fbpx
Таг: цени

таг: цени

Битиќи: Има знаци за вештачко фиксирање на цените, нема да дозволиме нефер практики

Владата нема да биде нем сведок на нефер или неетички практики во трговијата кои одат директно на штета на семејниот буџет на граѓаните, порачал вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи. на денешниот работен состанок со Владимир Наумовски, претседател на Комисијата за заштита на конкуренцијата. На состанокот се зборувало за ценовните движења во малопродажната мрежа...

Поевтинува дизелот, поскапува бензинот Супер 98

Според денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), по полноќ нови цени ќе добијат дизел горивото и екстралесното масло за домаќинство и бензинот Супер 98. Првите две горива ќе бидат поевтини за половина денар по литар, Супер 98 ќе се продава за половина денар по литар поскапо отколку сега. Од РКЕВУ одлуката...

Ѓеврекот се продава 130 денари на скопскиот аеродром, а не во Охрид

Фотографијата е снимена во локалот Cakes & Bakes, а ваков угостителски објект кај нас има само во главниот град и тоа на Меѓународниот аеродром Скопје. Ваква пекара, со вакво име и вакви цени воопшто нема во туристичкиот центар Охрид, пишува Вистиномер.мк.   Текстот подолу го пренесуваме во целост: Објава на социјалната мрежа Фејсбук невистинито тврди дека ѓеврек во Охрид чинел 130 денари. Ова не е...

Дизелот ноќеска поскапува за два денари

Цената на литар дизел ноќеска на полноќ ќе биде 72,5 денари, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Оттаму информираат дека цените на бензините остануваат исти. „РКЕ одлучи да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,57 отсто во однос на одлуката од 10 јули. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната...

Бесими најави дека ДДВ-то на струјата од утре ќе се зголеми од 10 на 18 отсто

Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска потврди оти владата нема намера да ја задржи постојната даночна стапка на ДДВ од 10 отсто на сметките за потрошена струја за домаќинствата и малите потрошувачи. Ова значи дека од утре ДДВ-то ќе порасне од 10 на 18 отсто. Бесими вели дека порастот на стапката на ДДВ нема да влијае кај најголемиот дел од...

Инфлацијата ќе биде едноцифрена, а економијата во позитивна зона

Инфлацијата ќе биде едноцифрена, но повисока во однос на претходните проценки за годинава. Економијата ќе остане во позитивна зона, но со пониска стапка на раст од сега предвидената, пишува во анализата на Порталб.мк. Новата Фискална стратегија 2024-2028 со нови проценки и прогнози кои можат да бидат „предвесник“ на ребалансирање на буџетот. Раст на БДП за 2,5 отсто, инфлација на ниво...

Гиро четири евра, а кафе пет – вилите во Грција полупразни пред почетокот на летната сезона

„Солени“ цени во рестораните, но и попусти на некои од основните прехранбени продукти ќе ги пречекаат туристи годинава во Грција, една од најпосетуваните дестинации за македонските граѓани, пишува Порталб.мк. Но, за разлика од минатите години, оваа сезона според оценки на грчки угостители не стартува со полн ек. На прагот на летото, голем број од сместувачките капацитети се полупразни. Она што...

Ни требаат речиси 50.000 денари месечно за преживување, трошоците за живот повисоки за 13 отсто

Минималните трошоци на едно четиричлено семејство во април изнесувале 49.384 денари, објави Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), кој ја изработува синдикалната потрошувачка кошничка. Според ССМ, над 19 илјади денари се потребни за храна и за пијалоци, и над 13 илјади денари за режиски трошоци. Според Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во април 2023 година, во однос...

„Фич“ го подобри кредитниот рејтинг на земјава

Агенцијата „Фич“ го ревидираше изгледот на кредитниот рејтинг на земјава од негативен во стабилен, соопштија Министерството за финансии и Народната банка. Од „Фич“ велат дека отпорноста на домашната економија кон влијанијата на глобалната пандемија и конфликтот во Украина, како и макроекономската стабилност која се одржува со кредибилна и кохерентна финансиска политика, конзистентна со долго одржуваниот фиксен девизен курс, овозможија РС...

Бектеши: Направени се корекции во цените, нема веќе да се кријат производи од рафтови

Денеска на владина седница била донесена одлука за корекција во делот на замрзнување на цените на овошјето и зеленчукот, информираше министерот за економија Крешник Бектеши. „По консултациите со увозниците на овошје и зеленчук и со претставници од Стопанската комора на Северна Македонија кои ги имавме минатата недела и согласно доставените податоци и од Царинската управа, утврдивме зголемување на увозните цени...

Од утре замрзнуваат цените на јајцата и оризот, ќе се анализираат цените на месните производи

Цените на оризот и на јајцата од утре ќе замрзнат на ниво на една од цените која важела во текот на март, рече министерот за економија, Крешник Бектеши на денешната прес-конференција. „Нема да биде денешната цена, но тоа ќе биде една од цените во текот на месец март. Не сакаме да кажеме која, за да не се подготват трговците и...

Бектеши: До крајот на неделата ќе има одлука за замрзнување на цените на тестенините

До крајот на неделата ќе се донесе одлука за замрзнување на цените на тестенините, а се прават анализи за можноста за замрзнување на цената на млечните производи, изјави министерот за економија Крешник Бектеши во вечерашното гостување на ТВ 24. Согласно анализите на Министерството за економија, изјави тој, а од информации на производителите, цената на маслото за јадење во наредните 10...

Контраспин: Спинувањето околу лебот им се чини „вкусно“ и на партиите и на бизнисот

„Вистиномер“ утврди повеќе спинови од политичките партии и од дел од бизнис заедницата за причините зошто нема бел и полубел леб во голем дел од продажните места во земјата, состојба што настана по одлуката на Владата за замрзнување на цената на лебот на 33 денари донесена на 28.02.2023 година, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Откако...

Ќе нема субвенционирана струја за прехранбената индустрија која не ги намали цените

Министерството за економија испратило предлог-одлука до Владата за укинување на мерката за субвенционирана електрична енергија на компаниите од прехранбената индустрија. Мерката се однесува на компаниите кои произведуваат масло за јадење, леб и пекарски производи, брашно, млеко и млечни производи и други прехранбени продукти. Како што стои во соопштението, анализите на Министерството за економија покажале дека кај голем дел од компаниите...

ЕСМ уверува дека се прават обиди да не поскапи струјата за домаќинствата што штедат

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски денеска најави дека се прават максимални напори од сите енергетски чинители и институции за да не дојде до покачување на цената на електричната енергија од јануари идната година. Ковачевски, на брифинг со новинарите, најави дека е можно и извесно намалување на цената на електричната енергија, за првиот и вториот блок, која ги опфаќа...

Од полноќ поевтинуваат бензините, цената на дизелот не се менува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,66 % во однос на одлуката од 1.12.2022 година. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 1,50 денари додека малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 1,00 денар. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ...

Дизелот од полноќ поевтинува за два денара по литар

Дизел горивото поевтинува за два денари, а цената на бензините останува иста, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕ). Со последната нивна одлука, се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,46 отсто. „Малопродажната цена на еуродизел се намалува за 2 денари за литар, а малопродажните цени на бензините...

Порталб анализа: Во некои маркети маслото и лебот поевтинија, се очекува ценовен пад и на други производи

Владата одлучи за фирмите од прехранбената индустрија, да има пониска цена на струјата што треба да резултира со поевтинување на основните прехранбени продукти, пишува Порталб. Иако првите ефекти се очекуваат од 1 декември, деновиве во повеќе маркети се забележуваат ценовни осцилации – производи од ист бренд се продаваат по различна цена, а лебот и маслото за јадење во некои...

Од полноќ, дизелот поевтин за половина денар, ЕУРОСУПЕР-98 поскап за половина денар

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ), од полноќ дизелот ќе биде незначително поевтин, исто како и Екстра-лесното масло за домаќинство, а ќе поскапи бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98. Дизелот и екстралесното масло ќе бидат за половина денар поевтини отколку до денеска, и ќе се продаваат по цена од 103 денари за литар дизел, а екстралесното масло...

Меѓународен ден на руралната жена: Поскапувањата отворија нови можности за земјоделките, но и дигитални предизвици

Овогодишното мото на UN Women-  „Жените од руралните средини одгледуваат добра храна за сите“, посветено на Меѓународниот ден на руралната жена - 15 Октомври ја нагласува суштинската улога што ја играат жените и девојките во производството на храна во светот. Сепак, иако тие се вклучени во процесот производство на култури па сè до нивната преработка, подготовка и дистрибуција на храна,...

Во супермаркети, пекари, сендвичарници – студентите од денеска купуваат оброк субвенциониран од државата

Покрај стартот на новата академска година, денеска започна со примена и новиот систем на исплата на субвенционираниот студентски оброк. Студентите во земјава кои ги исполниле условите, од денеска па...