fbpx

Дизелот и 98-октанскиот бензин поевтинуваат за половина денар

Со пониска цена за 1,5 денари за литар, пак, ќе се продава Екстра -лесното масло за домаќинство

-

За половина денар за литар, од ноќеска една минута после полноќ ќе поевтинат моторниот бензин Еуросупер БС-98 и Еуродизелот.

Со пониска цена за 1,5 денари за литар ќе се продава и Екстра -лесното масло за домаќинство, додека малопродажната цена на мазутот ќе се намали за 0,883 денари за килограм, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Во меѓувреме, цената на бензинот Еуросупер БС-95 останува непроменета и изнесува 81,5 денари за литар.

Согласно новите цени, 98-октанскиот бензин ќе чини 83,5 денари за литар, дизел горивото ќе се продава за 81,5 денари за литар, додека литар масло за горење ќе чини 81 денар.

Новата цена на мазутот од ноќеска ќе биде 46,291 денари за килограм.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лавров се сретна со актуелниот и идниот претседавач на ОБСЕ, Османи и Борг

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров попладнево се сретна со актуелниот и идниот претседавач на ОБСЕ - македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи и малтешкиот министер за...