fbpx
Таг: книги

таг: книги

Пет училишта добија на подарок 1.324 книги за подобрување на јазичните вештини на децата

Издавачката куќа за деца „Вермилион“ и Фондацијата за образовни и културни иницијативи Чекор по Чекор - Македонија преку партнерство со сервисот „Конектирај се“ донираа 1.324 книги интересна детска литература за учениците од пет училишта во земјава, информираат од Здружението на граѓани „Конект“. „Од денес учениците од пет училишта ќе читаат интересна детска литература и ќе ги подобруваат своите јазични вештини...

Фестивал на приказни за деца и млади „Крошна” попладнево и вечерва во Скопје

Првото издание на Фестивалот на приказни за деца и млади „Крошна“ ќе се одржи попладнево и вечерва на пет локации во Скопје. Главната замисла на овој настан е да открие пред младата публика како читателското искуство одекнува и се преобразува низ други медиуми, како раскажувањето и сценските уметности. Сите добро знаеме дека читањето убава литература нè збогатува со нови чувства...

[ФОТО] По три месеци повторно демолирана куќичката за размена на книги во скопскиот Градски парк

Малата улична библиотека што во февруари беше реобновена и повторно поставена во Градскиот парк во Скопје уште еднаш се најде на мета на уништување на несовесните минувачи и посетители на паркот. Не помина ни половина година отатко беше поставена таа повторно е демолирана, исчкртана со написи, а една од вратичките недостасува додека другата го чува сѐ уште сега празниот горен...

Арсовска се сретна со продавачите на стари книги, Град Скопје не одговара кој ширел дезинформации

Скопската градоначалничка Данела Арсовска се сретна со претставници на закупците на дрвените куќарки на Кејот „13 Ноември“, кои продаваат стари книги и други антикварни предмети. Таа им објаснила дека новата постапка за издавање на дрвените куќарки од Градот Скопје ќе се води со крајна цел заштита на закупците кои продаваат книги на кејот. Арсовска со закупците разговараше за затекнатата...

Град Скопје ќе распишува оглас за куќарките на кеј, велат продавачите на стари книги го оштетиле буџетот

Град Скопје преку јавен оглас ќе бара субјекти коишто ќе ги користат дрвените куќарки на Кејот „13 Ноември“. Продавачите на стари книги и други антикварни предмети кои ги користат дрвените куќички на Кејот „13 ноември“ добиле наредба од Градот Скопје да се иселат, заедно со своите залихи, најдоцна до 21 април, објави вчера Мета.мк. Градските власти во соопштение до медиумите...

Град Скопје ги брка продавачите на антикварни книги, стрипови и плочи од кејот на Вардар

Продавачите на стари книги и други антикварни предмети кои ги користат дрвените куќички на Кејот „13 ноември“ добиле наредба од Градот Скопје да се иселат, заедно со своите залихи, најдоцна до 21 април. Според изјавите на упатените лица кои сакаа да останат анонимни, градот на овие лица, од кои дел се претставници на социјално ранливи категории, не им понудил алтернатива...

Сказнувалка ќе преведе пет европски наслови за млади, достапни во печатено, е-издание и аудио формат

Издавачката куќа Сказнувалка од Скопје го реализира двегодишниот проект „За оние по нас. План за поттикнување читачки навики кај млади“, во чии рамки ќе бидат преведени, испечатени, дистрибуирани и промовирани пет квалитетни наслови за адолесценти од современи италијански, холандски и шпански автори, информираат од оваа издавачка куќа. „Целта на 'За оние по нас. План за поттикнување читачки навики кај младите'...

Книжевната среќа успешно се шири преку малите улични библиотеки во Скопје

Неодамна, по иницијатива на јавната установа Детски културен центар - „Карпош“ во соработка со Град Скопје беше поставена нова куќичка за размена на книги на локацијата во Градскиот парк во Скопје. Поставувањето на ваквите куќарки за размена на книги, наречени и мини улични библиотеки е поттикнато од страна на ДКЦ - „Карпош“ уште во 2019 година, кога за прв пат...

Италијанскиот наградуван роман „Збогум, сеништа“ објавен на македонски јазик

Мистериозната драма, книгата „Збогум, сеништа“ на италијанската авторка Надја Теранова од денеска е достапна и за македонската читателска публика во издание на „Антолог“. Станува збор за поетичен и интимен роман за изградбата на сопствениот идентитет кој раскажува за опседнатоста со загубата, таа борба гради в гради што сите мора да најдеме начин да ја преживееме. Имено, протагонистка е 30-годишната Ида која...

Мал новогодишен саем на книги на „Темплум“ и доделување на две награди

Од 27 до 30 декември во книжарницата „Гладно срце“ по дванаесетти пат ќе се одржи Малиот новогодишен саем на книгата во организација на издавачката куќа Темплум. Во рамките на малиот саем, ќе се одржат промоции на книги. Воедно, во културниот простор Центар - Јадро ќе се одржи и доделувањето на две награди: „Новите!“ за најдобар дебитантски ракопис и „Лифт“, годишната...

Четврти конкурс за годишната стрип награда „Лифт“

Издавачката куќа ТЕМПЛУМ годинава, 2021, по четврти пат го распишува конкурсот за наградата „Лифт“, за македонски стрип. „Лифт“, инаку, беше име на списанието за стрип кое излегуваше од 1996 до 2001 година, а денес е име и на угледна графичка едиција.Наградата „Лифт“ се доделува еднаш годишно. Право да конкурираат за наградата имаат сите граѓани на Република Северна Македонија кои ќе ни испратат сопствени...

Денеска завршува годинашниот саем на книгата

Денеска звршува годинашниот саем на книга кој започна на 8 септември и се одржуваше во надворешниот дел на А1 арената во спортскиот центар Борис Трајковски. Како и минатата година и оваа година се почитуваа мерките за заштита од ковид вирусот и поради тоа беа поставени монтажни објекти на кои беа изложени книги од различни издавачки куќи во Македонија. Сите посетители...

Саемот на книга ќе се одржи од 8 до 14 септември кај Аквапаркот во Скопје

Овогодинешното издание на Саемот на книга ќе се одржи од 8 до 14 септември на отворено, непосредно до Аквапаркот во рамките на А1 Арената - СЦ Борис Трајковски во Скопје, информираат организаторите. „Саемот на книга ќе се одвива според важечките владини протоколи, со почитување на сите донесени мерки. Искуството од минатата година покажа дека со почитување на мерките, Саемот за...

Промоција на нови книги за деца и млади од Винка Саздова, Јагода Михајловска-Георгиева и Венко Андоновски

Денеска во 18 часот, во Градскиот парк на Школка ќе промовираат новите книги за деца и млади: Ѕвездена Џунгла одд Јагода Михајловска-Георгиева, „Ти носам пустински песок“ од Винка Саздова и „Имаш пчела во носот“ од Венко Андоновски. Ќе се промовираат и сликовниците „Стела и Сани“ и „Еден облак бел и 12...“ од Бистра Георгиева со илустрации од Катерина Николовска,...

Порталб: Чинеа милиони евра, а дел од преведените книги од владата сè уште скапуваат во магацини

Значаен број на книги од два проекти, едниот на Министерството за образование и наука и другиот од Министерството за култура и понатаму „скапуваат“ во магацините на овие институции, голем дел од нив во Гостивар. Од МОН информираат дека дел од книгите се дистрибуирани во различни институции, но не сите и ова се оправдува со фактот дека станува збор за...

Акцијата „Подари книга“ во Тетово порачува дека книгите не треба да „венеат“

Доколку сакате да го пренесете вашиот впечаток од некоја книга кај други, важно е таа книга да ја подарите. Така вели Ардита Асани, една од активистите на Ротари Клубот која веќе три дена на градскиот плоштад во Тетово собира донации на книги. Овие книги таа ќе ги донира на новата библиотека во село Пирок (Тетовско) и на неколку основни...

Разговор со дел од добитниците на наградите на НМСМ: „Младите се двигател на општествените промени и реформи“

НМСМ награди
Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) ги објави добитниците на Наградите за младинско учество кои ги доделува во рамки на проектот на УСАИД за граѓанско учество. Наградите беа доделени на млади индивидуалци, неформални групи на млади и младински организации кои дале придонес кон општеството преку активно граѓанско учество. „Мета.мк“ разговараше со дел од победниците во категориите. Во категоријата за младински организации,...

Влезниците за Саем на книга од денеска може да се купат онлајн

Влезниците за Саем на книга 2020 од денеска ќе може да се купат и онлајн преку  електронскиот систем Karti.com.mk по цена од 30 денари. Саемот за книга ќе се одржи од 8 до 14 септември на отворено во А1 Арена СЦ „Борис Трајковски“, кај Аква Паркот под монтажни објекти. На Саемот ќе учествуваат повеќе од 40-тина издавачки куќи кои најавија дека ќе...

Саемот на книга ќе се одржи од 8 до 14 септември на отворен простор кај СЦ „Борис Трајковски“

Саемот на книга 2020 ќе се одржи од 8 до 14 септември на отворено во А1 Арена СЦ „Борис Трајковски“, кај Аква Паркот под монтажни објекти, информираат организаторите. „Љубителите на книгата ќе може да избираат од понудата на голем број домашни и странски автори, странска литература, стручна, научна и белетристичка литература, книги за млади и деца. Согласно Протоколите за спречување...

Анкета: 47% од младите не прочитале ниту една книга во карантинот, 54% гледаат серии секој ден (инфографик)

Епидемијата на болеста Ковид-19 што ја предизвикува новиот корона вирус до сега во земјава официјално опфати околу 2.000 лица и предизвика над 100 смртни случаи. На светско ниво, од оваа болест до сега заболеа повеќе од 5 милиони луѓе, а починаа над 300.000. Таквата ситуација и мерките кои властите ги преземаа за спречување на понатамошното ширење на болеста им го...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...