеса Ива Дамјановски добитничка на наградата „Браќа Миладиновци“

Младата поетеса Ива Дамјановски за книгата „Двоумење“, која што е во издание на ПНВ Публикации, е годинашен добитник на најпрестижната поетска награда „Браќа Миладиновци“, што Струшките вечери на поезијата ја доделуваат за најдобро поетско издание меѓу два фестивала, информираат од поетската манифестација. Во најтесниот избор за наградата влегоа пет македонски автори, а одлуката ја донесе жири комисијата во состав: Ангелина...

Започна реконструкцијата на Мостот на поезијата во Струга

Почнаа градежните работи за реконструкција на најпознатиот мост во Струга - Мостот на поезијата, каде што секоја година се одржуваат Струшките вечери на поезијата и од каде произлегува и самото име на мостот. Реконструкцијата на овој мост на реката Црн Дрим е многу важна, не само поради фактот што служи како клучна точка за поврзување на писателите ширум светот, но...

Романската поетеса Ана Бландијана е добитникот на „Златен венец“ за 2019 година

Добитник на „Златен венец“ за 2019 година, главната награда на „Струшките вечери на поезијата“, е романската поетеса Ана Бландијана. Одлуката ја соопштија Управниот одбор и Дирекцијата на фестивалот „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) на денешната свечена седница што се одржа во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ). Наградата на годинашната лауреатка, чие вистинско име е Отилија Валерија Коман, ќе...

Елизабета Шелева на местото на Лешоски на чело на Струшките вечери на поезијата

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски, донел одлука за именување на нови членови на Управниот одбор на „Струшките вечери на поезијата“, откако младиот поет Дарко Лешоски, кратко по именувањето на функцијата претседател на Управниот одбор на СВ, реши да се повлече по реакциите во јавноста за неговиот избор. Како што соопштија денеска од Министерството за култура, нов претседател на Управниот одбор...

Министерството за култура жали за одлуката на Лешоски и го брани решението за „Танец“

Министерството за култура жали поради одлуката што ја донесе Дарко Лешоски да се повлече од функцијата претседател на Управниот одбор на Струшките вечери на поезијата, но порачува дека за тоа место ќе се избере некое слично решение. Во однос на назначувањето на новиот в.д. директор на националниот ансамбл „Танец“, во Министерството не гледаат ништо спорно и велат дека Стојанче...

Дарко Лешоски се повлече од раководството на Струшки вечери на поезијата

Дарко Лешоски, младиот поет кој ја разбранува културната и пошироката јавност во изминативе денови откако беше назначен за претседател на Управниот одбор на Струшките вечери на поезијата, објави дека ќе се повлече од функцијата. Одлуката тој ја соопшти во интервју за „Дојче Веле“. - Ги слушнав сите мислења и сите ги почитувам. Се повлекувам и се откажувам од претседателствувањето со Управниот одбор...

Поетот Чарлс Симиќ, годинашен лауреат на „Струшките вечери на поезијата”

Американскиот поет од српско потекло, Чарлс Симиќ, е годинашен добитник на наградата „Златен венец“ на „Струшките вечери на поезијата”. Тој е роден во 1938 година во Белград, а подоцна емигрирал во САД. Се смета за еден од најзначајните современи американски поети, есеисти, критичари и преведувачи. Симиќ за своите дела е добитник на бројни реномирани книжевни награди, како што се „Пулицеровата награда“,...

„Зимски поетски фестивал“ на СВП од задутре во Скопје

Второто издание на „Зимскиот поетски фестивал“ на „Струшките вечери на поезијата“ (СВП) ќе се одржи од задутре до 1 март во Скопје. Свеченото отворање ќе биде во Младинскиот културен центар со почеток во 20 часот. Фестивалот е базиран на издавачката дејност на СВП, на авторите чие творештво е објавено во превод на македонски во престижната едиција „Плејади“. Преку академските предавања...

Иван Џепароски е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“

За книгата „Светлината на Света Гора“, Иван Џепароски е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска книга на македонски јазик напишана меѓу две фестивалски изданија на „Струшките вечери на поезијата“ (СВП). - Задоволството е поголемо зашто во жири-комисијата се тројца поранешни добитници на наградата „Браќа Миладиновци“, а двајца се и добитници на наградата „Димитар Митрев“ за книжевна критика и...

„e-Општество.мк“: Борбата против дезинформации се води со транспарентни институции, активни медиуми и граѓанско општество, но и едуцирани граѓани

За да се минимизираат негативните ефекти на дезинформациите врз демократијата, против нив мораме да се бориме зеаднички. Затоа потребно е институциите да бидат транспарентни, медиумите и граѓанското општество активно...