fbpx
Таг: екстра-лесно масло

таг: екстра-лесно масло

Дизелот поевтинува за денар и половина

Од вечерва на полноќ, се менуваат малопродажните цени на Еуродизел, Екстра лесното масло за домаќинство и на мазутот, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Дизелот поевтинува за денар и половина, па од ноќеска ќе се продава по цена од 71,5 денари за литар. За денар и половина поевтинува и маслото за горење, кое од ноќеска ќе чини 70,5...

Горивата од ноќеска поевтинуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати од вечерва се намалуваат, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Бензините поевтинуваат за денар и половина, па од ноќеска на полноќ, бензинот Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 84,5 денари за литар, додека Еуросупер БС-98 ќе чини 86,5 денари за литар. Цените на Еуродизелот и Екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат...

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Нафтените деривати од вечерва со нови цени, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Малопродажните цени на Еуродизел и Екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат за 1,5 денари. Литар дизел од ноќеска ќе чини 76 денари, исто како и маслото за горење. Од друга страна, моторниот бензин Еуросупер БС-95 ќе поскапи за 1 денар за литар и ќе чини...

Бензинот Еуросупер БС-95 поскапува за два денари за литар

Моторниот бензин Еуросупер БС-95 од вечерва на бензинските станици низ земјава ќе се продава поскап за два денари за литар, односно ќе чини 85 денари за литар. Ваква одлука донесе Регулаторната комисија за енергетика. Цените на останатите горива не се менуваат. Еуросупер БС-98 и понатаму чини 85,5 денари за литар, дизел горивото се продава по цена од 76 денари за...

Дизелот вечерва поевтинува за 2 денари

Од ноќеска на полноќ, дизел горивото на бензинските станици низ земјава ќе се продава поевтино за 2 денари за литар – ваква одлука донесе Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Според најновата одлука, од вечерва, литар Еуродизел ќе чини 78,5 денари. Во меѓувреме, цените на останатите горива остануваат исти. Моторниот бензин Еуросупер БС-95 и понатаму се продава по цена од 83...

Бензинот Еуросупер БС – 98 поскапува за два денари

Од ноќеска на полноќ, моторниот бензин Еуросупер БС – 98 ќе поскапи за два денари за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со ова, новата цена на 98-октанскиот бензин ќе изнесува 85,5 денари за литар. Во меѓувреме, цените на останатите горива остануваат непроменети. Литар Еуросупер БС – 95 и понатаму чини 83 денари, дизелот се продава за 79,5 денари за литар, маслото...

Горивата од ноќеска повторно ќе поевтинат

Поевтинување на нафтените деривати носи најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ). За два денара за литар ќе поевтинат бензините, дизел горивото, како и екстра-лесното масло за домаќинство. Новата цена на моторниот бензин ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска ќе изнесува 76,5 денари за литар, додека бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе чини 78,5 денари...

Бензините и дизелот поевтинуваат за половина денар

За половина денар од ноќеска на полноќ ќе поевтинат бензините и дизел горивото, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Новата цена на моторниот бензин Еуросупер БС-95 од вечерва ќе изнесува 79,5 денари за литар, додека Еуросупер БС-98 ќе се продава за 81,5 денари за литар. Дизел горивото, пак, по поевтинувањето, ќе чини 76,5 денари за литар. Маслото за горење...

Дизелот од ноќеска ќе поевтини за два и пол денари

Малопродажните цени на дизелот и на екстра-лесното масло за домаќинство од ноќеска ќе поевтинат за два и пол денари за литар, информира Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Цената на мазутот ќе изнесува 43,743 денари за килограм, додека останатите цени на нафтените деривати се непроменети. Еуродизел БС (Д-Е V) од ноќеска ќе се продава за 78 денари за литар,...

Од вечерва дизелот поевтинува за еден, а бензините за половина денар

Малопродажните цени на Еуродизел и Екстра-лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за еден денар за литар, додека бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 поевтинуваат за половина денар за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Моторниот бензин Еуросупер БС-95 од ноќеска на бензинските станици низ земјава ќе се продава за 81 денар за...

Дизелот и 98-октанскиот бензин поевтинуваат за половина денар

За половина денар за литар, од ноќеска една минута после полноќ ќе поевтинат моторниот бензин Еуросупер БС-98 и Еуродизелот. Со пониска цена за 1,5 денари за литар ќе се продава и Екстра -лесното масло за домаќинство, додека малопродажната цена на мазутот ќе се намали за 0,883 денари за килограм, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Во меѓувреме, цената на бензинот Еуросупер БС-95...

Горивата од ноќеска поскапуваат

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, како и на Екстра-лесното масло за домаќинство од ноќеска една минута после полноќ ќе се зголемат за 1,5 денари за литар – вака одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Поскапува и дизелот, и тоа за 2 денари за литар. Согласно најновата одлука на РКЕВУ, моторниот бензин Еуросупер БС-95 од...

Дизелот од ноќеска со нова поевтина цена

Малопродажната цена на Еуродизел од вечерва се намалува за два денара за литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) согласно најновата одлука. Со поевтинувањето, дизелот од вечерва на полноќ ќе чини 81 денар за литар. Поевтинува и Екстра-лесното масло за домаќинство - исто така за два денара и од ноќеска ќе се продава за 80 денари за литар. Во...

Од ноќеска ќе се намалат цените на дизелот и бензините

Малопродажните цени на дизелот и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат за 3 денари за литар, а малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се намалуваат за 2,50 денари за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Освен тоа, се намалува малопродажната цена на мазутот М-1 НС, за 0,8 денари за килограм и сега ќе изнесува...

Од вечерва бензините поевтинуваат за до три денари по литар

Бензинот Еуросупер БС-95 од вечерва ќе поевтини за 2,5 денари за литар, додека малопродажната цена на Еуросупер БС-98 се намалува за 3 денари за литар. Вака одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ), од каде информираа дека курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој биле формирани цените со претходната пресметка е повисок...

Бензините поевтинуваат, дизелот од ноќеска ќе поскапи

Нафтените деривати со нови цени од ноќеска на бензинските станици низ земјава. Еуросупер БС-95 ќе поевтини за еден денар за литар, додека цената на Еуросупер БС-98 ќе се намали за половина денар за литар. Малопродажната цена на Еуродизел ќе се зголеми за половина денар, информираат од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Од полноќ на бензинските станици Еуросупер...

Поскапуваат дизелот и бензинот Еуросупер-95

Со најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ), од полноќ по повисоки цени ќе се продаваат дизелот, екстра-лесното масло за домаќинство и бензинот Еуросупер-95. Еуросупер-98 ќе остане со истата цена. Одлуката за поскапувањето се образложува со пораст на референтните цени на светските берзи. За еден денар за литар ќе поскапат дизелот и екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1),...

Дизелот од ноќеска поевтинува, бензините поскапуваат

Нафтените деривати од ноќеска ќе имаат нови цени, по последната одлука што ја донесе Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Малопродажната цена на Еуродизелот се намалува за еден денар за литар, па дизел горивото од вечерва ќе се продава по цена од 80 денари за литар. Поевтинува и Екстра-лесното масло за домаќинство и тоа за половина денар, па од...

Бензините од ноќеска поевтинуваат, дизелот поскапува

Одлука за нови цени на нафтените деривати донесе Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за половина денар за литар. Така, од ноќеска, литар 95-октански бензин ќе чини 85 денари, додека 98-ката ќе се продава за 87 денари за литар. Од друга страна, поскапуваат дизел горивото и екстра-лесното масло...

Литар дизел од ноќеска ќе чини 2 денара повеќе

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) да се зголеми за два денара за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Од ноќеска на полноќ, литар дизел горивото ќе чини 78,5 денари. Поскапува и Екстра-лесното масло за домаќинство и тоа за 2,5 денари за литар, па од вечерва ќе чини 78 денари за литар. Се менува и цената на...

Избран новиот владин кабинет, Мицкоски рече дека мора да ја користи „срамната придавка Северна“

Собранието на Република Северна Македонија, со 77 гласа „за“ и 22 „против“, ја избра новата Влада, чиј состав го предложи новоизбраниот премиер Христијан Мицкоски. Против Владата гласаа пратениците од...