fbpx
Таг: бензин

таг: бензин

Дизелот поевтинува за 2,5 денара по литар, бензините остануваат на стара цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) ја соопшти најновата одлука за цените на горивата, со која ќе поевтинат дизел горивото за 2,5 денара и екстра-лесното масло за домаќинство за 2 денари, а бензините и мазутот ќе останат на старата цена. Ваквата одлука РКЕВУ ја образлага со намалување на цените на нафтените деривати на светските берзи, и тоа: кај...

Дизелот поскапува за 2 денари, цената на бензините не се менува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија денеска донесе одлука за поскапување на дизел горивото за 2 денара. Цената на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство остануваат непроменети. Дизелот од полноќ ќе чини 109,5 денари за литар. Од Регулаторна одлуката за поскапувањето ја оправдуваат со покачувањето на референтните цени на дизелот на светскиот пазар за 1,078...

Бензините поскапуваат за 1,5 денари по литар, дизелот за 3 денари по литар

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), од полноќ горивата ќе се продаваат по повисоки цени. Бензините поскапуваат за 1,5 денари по литар, дизелот за 3 денари по литар. Екстра-лесното масло за домаќинство ќе се продава по 2,5 денари по литар повисоки цени, а ќе поскапи и мазутот. Од полноќ новите цени...

Дизелот поскапува за 2,5 денара, бензините остануваат на сегашните цени

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) донесена денеска, од полноќ дизелот ќе се продава за 2,5 денара по литар поскапо, а екстра-лесното масло за домаќинство ќе поскапи за 3 денара по литар. Цените на бензините и на мазутот остануваат на досегашните бројки, дефинирани завчера. Од полноќ, цените на горивата ќе изнесуваат: -...

За неполни 24 часа, повторно значително поскапување на горивата

По вчерашната одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), со која цените на горивата беа покачени за околу 9 денари по литар, поради укинувањето на владините мерки за намалување на акцизите и ДДВ за горивата, на денешната седница РКЕВУ повторно ги покачи цените на горивата. По денешното поскапување, од полноќ цените на горивата...

Од полноќ горивата поскапи за околу 9 денари по литар, дизелот ќе чини 95 денари, 98-октанскиот бензин 106,5 денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) поради прекинот на владините мерки за намалување на акцизата и на ДДВ за горивата, кој е на полноќ, ги одреди новите највисоки цени на горивата, коишто ќе бидат на сила исто така од полноќ. Според денешната одлука, зголемувањето на цените за литар гориво изнесува од 8,5 денари до...

Поевтинуваат дизелот, екстра-лесното масло и мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) вчера донесе Одлука со која ги намали цените на дизел горивото, екстра-лесното масло за домаќинство и мазутот. Цените на бензините остануваат на вредноста одредена на 28 март, односно ЕУРОСУПЕР БС - 95 чини 83,5 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС – 98, 85,5 денари за литар. Малопродажната цена на...

Бензините и дизелот поскапуваат за 1,5 денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) денеска донесе одлука за поскапување на бензините и дизел горивото за 1,5 денари по литар. Екстра-лесното масло за домаќинство поскапува за 3 денари за литар, а мазутот за 1,14 денари за килограм. Новите цени ќе стапат на сила на полноќ. Од 1-та минута на утрешниот ден, литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе...

Дизелот поскапува за 2 денара

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) донесена вчера, од полноќ дизелот е поскап а 2 денара за литар. Бензините и екстра-лесното масло за домаќинство не поскапуваат, но цената на мазутот е, како и во случајот со дизелот, крената - за 1,044 денари. Како причини за поскапувањето, РКЕВУ ги наведува порастот на...

Цените на горивата од полноќ се повисоки за три денари

Од полноќ, горивата и екстра-лесното масло за домаќинства се поскапи за 3 денари по литар, според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија. Поскапува и мазутот - за 1,57 денари за килограм. Причините за поскапувањето се пораст на цените на нафтените деривати на светските берзи и падот на курсот на денарот во однос...

Од полноќ литар дизел се продава за 4 денари повеќе и чини 81 денар

Според вчерашната одлука Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), од полноќ дизелот е поскап за 4 денари, екстра-лесното масло за домаќинства за 2,5 денари, мазутот за 1,238 денари. Бензините остануваат на последната утврдена цена. Причина за поскапувањето е порастот на цените на светските берзи на деривати, како и падот на денарот во однос на...

Поевтинуваат горивата – бензините за 2 денари по литар, дизелот за 3 денари

Со најновата одлука од вчера на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), од полноќ горивата се поевтинети - бензините за 2 денари по литар, а дизелот и екстра-лесното масло за домаќинство за 3 денари по литар помалку. Поевтинување има и кај мазутот. Новите цени на горивата од денеска се: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -...

Сите горива поевтинуваат, а најмногу дизелот – ќе се плаќа 6 денари по литар помалку

Одлука за поевтинување на сите горива донесе вчера попладне Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), при што најголемо намалување на цената има кај дизелот и екстра-лесното масло за домаќинства. Врз основа на поевтинување на нафтените деривати на берзите и пораст на курсот на американскиот долар пред денарот, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и...

Дизелот поевтинува за 3 денари, бензините остануваат на иста цена

Дизелот поевтинува за 3 денари, екстра-лесното масло за домаќинства поевтинува за 2,5 денари, а бензините се продаваат по цената утврдена на 14 март годинава, утврди вчеравечер Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ). Според најновата одлука, која што се припишува на падот на курсот на доларот и падот на цената на горивата на светските берзи,...

Од полноќ литар дизел е за четири денари поскап од литар бензин

Со најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) од синоќа, дизелот од полноќ се продава за 3 денари по литар поскапо отколку вчера и стана поскап од бензините. Според вчерашната одлука на РКЕВУ, која веќе ги одредува највисоките цени на нафтените деривати на дневно ниво наместо на седмично, како што беше до...

Влада: Пад на цените на горивата за преку 10 денари по литар преку намалување на акцизите и ДДВ

Со дел од 26-те мерки за заштита на животниот стандард и ликвидноста на компаниите, како и мерките за финансиска поддршка на деловните субјекти, цената на дизел горивото наместо 85,5 денари, колку што изнесува сега, ќе се намали за 10,5 денари и треба да изнесува 75 денари, додека бензинот наместо 91,5 денари ќе се намали околу 11,5 денари и треба...

Бензините поскапуваат за 1 денар, дизелот за половина денар

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) за цените на нафтените деривати, од ноќеска на полноќ бензините ќе се продаваат за 1 денар по литар повеќе, а дизелот за половина денар повеќе по литар. Цената на екстра-лесното масло за домаќинства не се менува, а мазутот поевтинува за 0,046 денари за килограм. Од полноќ литар ЕУРОСУПЕР БС...

Бензините од ноќеска поскапи за 1,5 денари за литар, дизелот за 2 денари за литар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ), денеска ги одреди новите максимални цени на горивата. Безините ќе бидат поскапи за 1,5 денари за литар, а дизелот ќе се продава за 2 денари повеќе за литар. Со тоа новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 81 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 83 денари за литар. Новата...

Бензините поскапуваат за денар, дизелот и екстра-лесното масло за половина денар

Според најновата одлука што попладнево ја соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ), од полноќ ќе поскапат сите нафтени деривати - и бензините и дизелот и екстра-лесното масло. Поскапува и мазутот, за половина денар за килограм. Од полноќ, малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 79,5 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе изнесува 81,5 ден/лит. Малопродажните...

Бензините и екстралесното масло поскапуваат за 2 денари, дизелот за 1,5 денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) на Република Северна Македонија денеска донесе одлука за поскапување на горивата и екстралесното масло за домаќинства. Од полноќ, бензините и екстралесното масло поскапуваат за 2 денари, а дизелот за 1,5 денари. Со тоа, бензинот ЕУРОСУПЕР БС - 95 од почетокот на утрешниот ден ќе чини 73 денари за литар, а бензинот ЕУРОСУПЕР БС...

Почина жената од Неготино која беше претепана од својот партнер

Во текот на вчерашниот ден, на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) починала 46-годишната жена од Неготино, која пред пет дена, на 2 август, беше претепана од...