fbpx
Таг: онлајн настава

таг: онлајн настава

Организацијата ОДАС реагира за начинот на справување со прекинот на наставата поради дојавите за бомби

Организацијата за дијалог и афирмација на средношколците (ОДАС) реагира на донесеното решение за справување со прекинот на наставата поради дојавите за бомби. Оттаму велат дека решението предвидува онлајн настава за учениците од средните училишта, но не гарантира квалитетна настава, надоместок на изгубените часови и успешно одвивање на полагањето на државната матура. „Оваа генерација на средношколци нема една цела година со...

Заканите не стивнуваат, нова дојава за бомба испратена денеска во 30 училишта

Вкупно 30 основни и средни училишта од Скопје денеска добиле дојава за поставена експлозивна направа. Како што информира Министерството за внатрешни работи (МВР), објектите се евакурани. Откако антитерористички тимови направија проверки, било утврдено дека сите дојави биле лажни. Наставата во континуитет се прекинува поради речиси секојдневните дојави за поставени бомби што ги добиваат училиштата. Во овој период треба да се...

Онлајн наставата не функционира, дел од учениците не можеле да пристапат на „Тимс“

Ученици во основно и во средно образование, денеска не можеле да пристапат на електронскито систем „Тимс“ за да следат онлајн настава откако поради дојава за бомба морале да се вратат дома и да продолжат да учат на далечина. Родители со кои поразговаравме велат дека откако ги зеле нивните деца од училиште, тие се обиделе да се вклучат со нивните...

Во 21 средно и во 18 основни училишта денеска стасала дојава за бомба

Нови дојави за поставена експлозивна направа денеска стасала во 21 училиште за средно образование и во 18 основни училишта во Скопје. Како што информира Министерството за внатрешни работи, објектите се евакуирани и во тек се антитерористички проверки. Mета вчера пишуваше дека средношколците, посебно оние кои доаѓаат од подалеку, повеќе време поминуваат во автобус одошто во училишна клупа. Во последниот период,...

Нови закани за поставени бомби во 18 училишта, МВР утврди дека се лажни

Лажни се пријавите за наводно поставени експлозивни направи кои денеска стасаа на електронските адреси на 18 училишта во Скопје и едно во Прилеп, информираат во Министерството за внатрешни работи (МВР). Оттаму додаваат дека веќе завршиле сите потребни проверки на терен по добиените пријави. „Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени соодветни мерки и активности, извршени се потребните проверки...

УСС УКИМ: Загрижени сме од гласините за можно враќање на онлајн наставата како решение за енергетската криза

Загриженост од гласините кои се шират деновиве во однос на можно враќање на онлајн наставата за студентите како едно од решенијата за справување со енергетската криза, искажа Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ). Од студентското собрание на УКИМ сметаат дека онлајн наставата не е единствено решение. Апел до надлежните упати и претседателот на УСС УКИМ,...

Препораката за настава со физичко присуство ги „збуни“ студентите, повеќето факултети нема да го менуваат сегашниот модел

УКИМ
Препораката на Владата наставата на факултетите да продолжи со физичко присуство ги затекна и универзитетите и студентите. Повеќето високообразовни установи кои изминативе две години применуваа комбиниран модел на настава ќе продолжат со истиот до крајот на тековната академска година, но дел од факултетите ја враќаат наставата во амфитеатрите и предавалните. На 34-тата владина седница што се одржа на 29 март,...

Почна новото полугодие, останаа старите проблеми и дилеми

Од денеска учениците се вратија во училиштните клупи. Со почитување на протоколите кои беа на сила и во првото полугодие, започна и второто, но останаа дилемите - дали треба да се оди на училиште со физичко присуство, дали треба учениците и наставниците да носат маски, дали можеби треба да се размисли уште да се продолжи распустот со оглед на...

До крајот на неделава ќе се знае дали наставата ќе се одвива онлајн или со физичко присуство

Одлуката за започнувањето на наставата онлајн или со физичко присуство на учениците во второто полугодие ќе биде донесена на седница на Владата до крајот на неделава, а МОН ќе има состаноци со надлежните во здраството, соопшти денес министерот за образование и наука, Јетон Шаќири. „До крајот на неделата ќе имаме состаноци и пред почетокот на второто полугодие ќе се има...

Психолозите потврдуваат: Ковид пандемијата донесе различни психички проблеми кај учениците

Пандемијата на ковид-19 сериозно се одрази на менталното здравје на младите. Иако на почетокот изгледаше безопасен преодот на учење од дома, сепак долгото време на несоцијализација, си го зема данокот. Два и пол месеци по почетокот на учебната година со физичко присуство, Мета.мк поразговара со училишни психолози на оваа тема. Тие велат дека враќањето назад во училиште довело до...

По реакцијата на дел од родителите, Царовска вели училиштата се подготвени за прием на учениците

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска рече дека училиштата се целосно подготвени за прием на учениците со физичко присуство и за непречена реализација на квалитетна настава, и покрај зголемениот број на активни случаи на ковид-19 во земјава. Таа при денешната посета на основното училиште „Дане Крапчев“ во општина Гази Баба рече дека училиштата интензивно се подготвуваат за...

Глигорова: Дали детето ќе учи во училница или онлајн, да биде одлука на родителот

Дали детето ќе следи настава во училница или, пак, ќе следи часови од дома, да биде избор на родителот, побараа денеска пред Владата претставници на движењето „Поддршка за онлајн настава“. Оваа група на Фејсбук има 15.000 членови, кои секојдневно реагираат за начинот на кој е најавено дека ќе започне реализацијата на часовите од 1 септември. - Правото на живот и...

МОН: Учебната година започнува со физичко присуство, наставата ќе тече под здравствени протоколи

Учебната година од септември ќе започне со физичко присуство во основните и средните училишта, а наставата ќе се одвива под здравствени протоколи, одлучи вчера Владата на Република Северна Македонија по мислење дадено од Главниот координативен кризен штаб. Претходно министерката за образованиe и наука Мила Царовска изјави дека во најдобар интерес на учениците е наставата да започне со физичко присуство во...

Даниловски: Вакцинираниот ученик е позаштитен од невакцинираниот

Дали учениците треба да одат на училиште од 1 септември, со оглед на фактот дека ковид-бројките се во пораст? Колку ќе биде безбедно децата да ги следат часовите во училишните клупи? Дали би требало децата да се вакцинираат? Овие прашања се наметнаа по најавата на Министерството за образование и наука, дека голема е веројатноста учениците да се вратат во...

Тројка од младите за квалитетот на наставата во пандемија, покажа студијата на МОФ

По повод Меѓународниот ден на младите, Младински образовен форум (МОФ) ја презентираше студијата „Социо-политичко учество на младите: Нееднаквост, неизвесност и различни очекувања“, изработена во соработка со Фондацијата за демократија на Вестминстер. Студијата покажува дека 69 отсто од младите никогаш не биле консултирани од институциите, наспроти една третина (27 отсто) кои биле консултирани на локално или национално ниво. Бројот на...

МОН: Најдобро е од 1 септември учениците да се вратат во училишните клупи

Министерството за образование и наука (МОН) интензивно се подготвува за започнување на новата учебна година од 1 септември, во услови на пандемија, преку пристап со кој ќе се обезбеди непречено одвивање на наставата, но и заштита на јавното здравје, информираат оттаму. „Oд вкупно 31.447 лица вработени во училиштата, вакцинирани се околу 60 отсто и апелираме наставниот и останатиот кадар во...

„Поддршка за онлајн настава“: Во првото полугодие родителите да изберат дали нивните деца ќе учат во училница или онлајн

Брзи тестови за учениците кои ќе одат со физичко присуство од септември, можност родителите да изберат дали децата ќе им учат во училница или од дома, како и можност за наставниците кои сакаат, да предаваат од дома. Ова се трите барања на членовите на Фејсбук групата „Поддршка за онлајн настава“, кои ги доставиле до надлежните во Министерството за образование...

МОН се подготвува учениците од септември да се вратат во клупите ако не се влоши состојбата со ковид-19

Министерството за образование и наука (МОН) подготви три сценарија за почеток на новата учебна година од 1 септември, кои заедно со протоколите денеска беа презентирани на Главниот координативен кризен штаб, информираат од МОН. „Министерството за образование и наука е подготвено за спроведување на сите три сценарија, но очекуваме да почнеме со првото сценарио. Сите во Владата сме согласни дека најдобро...

Бојкотот на наставата ставен во мирување, од МОН велат дека дигитализацијата ќе се спроведе

онлајн настава
Родителите од иницијативата и Фејсбук-група „Настава и учебници мора да има“ денеска одржаа средба со претставници на Министерството за образование и наука на која се разговарало за неколку точки. Тие на средбата побарале задолжителна употреба на хартиени учебници во основното и во средното образование, исклучување на родово-сензитивното образование, создавање соодветни услови за децата со нетипичен развој, креирање протоколи за...

Неискористен е потенцијалот на отворените образовни ресурси во руралните средини

Во последната година, сведоци сме на сè поголемите нееднаквости предизвикани од ковид-19 пандемијата и во нашата земја, односно, ги следиме глобалните трендови кога станува збор за ефектите од пандемијата врз различните групи во општеството. Непропорционално се погодени региони со послаб економски развој, руралните средини, и средините каде инфраструктурата е застарена, или недоволно квалитетна.   За жал, токму во вакви средини се добар дел од основните и средните училишта во нашата земја. Бавниот интернет,...

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...