fbpx
Таг: дожд

таг: дожд

Облачно време со повремени врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени слаби врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до шестиот Целзиусов степен, а максималната ќе го достигне 18 степени. Во Скопје и во околината се очекува зголемено наоблачување во претпладневните часови, додека во попладневните ќе настане намалување на облачноста и ќе има сончеви...

Времето денеска, облачно со дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде облачно, со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од седум до 13 Целзиусови степени, а дневната од 13 до 17 степени. Во Скопје ќе биде претежно облачно, со повремен локален дожд и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се...

Денеска облачно со повремен дожд

Во Македонија денеска ќе биде променливо облачно, со повремени локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од три до 11 Целзиусови степени, а дневната од 13 до 17 степени. Во Скопје се очекува слично време, претежно облачно со слаба магла. Во вечерните часови ќе има услови за слаб дожд. Ќе...

Облачно со магла по котлините

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност, а по одделни котлини, претпладне, со појава на магла. Температурата ќе се движи до 19 Целзиусови степени. Во Скопје и во околината, времето ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Минималмата температура ќе биде шест степени, а во текот на денот ќе достигне 18 степени.  

Претпладне дожд, попладне суво

Денеска претпладне во Македонија ќе биде претежно облачно, а во раните утрински часови сè уште ќе има врнежи од дожд, кои во текот на денот ќе престанат. Температурата ќе се движи од 13 до 18 Целзиусови степени. Во Скопје и во околината се очекува слично време со температура до 17 степени.

Дождлива сабота

Саботата ќе почне со дожд, но со послаб интензитет. Во југоисточниот крај, во текот на раните утрински часови, се очекуваат нешто поинтензивни врнежи. Во втората половина од денот, врнежите генерално ќе престануваат. Облачноста, сепак, ќе трае и во текот на вечерта. Утрото ќе биде топло. Минималната температура ќе биде во границите од 8 Целзиусови степени до 12 степени. Максимална температура околу 14. степен се очекува во северната половина...

Облачно време се повремен дожд

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд. Дождовите во текот на денот ќе почнат во западните и во јужните делови, а во вечерните часови ќе се прошират и во останатите делови од земјата. Ќе дува умерен, а наместа засилен ветер од југоисточен правец. Минималната утринска температура ќе го достигне шестиот Целзиусов степен, а максималната дневна - 18 степени. Во...

Првите количини линдан од ОХИС заминаа за Франција

Првите количини линдан од малата депонија во ОХИС денеска заминаа за Франција. Вкупно 477,1 тони отпад од HCH ископани и спакувани во 1936 буриња и натоварени во седум контејнери...