fbpx
Таг: Протокол

таг: Протокол

Германија и Финска со нови ковид протоколи за македонски државјани

Заради ситуацијата со ковид-19 пандемијата, Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР). Со оваа најнова одлука на германските власти, од државјаните на Северна Македонија при влез во Германија се бара електронско пријавување и поседување на потврда за вакцинација или за прележан ковид-19 или пак негативен ПЦР тест. За лицата кои...

Топ листа на петте најкористени зборови во македонскиот јазик за 2021 година

Оваа година се реализираше првата анализа која се однесува на македонскиот јазик за истражување за „Збор на годината“ која ја направи Балканскиот институт за култура и хуманистички науки од Скопје по примерот на многу други јазици. Анализата се засновува на материјал од комуникацијата на македонски јазик. При истражувањето на податоците се користени сите можни средства преку кои се пренесува информација...

Мажите на фотељи, жената на кауч: Деградирање на претседателката на Евопската комисија во Турција

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен, на средбата со турскиот преседател Реџеп Таип Ердоган во вторникот, била третирана како политичар од втор ранг, и за разлика од нејзниот колега, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, наместо на столче била принудена да седи на кауч. „Во врска со инцидентот, важно е дека претседателката требаше да има исто столче и...

„Ивермектинот“ да се зема само по препорака на матичен лекар, апелира Министерството за здравство

„Ивермектинот“ е антипаразитски лек со широк спектар на делување и неговата примена треба да биде исклучиво под лекарски надзор, без разлика дали станува збор за домашно лекување или за хоспитализација, нагласуваат од Министерството за здравство. „Апелираме граѓаните на своја рака да не го пијат лекот „Ивермектин“, бидејќи единствено лекар може да утврди дали постојат индикации за користење и доколку постојат,...

Читалните во библиотеката „Браќа Миладиновци“ ќе почнат со работа од 1 септември според протокол

Читалните во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ ќе почнат да работат од 8 до 19 часот, од понеделник до петок, информираат од таму. За работа на читалните ќе важи посебен протокол, за да се овозможи заштита на корисниците и на вработените од ширењето на коронавирусот. „За влез и излез од објектот пред секое влегување се дезинфицираат рацете.Пред влегувањето во читалната, се...

Земјите од Западен Балкан, Грција и Бугарија ќе изработат документ за взаемен протокол за границите

Министерот за здравство Венко Филипче присуствувал на видео-конференција на тема „Ковид-19 во земјите од Западен Балкан, Грција и Бугарија“. На конференцијата учествувале министрите за здравство на Албанија Огерта Манастарлиу, на Грција Василеиос Кикилиас, на Република Српска Ален Шераниќ и на Косово Арменд Земај, како и заменик-министерот за здравство на Босна и Херцеговина Горан Черкез, Данијела Урошевиќ асистент на министер за...

Од денеска со еден негативен тест за оздравени од ковид-19 ќе се сметаат пациентите на домашно лекување

Од денеска, во системот на МојТермин, во функција е новиот алгоритам за евиденција на оздравени пациенти од ковид-19, кој се однесува на пациентите на домашно лекување, но не ги опфаќа хоспитализираните пациенти. За прв ден на заболување се зема денот на првиот потврден позитивен тест, информираат од Министерство за здравство. „За разлика од досегашниот алгоритам, каде со истек од 14...

На 22 јуни ќе има тестирање за упис во средните училишта каде се пријавени поголем број ученици

Поради пандемијата со ковид-19, оваа учебна година заврши надвор од училишните клупи, а уписите во средните училишта се одвиваат под „корона услови“. Владата усвои протокол со кој се уредува начинот на кој што одвиваат уписите. Оваа учебна година најголем е интересот за средното медицинско училиште и гимназиите. Од стручните училишта, интересот е голем и за насоката телекомуникации при средното училиште...

Хотелите и другите угостителски објекти за сместување отвораат од понеделник

Владата на денешната седница го донесе Протоколот за работа на угостителски објекти за сместување во хотели и други угостителски објекти за сместување, и тој започнува да важи од понеделник, 22 јуни. „Протоколот ги уредува процедурите за хотелско-сместувачкиот дел на објектите, потоа препораките и мерките за прием и сместување на гостите, ресторанските процедури, употребата на тоалетите, како и препораките за гостите...

Владата усвои протокол за превентивни мерки за сите работни места за спречување на ширење на корона вирусот

Владата на 60. седница го усвои Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на корона вирусот што важат за сите работни места и за сите луѓе на работното место, како што се работодавците, раководителите, работниците, договарачите, клиентите и посетителите. „Протоколот вклучува мерки кои се однесуваат на личната хигиена и заштитна опрема, препораки за респираторната хигиена...

Работното време на угостителите ќе биде до 22 часот, на една маса може најмногу двајца или четворица од исто семејство

Владата на 57 седница донесе протокол за отворање на рестораните и кафулињата кој предвидува работно време од 08 до 22 часот, наспроти информациите кои претходно на прес-конференција ги изнесе министерот за економија Крешник Бектеши кој информираше дека работното време ќе биде до 20 часот. Владата и Бектеши не беа со усогласени ставови и во однос на лицата кои можат да...

Филипче со својот грчки колега ќе разговара за координација помеѓу двете држави за патувањатa

Министерот за здравство Венко Филипче ќе патува во Атина каде што со неговиот грчки колега ќе разговара за координација помеѓу двете држави околу патувањата и отворањето на границите. Тој на денешната прес-конференција посочи дека Европската комисија вчера излегла со пакет мерки за патување во ЕУ и согласно препораките за координирано делување, денеска ќе се одржи тој состанок во Грција. - На...

Шпанскиот Сенат ќе го ратификува протоколот за наше членство во НАТО

Шпанскиот Сенат попладнево со почеток во 13 часот треба да ја заврши постапката за ратификација на протоколот за членството на Македонија во НАТО, со што процедурата за влез на Македонија во НАТО ќе биде комплетирана. Претходно Протоколот беше ратификуван долниот дом на шпанскиот парламент. По ратфикацијата во Сенатот документот треба да оди на потпис кај кралот Фелипе Шести, по што...

Долниот дом на шпанскиот Парламент го ратификуваше протоколот за НАТО, следен чекор е во Сенатот

Инфо-центарот за евроатлантски интеграции информираше дека Долниот дом на шпанскиот Парламент го ратификувал протоколот за членство на Македонија во НАТО. „Долниот дом (Конгрес) во Мадрид, утрово го ратификуваше пристапниот НАТО протокол со 279 гласа „за“ и еден глас „против“! Следен чекор е гласање во Сенатот на Шпанија, и откако Кралот ќе го потпише протоколот, следи депонирање на пристапниот протокол во...

Димитров: Добрите вести од Шпанија се реалност во март

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес престојува во работна посета на Кралството Шпанија, на покана на Аранча Гонзалес Лаја, министерка за надворешни работи, ЕУ и за соработка. Димитров бил информиран дека ратификацијата на Пристапниот протокол е веќе започната во шпанскиот Парламент, по скратена постапка и дека се очекува утре да биде усвоена од Комисијата за надворешни работи на Долниот...

Пратениците едногласно го ратификуваа Протоколот за членство во НАТО

Собранието со 114 гласа „за“ го усвои Законот за ратификација на Северноатлантскиот договор. Законот е со одложено дејство и ќе стапи во сила откако Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО. Претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека нашиот пат кон НАТО, гледан низ призмата на изминатите три децении, не беше ниту малку лесен и беше испреплетен...

Заев: Иницијативата за предвремена ратификација на протоколот за НАТО е политиканство

Иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за предвремена ратификација на протоколот за НАТО е политиканство, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање за тоа дали ќе ја прифати иницијативата на опозициската партија кои вчера ја поднесоа до Собранието, кое пак ја препрати до Владата. Тој праша каде биле ВМРО-ДПМНЕ кога од нив се бараше да ја поддржат власта кога се отвораше патот...

Шекеринска: Голем успех е ратификувањето од 28 членки на НАТО за девет месеци

Дваесет и осум од 29 земји-членки практично за девет месеци го ратификуваа Протоколот за членство на Македонија во НАТО, што претставува силна политичка порака, изјави денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска, која напомена дека сме буквално на чекор од полноправно членство во Алијансата, откако денеска ратификацијата на Протоколот заврши и во Франција. „Денеска сме буквално на чекор до полноправно членство во...

Националното собрание на Франција го ратификуваше протоколот за НАТО

Министерот за надворешни работи Никола Димитров информираше дека Националното собрание на Франција го ратификуваше протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. „Уште само еден чекор до целта што ја зацртавме во 1993 година - полноправно членство во Алијансата“, напиша Димитров на неговиот фејсбук-профил. Остана уште Шпанија да го ратификува Протоколот за НАТО.

Холандскиот сенат го ратификуваше протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификуваше протоколот за пристапување на  Македонија во НАТО, објави министерот за надворешни работи Никола Димитров на неговиот фејсбук-профил. Eerste Kamer steunt NAVO-toetreding Noord-Macedonië. Wetsvoorstel minister Blok @MinBZ vanmiddag aangenomen. https://t.co/2cSLZtJw0H pic.twitter.com/dyOUvfpqC4 — Eerste Kamer (@EersteKamer) November 12, 2019 Остануваат уште две земји кои треба да го ратифукуваат протоколот, а тоа се Шпанија и Франција. Францускиот амбасадор во земјава Кристијан...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...