fbpx
Таг: јубилеј

таг: јубилеј

Народна банка одбележува седумдецениско работење

Со низа активности, Народна банка ќе одбележи 70 години од постоењето. Одбележувањето на јубилејот ќе се одвива во текот на целата година, под мотото „Запознајте ја централната банка“. - На овој начин Народната банка има цел да ја доближи банката до пошироката јавност и да ја унапреди информираноста на граѓаните за доменот на дејствување на институцијата, нејзината улога и значењето што...

Дваесет години од возобновувањето на монашкото братство во Бигорскиот манастир

Празнувањето на 20-годишниот јубилеј од возобновувањето на монашкото братство во Бигорскиот манастир ќе почне в четврток, на 10 септември, во 18.30 часот, со вечерна богослужба, при што двајца членови од свештеното братство ќе добијат монашки чин. По вечерната богослужба следува свечена програма, на која ќе се промовиран јубилејниот зборник „Бигорски манастир – 20 години возобновено монаштво“. Следниот ден, петок, 11 септември,...

Јубилејна 40. „Струшка музичка есен“

Од 4 до 6 септември, во хотелот „Дрим“ во Струга, Сојузот на композиторите на Македонија, ќе ја организира јубилејната 40. „Струшка музичка есен“. На годинешната манифестација, темата ќе биде „Меморија и перспективи“. – Цели четири децении „Струшка музичка есен“ нуди можност за средба, размена на идеи и за дебати на актуелни теми кои ја преокупираат македонската музичка јавност. Оваа година...

Вкупно 25 илјади посетители на „Охридско лето“

Приредбите на „Охридско лето“ ги проследиле  рекордни 25.000 посетители меѓу кои и гости од Хрватска, Србија, Чешка, Албанија, Франција  и други земји. Изведени се 29 музички концерти, 13 драмски претстави и 10 настани од дополнителната програма. Овие бројки на  два дена пред официјалното завршување излегоа денеска на прес конференција, тројцата првенци кои го менаџираат фестивалот. - Не радува фактот што имавме...

Во Македонија работат 150 германски компании

Бројот на германски компании што работат во Македонија изнесува 150 и од 2000 година досега, таа бројка е зголемена 10 пати. - Билатералната трговска размена од околу 2,4 милијарди евра во 2014 година многу бргу се зголемуваше и претпоставувам дека оваа сума ќе продолжи да се зголемува. На тој начин, Германија останува најважниот трговски партнер на Македонија. Македонија меѓу германските претпријатија важи...

Прв „Звучен буквар“ на македонски јазик

Издавачката куќа „Просветно дело“ слави 70 години постоење и на јубилејот од излегувањето на првиот буквар, оваа издавачка куќа ќе го објави првиот „Звучен буквар“ на македонски јазик. - „Просветно дело“ презеде една од најодговорните и најсуштествените задачи на полето на образованието во услови на отсуство на традиција на пишување, издавање и на печатење учебници и во недостиг на стручни...

Македонски народен театар прославува 70 години

Македонскиот народен театар прославува 70 години од основањето. На 3 април 1945 година, МНТ почна да работи со изведба на претставата „Платон Кречет“ од Александар Корнејчук, а во режија на Димитар Ќостаров. Прославата на јубилејот почна со промовирање на новиот тетарски музеј во кој што се изложени костими, скици од сценографии, лични предмети, фотографии, драмски текстови и на многу други реквизити...

Црвениот крст одбележува 70-годишен јубилеј

70 години од основањето и 20 години од полноправното членство во Меѓународната федерција на друштвата на Црвениот крст и на Црвената полумесечина, денеска одбележува Црвениот крст на Република Македонија. Црвениот крст на Република Македонија ќе го одбележи јубилејот вечерва, со свечена академија, чиј покровител е претседателот Ѓорге Иванов. Оваа година Црвениот крст ќе организира повеќе настани на национално и на локално...

Јубилеен концерт на Македонска филхармонија

Македонската филхармонија вечерва, во 20 часот, во Македонската опера и балет, ќе има концерт со наслов „Го славиме јубилејот“. Концертот ќе биде по повод прославата на 70 години од основањето на најстарата национална музичка институција во земјава. На концертот како солист ќе настапи Русинот Борис Брезовски на пијано, а диригент ќе биде Дмитри Лис. Програмата се состои од две...

Денеска се одржува десеттата Меѓународна конференција „Е-општество.мк“

Денеска во просториите на „Сити хол“, во Скопје, Македонија, се одржува јубилејната десетта Меѓународна конференција „Е-општество.мк“, која годинава ќе биде на темата: „Човекови права на интернет - Слобода на изразување, говор на омраза и приватност во дигиталниот свет“. Настанот ќе го отвори Лоранс Оер, амбасадорка на Франција во Република Македонија, а воведни говори ќе имаат и Ралф Брет, шеф на...

Зафир Хаџиманов ќе издаде албум со неговите најголеми хитови

Хаџиманов прославува јубилеј 70 години живот и 55 години работа
Познатиот автор и музичар Зафир Хаџиманов ќе го објави неговото најново цеде, насловено „Како Вардар – Најдоброто од Зафир Хаџиманов“, по повод прославата на својот јубилеј, 70 години живот и 55 години работа. На овој албум ќе се најдат 19 песни, неговите најголеми хитови како „Љуби ме и главата горе“, „Како Вардар“, „Зајди, зајди“, „Од љубов не се бега“ и многу...

Битолскиот Народен театар одбележува 70 години постоење

Во Народниот театар во Битола пред 70 години се одгира првата театарска претстава на македонски јазик. Со едночинката „Петоимениот Ѓоре“ на Владо Малески, која ја играа актерите Димче и Ацо Стефановски, Мери Бошкова, Вера Вучкова, Јорго Цаца, Симо Георгиевски, Славче Матевски, Георги Карев и Јован Бејко, почна професионалниот театар во Македонија. Јубилејот ќе се прослави вечерва, со театарската престава...

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им...