fbpx
Tags дожд

Tag: дожд

Prognozë e jashtëzakonshme e DPHM: Sonte mot i ndryshueshëm në Maqedoninë Lindore

Lugina e Strumicës, Berova, Delçeva dhe rajoni i Velesit pritet sonte të përfshihen nga moti me shi- njoftojnë nga DPHM. Prej atje informojnë se, sipas të dhënave me të cilat posedon reparti i analizave dhe prognozave të motit dhe fotografitë e radarit nga qendra Gjurishte, moti do të jetë me intensitet mesatar dhe do të përcillet me shi të rrëmbyeshëm...

Поплави во Кумановско, се излеале три реки

Три реки на територијата на општина Куманово се излеале, по обилните врнежи вчера и денеска наутро и поплавиле куќи, фарми, паркиралишта и пешачки патеки, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување. - На територија на општина Куманово има излевање на Липковска Река, кај локалитетот „Водовод“, каде што се поплавени дел од паркиралиште со возила и пешачки патеки што служат за пристап...