fbpx
Таг: дожд

таг: дожд

Уште денеска дождливо време, од утре сончево и стабилно

Времето денеска ќе биде променливо и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура ќе се движи од 11 до 17, а дневната температура од 20 до 30 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 27 Целзиусови степени. Од петок под влијание на топла воздушна маса од југ следува период на претежно сончево и потопло време со...

Нестабилно време, попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, попладне со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни, во форма на невреме со пообилни врнежи, грмежи, засилен ветер и појава на град, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Минималните температури ќе се движат од шест до 16, а максималните од 14 до 27 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, променливо...

Облачно време, попладне со услови за пороен дожд и град

Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со локален дожд, а од пладневните часови нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и повремено засилен ветер и услови за појава на град. Утринската температура ќе се движи од шест до 15, а дневната температура ќе се движи од 13 до 26 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе достигне до 13,...

Нестабилно време со пороен локален дожд

Денеска времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено попладне кога на места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со засилен ветер и појава на град. Утринската температура ќе биде од 8 до 15, а дневната од 14 до 27 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време, утринската температура ќе биде...

Времето сончево и топло со мала облачност

Времето денеска ќе се задржи сончево и топло, со мала до умерена облачност и со појава на краткотраен локален дожд, особено на северот. Максималната температура ќе достигне од 22 до 30 Целзиусови степепени. В петок и в сабота ќе дува повремено засилен северен ветер, а претежно во попладневните часови ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и повремено...

Претпладне сончево, попладне со пороен дожд

Времето ќе биде сончево и топло со умерена облачност и слаб до умерен ветер од западен правец. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. Утринската температура ќе се движи од осум до 14, а дневната температура ќе се движи од 16 до 30 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе достигне до 12, а дневната...

Времето денеска сончево и топло, со локални поројни дождови

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од јужен правец. Попладне ќе има локална појава на дожд и грмежи. Максималните дневни температури на воздухот ќе се движат во интервал од 17 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје се очекува слично време, односно променливо облачно со сончеви периоди, а во попладневните часови се очекува...

Претпладне сончево, попладне со локални поројни дождови

Претпладне времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност. Во попладневните часови променливо облачно и нестабилно, со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во југоисточните делови. Според прогнозата на УХМР, максималната температура ќе се движи од 16 до 28 Целзиусови степени.

Умерено облачно и топло време денеска

Времето денеска ќе биде сончево, со умерена облачност и со умерен ветер од западен и југозападен правец и релативно високи температури. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд, претежно во планинските подрачја. Дневната температура ќе достигне од 18 до релативно високи 27 Целзиусови степени. Во Скопје сончево време, со умерена облачност и со слаб до умерен југозападен ветер. Температурата ќе се...

Денеска облачно со повремен пороен дожд и ветер

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно до средината на денот, а попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови. Утринската температура се движеше од 5 до 13 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 15 до 26 степени. Во Скопје времето ќе биде облачно, со сончеви периоди. Утринската температура се...

Времето променливо облачно, попладне дожд

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди. Наместа ќе биде нестабилно со врнежи од дожд и грмежи, локално со засилен ветер и појава на град. Утринската температура се движеше од 4 до 12 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 14 до 24 степени. Во Скопје облачно време, со сончеви периоди. Попладне со врнежи од дожд. Утринската температура...

Нестабилно време со врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно со врнежи од дожд и грмежи, локално во форма на невреме со засилен ветер и појава на град. Утринската температура ќе се движи од шест до 11, а дневната од 15 до 21 степен. Во Скопје слично време со температура до 18 Целзиусови степени. За викендот времето ќе биде сончево и значително потопло. Од...

Променливо облачно време со сончеви периоди, попладне дожд

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди. Околу пладне и попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура се движеше од 4 до 12 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 11 до 21 степен. Во Скопје претежно облачно време, со сончеви периоди. Попладне со врнежи од дожд. Утринската температура се...

Облачно време со дожд, на места ќе има и грмежи

Времето денеска ќе биде облачно, со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат обилни. Тоа особено се однесува на западните делови на земјава, а таму покрај пороен дожд на места ќе има и грмежи и засилен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 14 до 19 Целзиусови степени. За утре метеоролозите најавуваат претежно облачно времен, со врнежи од дожд....

Денеска обилни врнежи од дожд во голем дел од земјава

Времето во Македонија денеска ќе биде облачно, со обилни врнежи од дожд. Врнежите на некои места во земјава, главно во јужниот дел на земјава ќе достигнат и до 50 литри на квадратен метар. Утринските температури на воздухот се движеа од 6 до 14 Целзиусови степени, додека дневните температури ќе се движат во интервал од 10 до 22 степени. За наредните денови се...

Облачно време, попладне со слаб локален дожд

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, попладне ќе биде значително облачно со слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од два до седум степени, а дневната од 11 до 22 Целзиусови степени. Во Скопје слично веме, утринската температура ќе достигне до пет, а дневната температура до 20 Целзиусови...

Облачно и нестабилно време, локално со пороен дожд

Времето во земјава денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно на места со врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поројни, проследени со грмежи и со засилен ветер, а ќе има и услови за појава на град, особено во источните делови. Кон крајот на денот ќе почне да дува засилен северозападен ветер, а на повисоките планини во западните делови ќе...

Денеска сончево, од утре настапува значително заладување

Денеска времето ќе биде сончево и потопло, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер, претежно од југозападен правец. Утринската температура се движеше од 0 до 8 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 19 до 26 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен југозападен ветер. Температурата ќе се движи...

Претпладне сонце, попладне дожд и град

Времето во земјава денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, и услови за изолирана појава на град. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од четири до 10 степени, а дневната температура ќе се движи од 14 до 25 Целзиусови степени. Во...

Сончево и топло време, со мала облачност

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена локална облачност и со умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Локално, особено во југозападниот дел од земјава, ќе има услови за локален дожд со ретки грмежи. Максималната температура ќе достигне од 18 до 24 Целзиусови степени. Времето утре ќе биде сончево и топло, со мала до умерена облачност, а попладне во...

Првите количини линдан од ОХИС заминаа за Франција

Првите количини линдан од малата депонија во ОХИС денеска заминаа за Франција. Вкупно 477,1 тони отпад од HCH ископани и спакувани во 1936 буриња и натоварени во седум контејнери...