fbpx
Таг: корона вирус

таг: корона вирус

Вистиномер: Не е точно дека директорот на „Фајзер“ и вработените на ЦДЦ не се вакцинирале против ковид

Во постот е објавено старо видео кое е извадено од контекст, исечено во момент кога директорот на „Фајзер“, Алберт Бурла вели дека има 59 години и дека е здрав, а за него не се препорачува вакцина. Но,  оваа негова изјава е дадена на самиот старт на вакциналната камапања, кога немаше доволно вакцини и кога во сите земји во светот...

Бил Гејтс објави дека има ковид-19, но со благи симптоми

Основачот на „Мајкрософт“, еден од најбогатите луѓе на планетава и филантроп, Бил Гејтс, кој и пред корона пандемијата беше посочуван во еден куп разноразни теории на заговор, што беа логично и успешно оспорени, објави дека направил тестирање и тоа покажало дека е позитивен на корона вирусот. Гејтс на Твитер објави дека има благи симптоми, но според советите на експертите, ќе...

Вистиномер: Невистинито се тврди дека ковид пандемијата стивнала поради војната во Украина

Паралелата помеѓу војната во Украина и состојбата со пандемијата на коронавирусот, што се прави во оваа Фејсбук објава, нема никаква логика ниту каква било издржаност и поткрепа со факти. Иако пандемијата не е во најсилниот замав, сепак таа не е завршена. Во некои земји, во споредба со претходната недела, случаите со коронавирусот растат. На Кипар, на пример, се зголемиле...

Вистиномер: Вакцините против ковид-19 не се „глобален експеримент“

Производството на вакцините против ковид-19 вклучува неколку строги тестови за безбедност и ефикасност. Сите вакцини мора да поминат три клинички фази на тестирање. Клиничките тестирања даваат сигурност дека вакцините се безбедни и за лицата со разни болести, но и за ефикасност против вирусот. Тврдењето во постот дека благодарение на вакцината, некои се разболеле, други станале инвалиди, некои умреле, а...

За 24 часа, 137 нови случаи на ковид-19, пријавени се двајца починати

Министерството за здравство соопшти дека во последниве 24 часа во земјава биле направени 2.303 тестови, а регистрирани 137 нови случаи на ковид-19. Од нив најголемиот број се во Скопје – 61 и во Битола – 39. Од вкупниот број позитивни (137), регистрирани се 13 реинфекции. Регистрирани сe 85 оздравени пациенти. Во текот на изминативе 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно...

Вистиномер: Пост шири купишта невистини за потеклото на коронавирусот

Во постот се изнесени низа невистини – дека коронавирусот потекнува од змии, дека лекот „Ремдесивир“ е составен од пептиди на кобра, дека коронавирусот се пренесува преку вода, како и дека научникот којшто тоа требало да го обелодени, наводно бил убиен поради неговата научна работа. Иако станува збор за убиство по што следело самоубиство на сторителот, а полицијата отфрли поврзаност...

Вистиномер: Во Украина не биле запленети дронови кои содржеле агенси за предизвикување ковид-19

Униформираното лице кое се појавува на видеото вели дека беспилотните летала се опремени со контејнери кои можат да носат до 30 килограми течност, но не кажува дали течноста што се гледа во контејнерите е токсична хемикалија. Освен тоа, униформираното лице не носи никаква заштитна опрема додека е во близина на беспилотните летала, ниту пак го споменува коронавирусот, кој патем...

Вистиномер: Медицинските предупредувања за можни нови варијанти на коронавирусот, не се „тероризирање“

Фактот дека е можно да се појават нови варијанти на коронавирусот со опаднат интензитет на вакцинација и со поминато подолго време по примена последна доза, не е ширење на терор, туку медицинска стварност. Тоа што омикрон варијантата на коронавирусот не дава толку тешка клиничка слика не значи дека во иднина нема да се појават нови мутации на коронавирусот, пишува...

Вистиномер: Со руско видео се дезинформира дека ученик починал по примена Спутник вакцина

На почетокот на декември 2021 година, во училиште во московскиот регион, 17 годишен студент починал на час. За смртта има две причини кои циркулираат во руските медиуми, но ниедна не е вакцината против ковид-19. Во извештаите од руските медиуми не се ни споменува дали момчето било вакцинирано или не. Едната причина на која работат форензичарите е срцев удар, а...

Вистиномер: Пост на Фејсбук злоупотребува изјава на доктор Пановски

Во продолжение пренесуваме анализа на „Вистиномер“ на едно тврдење пласирано преку социјалните мрежи: Пост на Фејсбук шири дезинформации дека во Македонија пристигнал новиот сој на коронавирусот, омикрон четири дена пред неговото фактичко пристигнување. Објавата споделува текст со наслов: „Лоша Вест Доцна Вечерва: „Омикрон“ Влезе Во Македонија – Ова Се Најновите Детали“, додавајќи во постот дека доктор Никола Пановски поради тоа барал...

Вистиномер: Јужна Африка прва го пријави сојот Омикрон во СЗО

Во продолжение пренесуваме анализа на „Вистиномер“ на едно тврдење во врска со најновиот сој на корона вирусот: Рецензираме пост на Фејсбук, во кој се инсинуира дека фактот што Јужноафриканската Република побарала од производителите на вакцини Фајзер и Џонсон и Џонсон, да не испорачуваат следни дози во таа земја, е причина што се појавил сојот омикрон, за кој, инаку, има индиции...

Вистиномер: Кои лекови најмногу се користат во битката со ковид-19?

Речиси две години во ковид пандемијата светот се бори со заразата како знае и умее. Здравствените власти ширум светот од почетокот на пандемијата и без постоење на вакцина, се најдоа пред голем предизвик: Како да го третираат коронавирусот?, пишува „Вистиномер“. Подолу го пренесуваме текстот во целост: Набрзо стана јасно дека специфичен лек нема, а дека сите лекарства кои се користат и...

Вистиномер: Има разумен одговор зошто некои земји не пријавиле заболени од ковид-19

Заклучно со 22 ноември само четири земји во светот не пријавиле ниту еден случај на заболен од коронавирусот. Тоа што немаат пријавено заболени не значи дека и фактички нема ниту еден заболен во овие земји. Исто така, тоа што само четири земји не пријавиле ниту еден случај на коронавирус не значи дека вирусот не постои и дека го има...

Вистиномер: Ковид не е измама, туку болест предизвикана од коронавирусот

Постојат дијагностички потврдени случаи на ковид-19 во целиот свет вклучително и во Република Северна Македонија.Ппостојат сведоштва од пациенти кои прележале ковид, сведоштва на членови на семејства кои изгубиле блиски како последица на ковид. Има глобални напори за справување со пандемијата и со ковид-19 со воведување нов начин на живот, со маски, дистанца, дезинфекција, вакцинални сертификати, тестирање, бидејќи ковид е...

Нови 434 случаи со ковид-19, бројката на починати надмина 7.500

Министерството за здравство (МЗ) соопшти дека според податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во земјава во последните 24 часа биле направени 3.026 тестирања. Најновата бројка на жртви на овој вирус, пак, надмина 7.500. Со тестирањата извршени во изминатово деноноќие, биле регистрирани 434 нови случаи на ковид-19: Скопје – 195, Битола – 41, Прилеп – 26, Кавадарци – 20, Куманово...

Се шири стравот од новиот сој на корона вирусот во светот, граничните рампи се спуштаат

По подемот на новиот опасен сој на корона вирусот којшто потекнува од Јужноафриканската Република, во светот полека почнуваат да се ограничуваат можностите за патување, извести британскиот јавен радиодифузер Би-Би-Си. Додека се чека негово „кратко“ именување, новиот сој сега е познат како B.1.1.529 Неговото ширење беше идентификувано оваа седмица и тоа ги натера Обединетото Кралство, Сингапор и Јапонија, но и други држави,...

Вистиномер: Фејсбук објава шири дезинформација дека од вакцините се умира

Во нашата држава се аплицирани 1.662.152 дози на вакцини заклучно со 18.11.2021 година. Податоците од Министерството за здравство говорат дека 39 отсто од целата популација во нашата земја има примено вакцина против ковид-19, а 38 отсто од популацијата во државата примила две дози вакцина. Па, според конспирациската теорија којашто тврди дека вакцините предизвикуваат смрт на населението, ова би значело...

Две дози вакцина против ковид-19 до сега примиле 38 отсто од граѓаните

Во петокот и во саботата биле дадени вкупно 5.611 дози вакцини, од кои 2.387 се прва доза, а 1.163 граѓани биле ревакцинирани. Трета доза вакцина против ковид-19 примиле 2.061 граѓани, соопшти Министерството за здравство (МЗ). Според статистиките од Министерството, заклучно со вчера вкупно се вакцинирани 822.751 граѓани, ревакцинирани се 789.905, а трета доза примиле 63.137 граѓани. Дури 57 отсто од граѓаните...

Првиот пациент со ковид-19 бил на пазарот за животни во Вухан, открива нова американска студија

Според нова студија на научник од САД, првиот пациент, односно „нултиот“ пациент со ковид-19 била продавачка на пазарот за животни во кинескиот град Вухан и таа е регистрирана на 11 декември 2019. Досега во голем дел се сметаше дека првиот пациент е маж, сметководител, регистриран на 8 декември, а кој немал поврзаност со пазарот за животни, посочува „Гардијан“. Студија направена...

Вистиномер: Фејсбук објава паушално тврди дека ковид е лага

Ковид-19, болеста која ја предизвикува коронавирусот е реалност, а тоа го потврдуваат секојдневните бројки на заболени и починати луѓе од вирусот низ целиот свет. Според последните податоци од СЗО, заклучно со 15 ноември 2021 година, во светот има вкупно  254.189.143 потврдени случаи, а бројот на починати е над пет милиони –  5.118.348. Кај нас од почетокот на пандемијата досега...

Златниот пехар од Светското првенство во фудбал промовиран во земјава

Пехарот од Светското првенство пристигна во Скопје, како дел од светската турнеја во пресрет на мундијалот, кој на крајот на годината ќе се игра во Катар. Златниот пехар на...