fbpx
Таг: нафтени деривати

таг: нафтени деривати

Поевтинуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ) донесе одлука за поевтинување на горивата. Новите цени ќе стапат на сила на полноќ. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 1 денар, и од полноќ ќе изнесува 84,5 денари за литар. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат...

Горивата од ноќеска повторно ќе поевтинат

Поевтинување на нафтените деривати носи најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ). За два денара за литар ќе поевтинат бензините, дизел горивото, како и екстра-лесното масло за домаќинство. Новата цена на моторниот бензин ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска ќе изнесува 76,5 денари за литар, додека бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе чини 78,5 денари...

Дизелот од ноќеска ќе поевтини за два и пол денари

Малопродажните цени на дизелот и на екстра-лесното масло за домаќинство од ноќеска ќе поевтинат за два и пол денари за литар, информира Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Цената на мазутот ќе изнесува 43,743 денари за килограм, додека останатите цени на нафтените деривати се непроменети. Еуродизел БС (Д-Е V) од ноќеска ќе се продава за 78 денари за литар,...

Дизелот и 98-октанскиот бензин поевтинуваат за половина денар

За половина денар за литар, од ноќеска една минута после полноќ ќе поевтинат моторниот бензин Еуросупер БС-98 и Еуродизелот. Со пониска цена за 1,5 денари за литар ќе се продава и Екстра -лесното масло за домаќинство, додека малопродажната цена на мазутот ќе се намали за 0,883 денари за килограм, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Во меѓувреме, цената на бензинот Еуросупер БС-95...

Русија времено го забрани извозот на бензин и дизел поради недостиг на нивните пумпи

Поради недостиг на гориво на домашниот пазар, Русија одлучи времено да го запре извозот на бензин и дизел до сите земји во светот, со исклучок на Евроазиската економска унија во која членуваат Белорусија, Казахстан, Ерменија и Киргистан, пренесува Ројтерс. Руската државна новинска агенција РИА Новости извести дека забраната за извоз на овие нафтени деривати стапува на сила од 21 септември,...

Поевтинува дизелот, поскапува бензинот Супер 98

Според денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), по полноќ нови цени ќе добијат дизел горивото и екстралесното масло за домаќинство и бензинот Супер 98. Првите две горива ќе бидат поевтини за половина денар по литар, Супер 98 ќе се продава за половина денар по литар поскапо отколку сега. Од РКЕВУ одлуката...

Дизелот од ноќеска поевтинува, бензините поскапуваат

Нафтените деривати од ноќеска ќе имаат нови цени, по последната одлука што ја донесе Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Малопродажната цена на Еуродизелот се намалува за еден денар за литар, па дизел горивото од вечерва ќе се продава по цена од 80 денари за литар. Поевтинува и Екстра-лесното масло за домаќинство и тоа за половина денар, па од...

Литар дизел од ноќеска ќе чини 2 денара повеќе

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) да се зголеми за два денара за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Од ноќеска на полноќ, литар дизел горивото ќе чини 78,5 денари. Поскапува и Екстра-лесното масло за домаќинство и тоа за 2,5 денари за литар, па од вечерва ќе чини 78 денари за литар. Се менува и цената на...

Бензинот и дизелот од полноќ поскапуваат за два денари

Од полноќ цените на нафтените деривати се зголемуваат за два денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на денешната седница. РКЕ соопшти дека зголемувањето е последица на порастот на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар. Покачените цени ќе изнесуваат 84,5 денари за литар Еуросупер БС-95, Еуросупер БС-98 ќе биде 86,5 денари, дизелот ќе биде 74,5 денари за литар...

Бензините поскапуваат за 2 денара по литар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) донесе одлука за поскапување на бензините за 2 денара по литар. Останатите горива не се опфатени со оваа ценовна промена. Новите цени ќе стапат на сила по полноќ. Одлуката се образложува со зголемување на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар од последната промена на цени во...

РКЕ: Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,54% во однос на одлуката од 15 мај годинава. Од утре од полноќ максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат: Моторен бензин Еуросупер БС-95 - 78,50 (денари/литар) Моторен бензин Еуросупер БС-98 - 80,50 (денари/литар) Дизел гориво Еуродизел БС (Д-Е V)...

Горивата поевтинуваат за 2 денара по литар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија денеска донесе одлука за поевтинување на горивата, образложувајќи го потегот со поевтинување на цените на светските берзи во однос на 2 мај, кога беше направена последната корекција на цените на нафтените деривати, како и со падот на курсот на доларот во однос на денарот. Новите максимално утврдени цени стапуваат...

Ноќеска ќе поевтинат бензините и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,67 отсто во однос на одлуката од петокот. Од полноќ, бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 ќе се продаваат за два денара по литар помалку отколку досега, додека Еуродизел (Д-Е V) и Екстра лесното масло...

По три дена, повторно поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) на Република Северна Македонија донесе одлука за зголемување на цените на нафтените деривати. Претходната одлука за поскапување на горивата беше донесена во петокот. Од Регулаторна како причини за ваквиот потег наведуваат дека референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка (20 јануари 2023) бележат зголемување во просек:...

Од полноќ поевтинуваат бензините, цената на дизелот не се менува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,66 % во однос на одлуката од 1.12.2022 година. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 1,50 денари додека малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 1,00 денар. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ...

Додека дишеме чад, возењето на дизел урива рекорди во земјава [инфографик]

Почна "натпреварот" на Скопје и другите населени места низ земјава во рушењето на светските рекорди по загадување на воздухот. И додека податоците на сајтот „Iqair“ покажуваат дека Скопје е на светскиот врв според аерозагадувањето заедно со азиските градови како Њу Делхи, Ханој, Лахоре или Калкута и градовите од соседството како Сараево и Белград, најновите статистички податоци покажуваат дека Македонија руши...

Поевтинуваат дизелот и 95-октанскиот бензин за 3 денара, 98-октанскиот бензин за 1,5 денар

Според најновата одкука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), од полноќ горивата ќе поевтинат. Ова е трето последователно поевтинување на горивата за малку повеќе од една седмица, а и најновото поевтинување, кое важи од првата минута во утрешниот ден, е речиси исто по износ колку претходните (Тука и тука). Односно, од полноќ, дизелот...

Паѓаат цените на горивата, дизелот поевтинува за 3 денара, бензините за 2 денара

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) донесе одлука за поевтинување на горивата, кое ќе стапи на сила од полноќ. Цената на дизелот се намалува за 3 денара по литар, цената на бензините за 2 денара по литар, екстралесното масло за домаќинство ќе се продава за 3 денара по литар помалку отколку досега. Од првата минута...

Од полноќ, дизелот поевтин за половина денар, ЕУРОСУПЕР-98 поскап за половина денар

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ), од полноќ дизелот ќе биде незначително поевтин, исто како и Екстра-лесното масло за домаќинство, а ќе поскапи бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98. Дизелот и екстралесното масло ќе бидат за половина денар поевтини отколку до денеска, и ќе се продаваат по цена од 103 денари за литар дизел, а екстралесното масло...

Бензините поскапуваат за половина денар, дизелот за 1,5 денара

Според денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика, од полноќ бензините ќе бидат поскапи за половина денар по литар, дизелот ќе поскапи за 1,5 денара, а екстра-лесното масло за домаќинство за 2 денара по литар, во однос на досегашните цени, кои важеа од 1-та минута по полноќ во саботата, 1 октомври. Од вечерва на полноќ, цените на нафтените деривати ќе...

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...