fbpx
Таг: здравство

таг: здравство

Протестите и злоупотребата на пациентите од страна на медицинскиот персонал го одбележаа здравството лани

Сајбер напади врз Фондот за здравствено осигурување, враќање на болеста конго-кримска хеморагична треска, злоупотреба на лековите за болните од рак од страна на вработените на Клиниката за онкологија, недостиг и набавка на лекот Трикафта за пациентите со цистична фиброза и недостиг и снабдување со терапија за лицата со дијабет, беа најважните здравствени настани во текот на 2023 година во...

ЕУ: Здравството ви е за ремонт, медицински сестри и специјалисти заминуваат во странство

Беше направена првата трансплантација на црн дроб во земјата. Но, остануваат да се решат многу предизвици во областа на јавното здравје, посебно во однос на контролата на тутунот и достапноста, потоа, опсегот на здравствените услуги, финансирањето на примарната здравствена заштита, а треба да се подобри и  скринингот за рак. Освен тоа, усогласувањето на македонското здравство со здравственото законодавство на...

Институтот по белодробни заболувања кај децата „Козле“ прераснува во универзитетска клиника

Владата, на вчерашната седница донела Одлука со која Јавната здравствена установа Институт по белодробни заболувања кај децата Козле-Скопје прераснува во Јавна здравствена установа Универзитетска клиника за респираторни заболувања кај децата Козле-Скопје. „Со оваа одлука се овозможува проширување на дејноста на оваа здравствена установа преку специјалистичко-консултативна и болничка здравствена заштита и здравствена дејност на терцијарно ниво од областа на респираторните заболувања...

Синдикатот на Клинички бара регулирање на платите, во спротивно најавува тужби и протести

Алармантна е состојбата во јавното здравство доколку ги имаме предвид платите на здравствените работници, проблемите со специјализантите, поставеноста на Клиничкиот центар и вработувањето партиски кадри. Ова денеска го порача Синдикатот на Клинички центар на кој му се приклучи и Иницијативниот одбор на независниот докторски синдикат наречен „Хипократ“. Претседателот на Синдикатот на Клинички, Предраг Серафимовски на прес-конференција рече дека очекуваат со...

Меџити: Лично ќе иницирам инспекциски надзор и при најмал сомнеж за несоодветен третман

Лично ќе иницирам инспекциски надзор за секој случај за кој постои и најмал сомнеж за тоа дали е обезбедена соодветна здравствена заштита за пациентите и дали тие добиле соодветен третман, истакна министерот за здравство д-р Фатмир Меџити на денешната работна средба со директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Рената Младеновска. На средбата беше разговарано и за актуелните случаи за...

Нема веќе „Руски доктор“ на македонски јазик, но српското издание кај нас е најевтино во регионот

Списанието „Руски доктор“ веќе не се издава на македонски јазик, но овој печатен медиум, како еден од методите на ширење на руската мека моќ на Балканот, во Северна Македонија е присутен преку српското издание, кое може да се набави низ продажните места во земјава. На просторите на поранешна Југославија, „Руски доктор“ има и хрватско и словенечко издание, но овие изданија...

Наградно прашање е колку пораки и повици се потребни за министерот Меџити да одговори на прашања од јавен интерес

За да се добие било каков одговор од Министерството за здравство за теми од јавен интерес од кои се засегнати граѓаните, мора во чекор да се прати агендата на министерот за здравство Фатмир Меџити, па во периодот додека е на некој настан, во посета на некоја болница или пушта во употреба нов апарат, да се искористи по некоја минута...

Ќе се додадат нови лекови на позитивната листа, најави Владата

Здравствен приоритет на Владата е деблокирањето на процесот на воведување на нови лекови на позитивн листа, кои паѓаат на товар на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО), па затоа ќе обезбедиме механизми за навремен и соодветен пристап до современи, висококвалитетни лекови и медицински помагала. Ова денеска го најавија од Владата. Инаку, листата на лекови кои паѓаат на товар на ФЗО не...

Лажни фотографии и текст прикажуваат непостоечка јапонска министерка

Лажен текст постиран под фотографии направени со вештачка интелигенција ја убедува јавноста дека Јапонија имала министерка за здравство, која е прикажана во многу провокативна позиција, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Преку објава на социјалната мрежа Фејсбук, на која се прикачени неколку фотографии од жена со длабоко деколте, се тврди дека на нив е прикажана министерката...

Поголеми плати за 3.000, 2.500 и за 2.000 денари добиваат вработените во јавните здравствени установи

Покачувањата од 3.000 денари, 2.500 денари и 2.000 денари ќе добијат сите вработени во јавните здравствени установи, одлучи Владата на последната седница. Оттаму информираат дека министерот за здравство Фатмир Меџити ќе го потпише Анексот со репрезентативниот Самостоен синдикат за здравство, фармација и социјална заштита, со што се овозможува зголемување на платите на вработените во јавните установи во здравството. „Владата на...

Светски ден на здравјето: Лекарската комора бара да престане неаргументираниот линч врз лекарите

Лекарската комора преку соопштение по повод 7 Април, Светскиот ден на здравјето, повикува да се најдат начини да се најдат механизми за редистрибуција на постоечкиот медицински кадар, бидејќи најголема концентрација на лекари има во Скопје. Исто така, тие повикуваат да се најдат поедноставни политики за вработување во јавното здравство и прекин на линчот врз лекарите, без аргументи. Според Регистарот на...

Утре протест во Битола по смртта на шестгодишната Јана

Утре на плоштадот „Магнолија“ во Битола ќе се одржи мирен протест „Правда за Јана“, за да им се даде поддршка на родителите на шестгодишното девојче кое минатата недела почина во битолската болница. Според она што родителите на Јана го изјавија за дел од медиумите, девојчето имало симптоми на настинка и претходно немало никакви здравствени проблеми. Тие тврдат дека нивната...

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи од мартовската испитна сесија, информираше денеска Министерството за образование и наука (МОН). Претходно запишаните ученици ќе продолжат со полагањето на предвидените испити, но во следниот период нема да може да се...

Дваесет отсто од смртните случаи во земјава се последица на аерозагадувањето

Во Македонија речиси 20 отсто од смртните случаи се поврзани со аерозагадувањето. Ова го покажала анализата на Институтот за јавно здравје насловена како „Процена на здравствени ризици од аерозагадување со суспендирани честички“, на која работела доцент д-р Мирјана Димовска од овој Институт. За тоа, што му прават ПМ-2,5 честичките на организмот, кои болести се поврзани со аерозагадувањето, како да...

Здравство во 2022 година: Годината мирна, болестите – хронични

Во здравството минатата 2022 година ја одбележаа низа случувања, од кои првиот беше промената на министрите уште во јануари. Така, наследник на Венко Филипче, кој го водеше ресорот четири години, стана Беким Сали од политичката партија Алтернатива. Во текот на целата година, како и неговиот претходник, Беким Сали мораше да се справува со пандемијата која сè уште е во тек....

Хакери почнаа да објавуваат здравствени податоци на милиони граѓани на Австралија

Хакирани се приватни здравствени податоци за речиси 10 милиони граѓани на Австралија. Записите кои содржат податоци за лекувања за алкохолизам, зависности од дрога и абортуси веќе се објавени онлајн, преку кибер-напад за кој се верува дека е координиран од Русија. Според „Гардијан“, австралиската федерална полиција соопштила дека го знае идентитетот на руската криминална организација која ја хакирала дата-базата на најголемата...

Да се отстрани политичкото влијание врз образованието, побараа средношколци во Владата

Добро организиран и квалитетен образовен и здравствен систем, праведна држава со нулта толеранција за корупцијата, социјална држава во која помошта оди на вистинското место. Ова се прашањата што учениците од повеќе средни училишта од Валандово, Гевгелија, Велес и Скопје ги отворија во рамки на денешната посета на Владата, што ја организираше заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики...

За три дена евидентирани 520 нови случаи на ковид-19, починале 4 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена направени се 1.869 тестови, а регистрирани се 524 нови случаи на ковид-19. Најголем број од новозаразените се во Скопје – 314 лица. Од вкупниот број на позитивни (524), регистрирани се 137 реинфекции, а регистрирани сe 463 оздравени пациенти. „Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза...

Расте бројот на ковид-случаи, денеска се регистрирани 168 новозаразени

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 922 тестови, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 24 реинфекции. Регистрирани сe 110 оздравени пациенти, а во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица...

За здравјето се работи

Да не беше пандемијата предизвикана од Ковид-19, здравството веројатно ќе останеше под радарот на вниманието на европската и нашата јавност. Здравството е област на споделена надлежност меѓу ЕУ и државите членки. Додека државите членки ги утврдуваат и обезбедуваат нивните здравствени услуги и грижата за здравјето, Унијата ги дополнува нивните национални политики со цел подобрување на јавното здравје, спречување на...

Ковачевски ја заборави сопствената улога во медиумскиот сектор – извинувањето е лицемерно

На Ковачевски и на СДСМ никој друг не им е виновен што не сторија ништо позначајно реформски во медиумскиот сектор, а што било нивна должност, вклучувајќи го и тешкото...