fbpx
Таг: дожд

таг: дожд

Сончево време со мала до умерена облачност

Сончево со мала до умерена облачност ќе биде уште денеска, а веќе од утре и за време на викендот во попладневните часови ќе преовладува облачно време со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура денеска се движи од седум до 18, а дневната ќе достигне до 35 Целзиусови степени. Во Скопје, слично време со ветер од северен правец. Минималната...

Сончево со умерена облачност и температура до 36 степени

Времето денеска претпладне на истокот ќе биде сончево, а кон запад со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а на крајниот запад ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд со ретки грмежи. Попладне на север краткотрајно ќе засилува северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 8 до 17, а дневната од 28 до...

Времето денеска претежно сончево, можен дожд во западните делови

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена локална облачност. Попладне и кон крајот на денот во западните делови ќе има услови за слаб локален дожд. Дневната температура ќе се движи од 26 до 34 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала облачност и со умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од 16 до 30 Целзиусови степени. Од...

Сончево и жешко, попладне и вечерва локални поројни дождови

Времето претпладнево ќе биде сончево и многу топло, а подоцна во текот на денот и ноќеска се очекува наоблачување, со поројни дождови и грмежи на некои места. Според УХМР, локално процесите ќе бидат во форма на невреме со појава на град и силен ветер од над 70 километри на час. Температурата во текот на денот ќе се движи од 32 до...

Времето сончево и топло, попладне можни поројни дождови

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло, а попладне, особено во западните делови, ќе има изолиран развој на нестабилна облачност, проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, кој долж Повардарието ќе засилува. Температурата во текот на денот ќе се движи во интервал од 30 до 39 Целзиусови степени. Во Скопје претпладне ќе биде сончево,...

Сончево и топло време со услови за дожд попладне

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло, попладне со изолиран развој на нестабилна облачност, проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 14 до 22, а дневната температура од 27 до 37 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло, попладне со изолиран развој на нестабилна облачност,...

Променливо облачно со локален дожд

Времето во земјава претпладнево ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, а попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, особено изразен долж Повардарието каде повремено ќе засилува. УВ индексот ќе изнесува 7. Утринската температура се движеше од 13 до 19 Целзиусови степени, а дневната температура ќе се движи од 24 до 36...

Променливо облачно време со повремен локален дожд и грмежи

Во првата половина од денот, времето ќе биде променливо облачно, со повремен локален дожд и грмежи. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Ув индексот ќе биде 7. Дневната температура ќе се искачи до степени.

Сончево и топло време со мала до умерена облачност

Fontana zheshko temperaturi razladuvanje
Според УХМР времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, ќе дува слаб ветер од променлив правец.  Дневните температури на воздухот ќе се движат од 25 до 35 Целзиусови степени.УВ индексот ќе биде висок и ќе изнесува 8. До сабота претпладне времето ќе биде претежно сончево и топло. Во сабота кон крајот на денот и во наредните денови...

Сончево време со мала до умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од претпладне ќе дува умерен северен ветер кој на север, долж Повардарието и на повисоко ќе засилува. Во западните делови попладне ќе има услови за појава на краткотраен дожд. Утринската температура ќе се спушти помеѓу 13 и 21, а дневната ќе достигне од 26 до 34 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе...

Времето денеска топло со температура до 30 степени

Времето во земјава ќе биде сончево со умерена облачност и со умерен ветер претежно од северен правец. Утринската температура ќе се движи од девет до 18, а дневната температура од 21 до 31 Целзиусови степени. Во Скопје слично време. Во следните денови ќе преовладува стабилно време со пораст на температурите. Нестабилно со локален пороен дожд и грмежи ќе биде во петок...

Сончево време со умерен северен ветер

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, попладне претежно во западните делови ќе има појава на локален дожд. Утринската температура ќе се спушти помеѓу 8 и 15, а дневната ќе достигне од 23 до 31 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. Во Скопје, умерено облачно, попладне со услови за краткотраен локален дожд. Утринската температура ќе се спушти до 13, а...

Нестабилно време со пороен дожд попладне

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено попладне. На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со силен ветер, град и пообилни врнежи над 30 литри на метар квадратен. Минималната температура ќе биде помеѓу 12 и 20, а максималната ќе достигне од 24 до 31 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде променливо...

Преку ден сончево со облачност, попладне пороен дожд и грмежи

Времето во Македонија ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи, а ќе има и услови за изолирана појава на град и засилен ветер. Утринската температура се движеше од 12 до 19 Целзиусови степен, а дневната ќе изнесува од...

Времето денеска променливо облачно, викендов благ пад на температурите

lugje kolonada Siti Galeri zhega sonce toplo
Времето денеска ќе биде променливо облачно, со локален пороен дожд и грмежи, особено претпладне. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, најизразен долж Повардарието. Попладне облачноста ќе се намалува. Дневната температура ќе се движи меѓу 26 и 35 Целзиусови степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во Скопје, претпладне променливо облачно, со услови за краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе...

Претпладне сончево време, попладне нестабилно со пороен дожд

Во претпладневните часови времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, додека попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со појава на град. УВ индексот ќе изнесува 7. Ќе дува умерен ветер од североисточен правец. Минималните температури во земјава се движеа од 14 до 20 Целзиусови степени, а максималните ќе...

Времето претпладне сончево, попладне со дожд и грмежи

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме. Ќе дува умерен североисточен ветер. Дневната ќе се движи во распонот од 23 до 34 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 7. Во Скопје слично време, претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи. Дневната ќе...

Променливо облачно време, попладне на некои места пороен дожд со грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме, со засилен ветер и град. Дневните температури ќе изнесуваат меѓу 26 и 33 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи...

Сончево и топло, во некои делови со пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево и потопло, со мала до умерена облачност. Во крајните западни и источни делови ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Дневната температура ќе изнесува меѓу 24 и 35 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. Во Скопје слично време, сончево и потопло со мала до умерена облачност. Дневната температура ќе се искачи до...

Попладнево сончево со мала облачност, попладне пороен дожд

Времето претпладнево ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од пладн часови облачноста ќе се зголеми и ќе биде нестабилно, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. Температурата во текто на денот ќе изнесува меѓу 25 и 33 степени. УВ индексот ќе биде 8. Во Скопје...

Османи: Добивме чиста формулација за македонскиот јазик, без никакви додавки

Во предлогот на француското претседателство за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ имаме чиста формулација за македонскиот јазик, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи...