fbpx
Таг: јубилеј

таг: јубилеј

Економскиот институт – Скопје ја одбележа 70-годишнината од неговото постоење [фото]

Економскиот институт – Скопје вчера свечено ја одбележа 70-годишнината од неговото основање во 1952 година. На свеченоста, покрај директорот на Економскиот институт, проф. д-р Зоран Јаневски, свое обраќање имаше ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, проф. д-р Никола Јанкуловски, како и министерот за образование и наука на Република Северна Македонија, д-р Јетон Шаќири. Директорот на Економски институт-Скопје, проф. д-р Зоран...

Ковачевски на Денот на македонскиот јазик: Иднината на нашиот јазик е иднината на нашата татковина

„Јазикот е нашата татковина“ - со овој цитат од Блаже Конески, денеска, по повод 5 Мај, Денот на македонскиот јазик, премиерот Димитар Ковачевски им се обрати на присутните на свечениот настан во Клубот на пратениците. На церемонијата присуствуваа и министри, претставници на дипломатскиот кор, професори и други видни личности од јавниот и од политичкиот живот во земјава, a премиерот Димитар...

Државниот врв свечено го одбележа јубилејот 30 години монетарна самостојност на Македонија

Претседателот Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски, министерот за финансии Фатмир Бесими, гувернерката на Народна Банка Анита Ангеловска-Бежоска и бројни претставници на државните институции на Свечена академија го одбележаа јубилејот 30 години од монетарното осамостојување на Македонија. Пред 30 години, на 26 април 1992 година, беа поставени основите на монетарната самостојност. Пред македонските граѓани беа претставени банкнотите на новата македонска валута...

Галовеј: Како НАТО сојузници цели 2 години, Обединетото Кралство и Северна Македонија тесно соработуваат

Амбасадорката на Обединетото Кралство во земјава, Рејчел Галовеј, по повод 2-годишнината од влезот на Северна Македонија во НАТО, потсети на досегашната соработка на двете земји. „Од пристапувањето на Северна Македонија во НАТО пред две години, Обединетото Кралство тесно соработуваше со Армијата на Република Северна Македонија во поддршка на реализацијата на целите на способности поставени од НАТО. Нашата работа подразбираше редовно...

Порталб.мк ја одбележа десетгодишнината од основањето [видео+фото]

По повод 10-годишнината од основањето на Порталб.мк, Редакцијата одржа панел дискусија на тема „Визијата за Северна Македонија“, на која присуствуваа претставници на граѓански организации, извршната власт, локалната власт, професори и студенти. Главната и одговорна уредничка на Порталб.мк, Елида Зулбеари, истакна дека на 6 април 2012 година започна новинарското патешествие на Порталб, при што, тогаш имаше многу малку онлајн медиуми кои...

Државниот врв ја одбележува 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Претседателот Стево Пендаровски и Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, придружуван од министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и заменик-министерот за информатичко општество и администрација Александар Бајдевски денеска положија цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“ по повод 150-годишнината...

Во 2021 година Македонија одбележа јубилејни 100 години од раѓањето на Блаже Конески

На 19 декември, 1921 година е роден најистакнатиот македонски книжевник, поет, академик, лингвист и основоположник на современиот македонски литературен јазик, Блаже Конески. Годината што изминува беше година проследна со низа настани во кои професори, филозофи, лингвисти, уметници, сликари, музичари и сите останати интелектуалци оддадоа почит врз неговото творештво коешто остави трага. Програмата за стогодишнината од неговото раѓање ја одбележа 2021...

Филолошкиот факултет одбележува 75 години постоење и 100 години од раѓањето на Блаже Конески

Филолошки факултет
Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ со програми предвидени за 13, 14 и 15 декември го одбележува патрониот празник за јубилејните 75 години постење и 100 годишнината од раѓањето на најзначајниот деец за македонската книжевност и јазик - Блаже Конески. Вчера, 13 декември беше отворен Меѓународниот научен собир „100 години Блаже Конески и 75 години Филолошки факултет“ со поздравни обраќања и три...

Илустративен хор преку дигитални дела инспирирани од уметноста на Блаже Конески

На Факултетот за ликовни уметности во Скопје е отворена изложба на илустрации за јубилејната книга: „Блаже Конески - поезија и кратка проза“. На оваа ликовна изложба учествуваат седум автори: Гоце Илиевски, Владимир Илиевски, Марија Конеска, Филип Велковски, Елена Ѓорѓиевска, Иван Коминовски кои се претставуваат со 3 дигитални илустрации инспирирани од поезијата на македонскиот великан и тука е наградената авторка...

Денеска и утре се чествува 80 годишниот јубилеј, Денот на народното востание-11 Октомври

Република Северна Македонија денеска и утре го чествува државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание и одбележува 80 години од овој настан со кој во 1941 година беше означен почетокот на народно-ослободителната војна и заокружувањето на раѓањето на македонската држава. Програмските содржини од централната манифестација, во организација на Владата и Општина Прилеп започнуваат денеска со свечен почеток на...

„Фолтин“ со концерт во Хераклеа ќе ја прослави 25-годишнината

Со целовечерен самостоен концерт в сабота со почеток во 21 часот, славната битолска група „Фолтин“ ќе го одбележи својот 25 роденден. Првиот настап на Фолтин исто така бил во Хераклеа, во 1996 година. Oсвен колажот од предходните девет албуми, „Фолтин“ премиерно ќе го отсвират и нивното најново издание „Симултан бакнеж“. Концертот во Хераклеа се случува после низата промотивни концерти низ Македонија...

Охридскиот договор „наполни“ 20 години – одбележувањето помина без преживеаните потписници

Со конференцијата „…По Охрид“, која во организација на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците, во соработка со Програмата за изградба на мирот и човековите права на Универзитетот на Колумбија, се одржа денеска во Скопје, се одбележа 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. На конференцијата говореа претседателот Стево Пендаровски, претседателот на Собранието, Талат Џафери, премиерот Зоран Заев како и лидерот...

Дводеценискиот јубилеј на Охридскиот договор ќе се одбележи со конференција „…По Охрид“

Централниот настан од серијалот одбележувања на 20 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор ќе се одржи денеска, низ конференцијата „...По Охрид“, во хотелот „Александар Палас“ во Скопје, со почеток во 10 часот. Настанот го организираат Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците, на чие чело е Артан Груби, во соработка со Програмата за изградба на мирот и човековите...

ЦЈЗ ќе ги спроведува протоколите на утрешната прослава на 20-годишнината од Охридскиот договор

Центарот за јавно здравство (ЦЈЗ) ќе ги спроведува здравствените протоколи на утрешното одбележување на 20-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, рече денеска вицепремиерот и министер за полтички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби. „Испратено е барање до Министерството за здравство и тоа пред три недели најмалку. Сум контактирал и со министерот за здравство по однос на сите протоколи...

Илинден – Денот на Републиката се одбележа со церемонии во Скопје, Пелинце, Смилево и Крушево

Почнувајќи од Скопје, преку Пелинце и Смилево, до Крушево - центарот на Илинденското востание, денеска во земјава се одбележуваа двата јубилеја - 118 години од Крушевската република (1903 година ) и 77 години од Првото заседание на АСНОМ (1944 година) - како двата клучни настани за воспоставувањето на македонската државност.   Џафери говореше пред Собранието Програмата во Скопје, во организација на Собранието...

Онлајн-одбележување на јубилејот 30 години Фондации Отворено општество во Северна Македонија

Со онлајн-емитување на краткиот документарен филм „30 години ПОСВЕТЕНИ“, посветен на минатиот труд на Фондацијата Отворено општество – Македонија (ФООМ), а потоа и со онлајн-дебатата „Пост-КОВИД-19 реалност: Кој е патот до поправедно општество?“, ФООМ на 18 мај, вторник, со почеток во 16 часот, ќе го одржи главниот настан за одбележување на тридеценискиот јубилеј на Фондациите Отворено Општество (ФОО) на...

Пендаровски на промоцијата на поштенска марка со ликот на Блаже Конески: Обединети стоиме во одбрана на македонскиот јазик

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на промоцијата на поштенска марка по повод јубилејот – 100 години од раѓањето на македонскиот великан, Блаже Конески, а во рамки на програмата на манифестацијата „2021 – Година во чест на Блаже Конески“ која се одвива под покровителство на претседателот на Република Северна Македонија. „За жал, и после децении од кодифицирањето на македонскиот јазик...

Одбележана 75. годишнината на библиотеката „Борка Талески“ во Прилеп

Со поклон и свежи цвеќиња, ЈОУ Градска библиотека „Борка Талески“ од Прилеп, денеска скромно го одбележа својот 75 годишен јубилеј. Вработените од библиотеката се поклонија пред спомен бистата на својот патрон и пред куќата каде што е роден и дејствувал народниот херој Борка Талески, како и пред спомениците на истакнатите македонски културни дејци, кои потекнуваат од Прилеп: Марко Цепенков,...

Економскиот факултет од Прилеп го одбележа својот шестдецениски јубилеј

Шестдецениското успешно функционирање на Економскиот Факултет од Прилеп, претставува потврда за неговиот институционален капацитет да едуцира и профилира кадровски потенцијал согласно со развојните потреби на земјата и конкурентските предизвици на глобалното окружување. Затоа, со потполно право заслужуваме да бидеме горди на нашите постигнувања и на бројките што во оваа прилика заслужуваат да ги споменеме. На Економскиот факултет во Прилеп во изминатиот...

Пендаровски го одликува Бигорскиот манастир со Орден за заслуги за државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска го одликува Бигорскиoт манастир „Свети Јован Крстител“ со Орден за заслуги за Република Северна Македонија, за зачувувањето и за продолжувањето на илјадагодишната традиција и за придонес во негувањето на духовното и на културно-историското наследство, соопштија од претседателскиот кабинет. Ова високо државно одликување Пендаровски му го додели на епископот антаниски и игумен на Бигорскиот манастир, Партениј, во...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...