fbpx

Од полноќ дизелот поевтинува за еден денар

Малопродажната цена на бензинот еуросупер БС-95, не се менува и изнесува 77 денари за литар

-

Малопродажните цени на еуродизелот како и на екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ1), од ноќеска на полноќ се намалуваат за еден денар за литар, одлучила Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со новото намалување цената на дизел горивото ќе изнесува 72,5 денари за литар.

„Малопродажната цена на бензинот еуросупер БС-95, не се менува и изнесува 77 денари за литар. Малопродажната цена на бензинот еуросупер БС-98, се намалува за 0,5денари и ќе изнесува 79 денари за литар. Екстра лесното масло за домаќинство изнесува 72 денари, а мазутот М-1 НС ќе поскапи за 0,2 денари за килограм и ќе изнесува 41,5 денари“, информира РКЕ.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

АНАЛИЗА: Општина Гостивар има највисока наплата од данок на имот

Од четири анализирани општини во земјава, општина Кичево е со највисока наплата од данок на доход, 33 отсто во однос на планот. Највисока наплата на данок на имот, од...