fbpx
Таг: средни училишта

таг: средни училишта

Објавени се конкурсите за стипендии за учениците

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави конкурсите за доделување стипендии на учениците кои се запишани во јавните и приватните средни училишта во земјава во учебната 2023/24 година. Објавени се вкупно девет конкурси. Висината на сите стипендии, во секоја категорија, изнесува 3.500 денари месечно, а ќе се исплаќаат во траење од девет месеци во текот на учебната година. Најмногу...

Објавени конкурсите за стипендии за ученици во Математичко-информатичката гимназија и Спортската академија

Министерството за образование и наука (МОН) вчера ги објави конкурсите за доделување стипендии за ученици во државните средни училишта „Математичко-информатичка гимназија“ (МИГ) и „Спортска академија“ во Скопје. Висината на стипендиите за средношколците од двете училишта изнесува 3.500 денари месечно за девет месеци во текот на учебната година. За да добијат стипендија, учениците во МИГ треба да се редовни ученици во втора,...

РЕПОРТАЖА: Трите првачиња од Мустафино ќе ги учи наставничка која патува 160 километри на ден

„Време е за училиште, ѕвончето нас нè вика, сите во училница“. Стиховите од оваа песничка, ги пееја учениците од второ до петто одделение, кои со смислена игра и кореографија, денеска ги пречекаа нивните три нови другарчиња - првачиња во подрачното училиште „Даме Груев“ во село Мустафино, светиниколско. Сега, заедно со првачињата Јоана, Мила и Дарин, сите заедно се вкупно 18...

Шаќири: Од септември ќе бидат ангажирани над 800 образовни асистенти во основните училишта

Повеќе од 800 образовни асистенти ќе бидат ангажирани во основните училишта во новата учебна година, за да им помагаат на учениците со посебни образовни потреби полесно да ја совладуваат наставната материја и училишните обврски, најави министерот за образование и наука Јетон Шаќири по денешната средба со директорките на двете скопски основни училишта со ресурсни центри „Златан Сремец“ и „Иднина“...

ФИТР: Млади истражувачи од основни и од средни училишта ќе релизираат зелени проекти

Шеснаесет основни и средни училишта од земјава ќе реализираат зелени проекти за зачувување и унапредување на животната средина и биодиверзитетот. Проектите се наградени во рамките на јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи #5 – зелени проекти“, кој го спроведува Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР). Како што информираа од ФИТР, од вкупно 57 пристигнати предлог-проекти, одобрени за финансирање се...

На 26 јуни квалификациско тестирање во „Панче Караѓозов“ и во средните уметнички училишта

Министерството за образование и наука (МОН) информира дека на 26 јуни (понеделник) ќе се организира квалификациско тестирање во средното медицинско училиште „Д-р Панче Караѓозов“ во Скопје за прием на средношколци за образовните профили фармацевтски техничар на албански наставен јазик. Исто така, на 26 јуни ќе се организира квалификациското тестирање и во средните училишта во кои се реализираат наставни планови и...

МОН со засилени градежни активности во училиштата за време на летниот распуст

Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека ги интензивира градежните активности за време на летниот распуст на учениците, со цел, како што велат, заокружување на повеќе инфраструктурни инвестиции кои ќе значат подобрени услови во основните и средните училишта во новата учебна година. Предвидени се реконструктивни активности во 50 училишни објекти во повеќе општини низ државата, а реконструкцијата се изведува...

Шаќири: Полуматурантите да се фокусираат на стручното образование

Државата има дефицит на стручен кадар и доста работни места со солидни примања каде се бараат квалификувани работници се неисполнети. Со диплома од средно стручно училиште полесно ќе можат да се вработат, но и ќе имаат добра основа за понатамошна академска надобразба, порача денеска министерот за образование и наука Јетон Шаќири, апелирајќи полуматурантите да се фокусираат на средно стручно...

Започнаа „Деновите на електротехника“ во Скопје – натпревар по физика за ученици од целата земја

Во средното училиште „Михајло Пупин“ во Скопје од денеска се одржува манифестацијата „Денови на електротехника“ со која целта е да се промовираат електротехничката струка и средното стручно образование. Ова скопско училиште во следниве неколку денови ќе биде домаќин на натпревар меѓу ученици од 22 средни училишта од целата држава кои ќе ги измерат своите знаења по предметот физика. Вкупно 66...

И попладнево голем број дојави за бомби во училишта во Бугарија

Трендот на дојави за поставени бомби во основни и средни училишта во Бугарија, кои се покажуваат лажни продолжува и денеска во Бугарија, јави Бугарското национално радио (БНР). https://meta.mk/lazhni-dojavi-za-bombi-kako-zakana-za-izborniot-proces-vo-bugarija-mozhe-da-vlijaat-na-oddzivot-na-glasachite/ Слично како со лажните дојави за бомби во Македонија, и во Бугарија цел на овие закани и сеење паника не е само главниот град Софија, туку денеска дојави имаше и во приморскиот град...

Организацијата ОДАС реагира за начинот на справување со прекинот на наставата поради дојавите за бомби

Организацијата за дијалог и афирмација на средношколците (ОДАС) реагира на донесеното решение за справување со прекинот на наставата поради дојавите за бомби. Оттаму велат дека решението предвидува онлајн настава за учениците од средните училишта, но не гарантира квалитетна настава, надоместок на изгубените часови и успешно одвивање на полагањето на државната матура. „Оваа генерација на средношколци нема една цела година со...

Поради дојавите за бомби, десетици средношколци повеќе време поминуваат во автобус одошто во клупа

Нови дојави за бомби денеска испразнија 21 средно и 11 основни скопски училишта, едно основно училиште во Прилеп, а мејл со закана доби и Основниот суд во Охрид. Со оглед на фактот дека од почетокот на второто полугодие, речиси секојдневно има дојави и прекин на наставата, се поставува прашањето, како овие случувања влијаат на образовниот процес, но и на...

Нови дојави за поставена бомба во средно училиште во Скопје, заканите овој пат упатени до професори

Нови дојави за поставени експлозивни направи, но овој пат само за едно средно училиште во Скопје. За разлика од сите досегашни закани за поставени бомби, за кои дојавите стигаа на електронските адреси на училиштата, денеска заканата била упатена на приватните електронски адреси на професори. Вкупно четиринаесет професори на своите електронски адреси попладнево добиле закани за поставена експлозивна направа во едно...

Дојави за бомби во 18 основни и средни училишта, проверките се во тек

Дојави за поставени бомби на електронските адреси денес добија 18 основни и средни скопски училишта. Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека според процедурите, основните и средните училишта веднаш се евакуирани и се чекаат антитерористичките единици да извршат проверки. Вчера лажните дојави за бомби испразнија  12 средни училишта. Но, беа регистрирани лажни дојави за поставени бомби и во инстиутуции и...

Дојави за бомби во 33 скопски училишта ја прекинаа наставата во првата смена

Нови дојави со заканувачка содржина за поставени бомби биле испратени денеска во 33 основни и средни училишта во Скопје. Како што информира Министерството за внатрешни работи, веднаш по добиената пријава полициски службеници презеле мерки за безбедно евакуирање на училиштaтa. Она што е различно овој пат во електронското писмо, е тоа што е потпишано од извесна „Бугарска револуција“. „Во тек се...

Сојузот на средношколци бара решавање на проблемот во Математичко-информатичката гимназија

Побрзо да се реши проблемот во Математичко-информатичката гимназија бидејќи е апсурдно учениците од ова училиште да имаат по само еден до два часа дневно, реагира Сојузот на средношколци. Од таму велат дека непречениот образовен процес е уставно и законско право она секој ученик и државата истото мора да го почитува и запазува, како и дека е недозволиво учениците да немаат...

Повик до училиштата за меѓународниот натпревар „Европски квиз на пари“

Македонската банкарска асоцијација (МБА) информираше дека петти пат го организира натпреварот „Европски квиз на пари“, којшто е проект на Европската банкарска федерација за финансиска едукација на ученици од 13 до 15 години. Натпреварот се реализира во соработка со Народната банка на Република Северна Македонија (НБРСМ) и Комисијата за хартии од вредност. МБА го објави повикот до основните и средните училишта...

Мета факт: Град Скопје не обезбеди бесплатни менструални производи за средните училишта

На крајот на декември минатата година Советот на Град Скопје, по предлог амандман предложен од страна на советничката Теодора Крстевска, изгласа да се одвојат 2.000.000 денари од буџетот на градот кои ќе бидат наменети за обезбедување на бесплатни менструални производи за средните училишта. „Амандманите не изискуваа огромни финансиски импликации и беа исклучиво во служба на граѓаните. Колку и да ме...

Деветта дојава за бомба во училиштата, повторно во истата смена

На адресите на осум училишта за средно образование во Скопје, по двонеделна пауза, попладнево повторно стасал мејл во кој пишува дека е поставен експлозив. Директорите на училишттата со кои поразговарвме, веднаш ги евакуирале учениците и вработените. Станува збор за училиштата „Панче Арсовски“, „Никола Карев“, „Раде Јовчевски – Корчагин“, „Орце Николов“, „Јосип Броз Тито“, „Владо Тасевски“, „Михајло Пупин“ и „Цветан...

Спасовски: Целта на лажните закани за бомби е да се предизвика дестабилизација и несигурност

Заканите за поставени бомби во училишта се испраќаат во среда или четврток, а друга специфика е што се појавува во една смена. Ова се работите кои се анализираат овој период, изјави за ТВ 24 министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Како што тој информира, истрагата е комплексна. „Истрагата е комплексна заради тоа што учествуваат многу оддели од МВР, односно одделението...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...