fbpx
Таг: Нобелова награда

таг: Нобелова награда

Француската писателка Ани Ерно е овогодишна добитничка на Нобеловата награда за литература

Нобеловиот комитет денеска Нобеловата награда за литература ја додели на француската писателка и професорка по книжевност Ани Ерно, истакнувајќи дека таа ја добива наградата поради нејзината „храброст и перцепција со која ги открива корените, раздвоеноста и колективните стеги на личната меморија“. „Ани Ерно цврсто верува во ослободувачката сила на пишувањето. Нејзината работа е бескомпромисна и напишана со едноставен јазик, чиста....

Научниците Бертоци, Мелдал и Шарплес се добитници на Нобеловата награда за хемија

Керолин Р. Бертоци, Мортен Мелдал и К. Бери Шарплес се овогодишните добитници на Нобеловата награда за хемија, објави Нобеловиот комитет, пренесува Гардијан. Со олеснување на комплицираните хемиски процеси, тие овозможиле овозможиле употреба на ефикасни хемиски реакции за да се создадат комплексни молекули за фармацевтската индустрија, за мапирање на ДНК-то и за создавање на соодветни материјали. Според Нобеловиот комитет, научниците се стекнуваат со наградата...

Тројца научници ја добија Нобеловата награда за физика

Кралската шведска академија на науките одлучи Нобеловата награда за физика за 2022 година да ја додели на тројца научници – Ален Аспект од Франција, Џон Ф. Клаусер од САД и Антон Зелингер од Австрија за експерименти со испреплетените фотони, утврдување на прекршувањето на Беловите нееднаквости и пионерската квантна информатичка наука. Одлуката ја соопштија од Нобеловиот комитет. Тројцата научници спровеле револуционерни...

Нобеловиот медал на Муратов се продаде за 103 милиони долари, сите пари се за украинските деца

Рускиот нобеловец и главен и одговорен уредник на независниот весник „Новаја Газета“, Дмитри Муратов, го продаде на аукција во Њујорк медалот кој се доделува со Нобеловата награда. Собра неверојатни 103,5 милиони американски долари, јави Би-Би-Си. Аукциската куќа „Херитиџ“ не соопшти кој е човекот или правното лице што ја дало победничката понуда на аукцијата. Парите ќе се испорачаат на УНИЦЕФ за...

Вистиномер: Новите соеви на вирусот не се предизвикани од вакцините

Сите научни докази говорат дека новите варијанти најмногу се шират помеѓу невакцинираните. Вирологот Фридеман Вебер од универзитетот „Јустус Либиг“ во Гисен е дециден дека невакцинираните лица се оние кои ја предизвикаат мутацијата на вирусот. Наспроти тврдењето во постот, научно е потврдено дека од вакцините не може да се инфицирате со коронавирусот. Вакцината не содржи никаков жив или активен дел...

Кард, Ангрист и Имбенс се добитници на овогодишната Нобелова награда за економија

Нобеловата наградата за економија оваа година им беше доделена на Дејвид Кард „за неговите емпириски придонеси во економијата на трудот“ и на Џошуа Д. Ангрист и Гвидо В. Имбенс „за нивните методолошки придонеси за анализа на причинско-последичните односи“ објави Нобеловиот комитет. Канаѓанецот Кард, кој е роден 1956, предава економија на универзитетот во Калифорнија, Беркли. Ангрист кој е роден во САД...

Нобеловата награда за хемија ја добиваат Бенјамин Лист и Дејвид Мек Милам за „екологизирање“ на хемијата

За нивното откритие, односно создавање на прецизна нова алатка за конструирање молекули, наречен „асиметрична органокатализа“, што има големо влијание на фармацевтските истражувања и ја прави хемијата „позелена“, годинашната Нобелова награда за хемија ја добиваат Бенјамин Лист од Институтот „Макс Планк“од Милхајм на Рур (Max-Planck-Institut für Kohlenforschung, Mülheim an der Ruhr), Германија, и Дејвид Мек Милан од универзитетот „Принстон“ од...

Тројца научници се добитници на овогодишната Нобелова награда за физика

Научниците Сјукуро Манабе (Јапонија/САД), Клаус Хаселман (Германија) и Џорџо Паризи (Италија) се тројцата добитници на овогодишната Нобелова награда за физика, соопшти Нобеловиот комитет. „Нобеловата награда за физика за 2021 година беше доделена за 'извонредниот придонес во нашето разбирање на сложените системи', со една половина доделена на Сјукуро Манабе и Клаус Хаселман за физичкото моделирање на климата на Земјината топка, квантифицирање...

Дејвид Џулиус и Ардем Патапутијан се добитници на Нобеловата награда за медицина

Американските научници Дејвид Џулиус и Ардем Патапутијан се годинешните добитници на Нобеловата награда за медицина, одлучи Нобеловиот комитет. Овие двајца експерти ја добија наградата за физиологија и медицина за нивните откритија и придонес во однос на рецепторите за температура и допир во човечкото тело, соопштија од Нобеловиот комитет. „Нашата способност да чувствуваме топлина, студ и допир е од суштинско значење...

Босанскиот сервис „Раскринкавање“ побива лажни твитови на Трамп за нобеловецот Хандке

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

„Можеби избрзав малку“ вели Саша Богдановиќ откако го нарече Никола Димитров „идиот“

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, на својот профил на Фејсбук му честиташе на писателот Петер Хандке за Нобеловата награда за литература, чиешто врачување беше бојкотирано од неколку земји поради поддршката што Хандке ја давал на Слободан Милошевиќ и на неговиот режим во текот на војните во поранешна Југославија и поради негирањето на геноцидот во Босна и Херцеговина, пишува...

Номинацијата на Заев и Ципрас за Нобелова награда поддржана од 33 европратеници

Фото: Борче Поповски
По прв пат на Балканот со покажано лидерство се постигнува ваков иновативен договор, пишуваат 33 европратеници од 16 земји и шест политички групи од Европскиот Парламент, во писмото до Норвешкиот комитет за Нобел со кое ја поддржaa иницијативата на Видед Бушамауи од Тунис, премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас да бидат добитници на Нобеловата награда за мир за 2019. Писмото...

Претседателот на ЕП, Тајани, против предлогот за Нобелова награда за Ципрас и Заев

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани и заменик - претседател на Европскaта народна партија (ЕПП) во која членуваат партиите на европската десница -  не ја поддржува кандидатурата на Алексис Ципрас и Зоран Заев за Нобелова награда за мир, јави грчка „иЕфимерида“. Тој на седница на Бирото на ЕПП во Атина објасни дека како заменик - претседател на ЕПП не може...

Нобеловата награда за книжевност годинава нема да биде доделена

Шведската академија годинава нема да ја додели Нобеловата награда за книжевност, соопштија од Нобеловата фондација. Работата на Шведската академија е во криза поради начинот на кој го решила случајот против сопругот на една од членките, која во меѓувреме дала отказ, по што истото го направиле и првиот човек на Академијата и уште четири членови. Жан-Клод Арно, сопругот на поетот Катарина Фростенсон, е обвинет за...

Ричард Талер е добитник на Нобеловата награда за економија

Нобеловата награда за економија денеска му е доделена на Ричард Талер од Универзитетот во Чикаго за неговиот придонес за подобро разбирање на психолошките и на општествените механизми што влијаат врз инвеститорите и потрошувачите при носење одлуки, соопшти шведската Кралска академија за науки. Во образложението се наведува дека Талер во своите трудови „објаснил одредени човечки карактеристики, како што се националната и општествена припадност...

Нобеловата награда за физика за тројцата откривачи на гравитациските бранови

Годинашната Нобелова награда за физика ја добија Рајнер Вајс, Бери Бериш и Кип Торн, тројцата автори на експериментот ЛИГО, со кој ги открија гравитациските бранови, односно наборите во простор-времето, чие постоење прв го предвиде Алберт Ајнштајн пред еден век. Една половина од наградата од речиси 1,1 милион долари ја освои Рајнер Вајс, а втората половина ја делат Кип Торн и...

Колумбискиот претседател ја доби Нобеловата награда за мир

Колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос е годинешниот добитник на Нобеловата награда за мир поради неговите непоколебливи напори за ставање крај на 50-годишната граѓанска војна во Колумбија, соопшти Норвешкиот нобелов комитет. Сантос имаше клучна улога во носењето на мировниот договор со бунтовниците од Колумбиските револуционерни вооружени сили (ФАРК). Со спогодбата, која беше потпишана на 26 септември годинава во колумбискиот град Картагена,...

И Трамп меѓу 376 номинирани за Нобелова награда за мир

Одборот за доделување на Нобеловата награда за мир оваа година примил рекордни 376 номинации за престижната награда. - Убаво е да се види дека толку многу луѓе и организации го искористија правото на номинација – рече претседателот на норвешкиот одбор Олав Њолстад. Оваа година номинирани се 228 поединци и 148 организации. Помеѓу номинираните се и Едвард Сноуден, жителите на грчкиот остров...