Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени слаби врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Минималната температура ќе се спушти до шестиот Целзиусов степен, а максималната ќе го достигне 18 степени.

Во Скопје и во околината се очекува зголемено наоблачување во претпладневните часови, додека во попладневните ќе настане намалување на облачноста и ќе има сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Минималната температура ќе се спушти до 10. Целзиусов степен, а максималната ќе го достигне 16 степени.