fbpx

Бензините поскапуваат за 2 денара по литар

-

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) донесе одлука за поскапување на бензините за 2 денара по литар. Останатите горива не се опфатени со оваа ценовна промена. Новите цени ќе стапат на сила по полноќ.

Одлуката се образложува со зголемување на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар од последната промена на цени во земјава. Како кшто објаснува РКЕВУ зголемувањето кај бензините е за 3,835%, кај дизелот за 0,204%, кај екстра лесното масло за 0,388% и кај мазутот зголемувањето е за 1,403%.

Со тоа, од првата минута на утрешниот ден, максимално дозволените цени на горивата ќе изнесуваат.

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 = 80,5 денари/литар
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 = 82,5 денари/литар
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) = 69 денари/литар
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) = 67,50 денари/литар
Мазут М-1 НС = 39,433 денари/килограм

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Општина Центар го затрупа градилиштето на „9 Мај“, инвеститорот не градел според одобрение

Градежен инспектор, припадници на МВР, претставници од Општина Центар, со градежна механизација, утринава интервенирале на спорното градилиште на улицата „9 Мај“ и започнале со затрупување на градежната јама и...
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
lynda course free download
download huawei firmware
Premium WordPress Themes Download
download udemy paid course for free