fbpx
Таг: дожд

таг: дожд

Голоб: Словенија се соочи со „најголемата природна катастрофа“ во својата историја

Словенија се соочи со „најголемата природна катастрофа“ во својата историја, рече во саботата премиерот Роберт Голоб, откако разорните поплави предизвикаа штета проценета на 500 милиони евра (550 милиони долари), загинаа три лица и уништија патишта, мостови и куќи, пренесе Ал Џазира на англиски јазик.  Зборувајќи по состанокот на Советот за национална безбедност на земјата во саботата, Голоб рече: „За среќа,...

Изминатото деноноќие најмногу дожд наврна во Пожар и Берово

Во текот на изминатото деноноќие најмногу дожд од 47 литри на метар квадратен наврна во Пожар, во близината на Радовиш информираше утрово Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во Берово наврнало 31 литри на метар квадратен, потоа 26 во Штип, 24 во Скопје-Зајчев Рид, 22 во Ѓуриште, 21 во Демир Капија и Крива Паланка, 19 во Скопје-Петровец и Охрид, 17 во...

Големо невреме ја погоди Словенија, поплавите предизвикаа материјална штета

Стотина противпожарни интервенции имало во Словенија од синоќа поради големите поплави предизвикани од обилните врнежи од дожд што ја зафатија земјата, пренесува Н1. Три кампови се евакуирани, а неколку села се отсечени. Поплавите ги зафатија Горењска, Корушка и Згорњесавинската котлина. Државниот хидрометеоролошки завод за денеска го вклучи портокаловиот аларм и за пет хрватски региони. Можен е прекин на електричната енергија,...

Единаесет загинати во Пекинг, четврти ден обилни дождови го преплавуваат градот

Единаесет лица загинаа поради обилните врнежи во Пекинг, пренесува „Гардијан“ повикувајќи се на кинески државни медиуми. Немилосрдните дождови во главниот кинески град продолжуваат веќе четврти ден. Уште 27 лица се водат како исчезнати до овој момент, објави државната кинеска телевизија „CCTV“, откако тајфунот Доксури донесе непрекинати врнежи и поплави во северниот дел на Кина. Водостојот на реките достигна опасни нивоа, што...

Силно невреме попладнево го зафати Скопје (ВИДЕО)

Невреме проследено силен ветер, дожд и грмотевици попладнево го зафати Скопје. Низ улиците на главниот град се забележуваат паднати гранки, додека од Центарот за управување со кризи (ЦУК) информираа дека на улицата „Симеон Кавракиров“ во Општина Аеродром паднало дрво. Претходно, Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) издаде вонредно предупредување дека дел од фронтален систем придружен со поголема облачна и нестабилна маса...

Силно невреме со град и дожд околу пладне го погоди Охрид

Невреме со силни врнежи од град, дожд и грмежи денеска околу пладне го зафатија Охрид. Фотографии од читатели беа испратени до редакцијата на Мета.мк, на кои се гледаат бели улици од силниот град. Дождот ги преполнил шахтите на охридските улици, но засега нема официјални информации за предизвикани штети од денешното невреме. Се стравува дека невремето предизвикало штети на земјоделските култури...

Реките со висок водостој, дождовите продолжуваат и денеска

Управата за хидрометеоролошки работи информира дека во текот на изминатото деноноќие најмногу дожд наврнало во Прилеп и Пожар, по 21 литар на квадратен метар, потоа 15 литри во Демир Капија, седум во Берово, пет во Претор, по четири во Тополчани и Струмица, по три литри во Битола, Охрид и Пожаране, два во Крива Паланка, Виница и Маврови Анови и...

Делчево прогласи природна непогода од град и од поплави

Природна непогода од поплави и град прогласи Советот на Општина Делчево на денешната вонредна седница, по невремето проследено со силни врнежи од дожд и град што вчера попладне го зафати овој источномакедонски град. Поројниот дожд поплави голем дел од подрумските простории на куќи и други објекти во градот и предизвика тешкотии во сообраќајот, уништувајќи и делови од улици. На денешната седница...

ВИДЕО: Прокапа автобусот на релација Тетово-Скопје, на патниците им течеше вода на глава

По десетминутниот дожд попладнево, прокапе вода во автобусот на релација Тетово – Скопје. На патниците, како што сведочат тие, им капело вода на глава, па голем дел од нив се преместиле на предните седишта, а оние за кои немало место напред, излегле водени кога пристигнале во Скопје. https://youtu.be/X3-9N7bryQY „Капеше вода на секое седиште, сите бевме водени. Навистина е под секакво човечко...

Во Солун и во Атина состојбата се нормализира по силните дождови

Од утрово метрото и трамваите во Атина повторно сообраќаат, а некои од клучните сообраќајници што вчера беа затворени поради поплавување исто така од утрово се отворени за сообраќај. Во Солун и на островот Евија состојбата исто така беше многу лоша, таму некои луѓе мораа да бидат спасувани. На планината Грамос падна првиот снег. Се очекува денеска невремето „Балос“ денеска да...

Лошото време остави без струја 16 села во Албанија, големи поплави и во Италија

Лошото време предизвика 16 села во областа Лежа, северозападна Албанија да останат без струја. Како што јави „ТВ Клан Албанија“, силниот ветер ги оштетил далноводите во селата и од синоќа, овие области немаат електрична енергија. Оваа телевизија објави и дека во градот Корча, на југот на земјата, ветрот оштетил  многу дрвја и соборил покрив од станбена зграда, што можело да...

Климатските промени го земаат својот данок, на Гренланд врне дожд, наместо снег

Климатските промени го земаат својот данок. Викендов, за прв пат во историјата на мерењата на врвот на Гренланд заврна дожд, а не снег. Температурите на врвот на Гренланд, околу 3.000 метри надморска височина, во саботата се искачија над нулата, по трет пат за помалку од една деценија. Топлиот воздух предизвика пад на екстремен дожд при што седум милијарди тони...

Облачно време со дожд, на некои места големи врнежи со силен ветер

Времето во земјава денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои повремено ќе имаат пообилен карактер на одредени места. Пороен дожд и засилен ветер (над 60 км/ч), може да се очекуваат особено во југоисточните делови каде се очекува да наврнат над 35л/м2. Утринската температура се движи од 6 до 14 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува меѓу 10...

Променливо облачно време денеска, температурата до 19 степени

Времето денеска ќе биде променливо облачно, понекаде во котлините со магла, а на истокот со сончеви периоди. Ќе дува слаб југоисточен ветер. Преку ноќта од запад ќе започнат умерени врнежи од дожд. Дневната температура ќе биде во интервал од 14 до 19 Целзиусови степени. Во Скопје претпладне магливо, а преку денот променливо облачно со слаб југоисточен ветер. Температурата ќе достигне до...

Облачно време со повремен дожд

Денеска времето ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд и со повремено засилен југоисточен ветер. Врнежите од изутрина се преместуваат кон исток, каде што ќе се пообилни, но краткотрајни. Во текот на денот ќе биде претежно облачно, претпладне и повеќе на истокот од земјата со врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен, а во источните делови повремено засилен...

Времето облачно со дожд и повремено засилен ветер

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, пообилни во вечерните и ноќните часови. Ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер (со брзина и над 60 км/час), кој особено ќе биде изразен долж Повардарието, како и на повисоките места и на планините. Дневната температура ќе биде во интервал од 15 до 19 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде облачно, а попладне...

Облачно време со врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои во западните делови ќе бидат пообилни, локално над 20 литри на метар квадратен. Во вечерните часови врнежите ќе престануваат, а облачноста ќе се намали. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од девет до 14, а дневната од 11 до 19 Целзиусови степени. Во...

Облачно и свежо време со повремен дожд

Времето во државата ќе биде претежно облачно и свежо со повремен локален дожд, особено во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен, а попладне од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од пет до 10, а дневната од девет до 16 Целзиусови степени. Во Скопје претежно облачно и постудено со слаби врнежи од дожд. Ќе дува умерен...

Претежно облачно време со локален дожд, температурата до 15 степени

Времето денеска ќе биде претежно облачно и постудено, со локални врнежи од дожд, особено во југоисточните делови. Ќе дува умерен северен ветер. Дневните температури ќе се искачат до најмногу 15 Целзиусови степени. Во Скопје ќе преовладува слично време, со слаби врнежи од дожд и умерен северен ветер.  Дневната температура ќе достигне до 14 Целзиусови степени.

Сончево со мала облачност и температура до 24 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северен правец, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Попладне облачноста ќе се зголеми. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има локални врнежи од дожд. Утринската температура се движеше од 0 до 7 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува од 16 до...

Спикерот на Претставничкиот дом на САД разрешен, за првпат во историјата

Сите демократски и осум републикански претставници изгласаа да се тргне од својата позиција спикерот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти. Ова е првпат во американската историја да биде...