fbpx

Поевтинуваат горивата

Новите цени ќе стапат на сила на полноќ

-

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ) донесе одлука за поевтинување на горивата. Новите цени ќе стапат на сила на полноќ.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 1 денар, и од полноќ ќе изнесува 84,5 денари за литар.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за половина денар. Од полноќ, литар ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе чини 82,5 денари, а литар ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) ќе чини 78 денари за литар.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 1,5 ден/лит. и од полноќ ќе изнесува 76 денари за литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,442 ден/кг и сега ќе изнесува 43,343 ден/кг.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лага е дека САД финансираат украински нацисти

Тврдењата дека САД финансирале украински нацисти, а Путин исправал некакви неправди во Украина и почнал операција за денацификација, се неточни и имаат за цел само да ја оправдаат руската воена агресија....