fbpx
Таг: мазут

таг: мазут

Поскапуваат бензинот и дизелот

Од вечерва на полноќ ќе поскапат бензините, дизел горивото и екстра-лесното масло за домаќинство, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се зголемуваат за еден денар. Еуросупер БС-95 од ноќеска ќе чини 84 денари за литар, додека 98-октанскиот бензин ќе се продава по цена од 86 денари за литар. Дизелот и...

Дизелот поевтинува за денар и половина

Од вечерва на полноќ, се менуваат малопродажните цени на Еуродизел, Екстра лесното масло за домаќинство и на мазутот, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Дизелот поевтинува за денар и половина, па од ноќеска ќе се продава по цена од 71,5 денари за литар. За денар и половина поевтинува и маслото за горење, кое од ноќеска ќе чини 70,5...

Горивата од ноќеска поевтинуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати од вечерва се намалуваат, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Бензините поевтинуваат за денар и половина, па од ноќеска на полноќ, бензинот Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 84,5 денари за литар, додека Еуросупер БС-98 ќе чини 86,5 денари за литар. Цените на Еуродизелот и Екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат...

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Нафтените деривати од вечерва со нови цени, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Малопродажните цени на Еуродизел и Екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат за 1,5 денари. Литар дизел од ноќеска ќе чини 76 денари, исто како и маслото за горење. Од друга страна, моторниот бензин Еуросупер БС-95 ќе поскапи за 1 денар за литар и ќе чини...

Дизелот вечерва поевтинува за 2 денари

Од ноќеска на полноќ, дизел горивото на бензинските станици низ земјава ќе се продава поевтино за 2 денари за литар – ваква одлука донесе Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Според најновата одлука, од вечерва, литар Еуродизел ќе чини 78,5 денари. Во меѓувреме, цените на останатите горива остануваат исти. Моторниот бензин Еуросупер БС-95 и понатаму се продава по цена од 83...

Бензинот Еуросупер БС – 98 поскапува за два денари

Од ноќеска на полноќ, моторниот бензин Еуросупер БС – 98 ќе поскапи за два денари за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со ова, новата цена на 98-октанскиот бензин ќе изнесува 85,5 денари за литар. Во меѓувреме, цените на останатите горива остануваат непроменети. Литар Еуросупер БС – 95 и понатаму чини 83 денари, дизелот се продава за 79,5 денари за литар, маслото...

Отровниот воздух нѐ убива, државата со прст не мрда да ја намали употребата на нафта и мазут во јавните институции

Над 740 јавни установи во сите делови од земјата сѐ уште се греат на мазут или нафта. Болници, училишта, градинки, спортски сали, затвори, културни установи.... се дел од долгата листа на загадувачи, кои користат фосилни горива и придонесуваат за загадување на воздухот. Листата и мапата, што ги креираше граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“, неодамна беше ажурирана и на неа...

ДКСК со корупциска афера на крајот на годината – злоупотреби со набавката на мазут за пораст на цената на струјата

Антикорупциската комисија на денешната седница поднесе иницијатива до Обвинителството, Владата, Комисијата за заштита на конкуренцијата, Регулаторната комисија за енергетика, финансиската полиција и до УЈП поради сериозни сомнежи за монополско и непријателско здружување на пазарот на мазут во земјава, со цел предизвикување пораст на неговата цена и пораст на цената на електричната енергија на штета на домашното стопанство, граѓаните и...

Горивата од ноќеска повторно ќе поевтинат

Поевтинување на нафтените деривати носи најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ). За два денара за литар ќе поевтинат бензините, дизел горивото, како и екстра-лесното масло за домаќинство. Новата цена на моторниот бензин ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска ќе изнесува 76,5 денари за литар, додека бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе чини 78,5 денари...

Бензините и дизелот поевтинуваат за половина денар

За половина денар од ноќеска на полноќ ќе поевтинат бензините и дизел горивото, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Новата цена на моторниот бензин Еуросупер БС-95 од вечерва ќе изнесува 79,5 денари за литар, додека Еуросупер БС-98 ќе се продава за 81,5 денари за литар. Дизел горивото, пак, по поевтинувањето, ќе чини 76,5 денари за литар. Маслото за горење...

Ноќеска поевтинуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1 отсто во однос на одлуката од 10 ноември. Од полноќ, ЕУРОСУПЕР БС - 95 ќе чини 80 денари, ЕУРОСУПЕР БС - 98 ќе чини 82 денари,...

Од вечерва дизелот поевтинува за еден, а бензините за половина денар

Малопродажните цени на Еуродизел и Екстра-лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за еден денар за литар, додека бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 поевтинуваат за половина денар за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Моторниот бензин Еуросупер БС-95 од ноќеска на бензинските станици низ земјава ќе се продава за 81 денар за...

Дизелот и 98-октанскиот бензин поевтинуваат за половина денар

За половина денар за литар, од ноќеска една минута после полноќ ќе поевтинат моторниот бензин Еуросупер БС-98 и Еуродизелот. Со пониска цена за 1,5 денари за литар ќе се продава и Екстра -лесното масло за домаќинство, додека малопродажната цена на мазутот ќе се намали за 0,883 денари за килограм, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Во меѓувреме, цената на бензинот Еуросупер БС-95...

„Шанса за Центар“ мапираше јавни објекти како загадувачи, само во Скопје се повеќе од 100

Граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ мапираше јавни објекти низ целата земја на нивната мапа на загадувачи. Само во Скопје пронашле повеќе од 100 јавни објекти кои го загадуваат воздухот со користење на нафта и мазут, иако во главниот град има централно парно греење. Од „Шанса за Центар“ потенцираат дека ако не сакаме да дишеме воздух кој светските медиуми го опишуваат...

Горивата од ноќеска поскапуваат

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, како и на Екстра-лесното масло за домаќинство од ноќеска една минута после полноќ ќе се зголемат за 1,5 денари за литар – вака одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Поскапува и дизелот, и тоа за 2 денари за литар. Согласно најновата одлука на РКЕВУ, моторниот бензин Еуросупер БС-95 од...

Од вечерва бензините поевтинуваат за до три денари по литар

Бензинот Еуросупер БС-95 од вечерва ќе поевтини за 2,5 денари за литар, додека малопродажната цена на Еуросупер БС-98 се намалува за 3 денари за литар. Вака одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ), од каде информираа дека курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој биле формирани цените со претходната пресметка е повисок...

Бензините и дизелот поевтинуваат за 1,5 денара по литар

Според денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), од полноќ ќе поевтинат бензините и дизелот, но и екстралесното масло за домаќинство. Бензините ЕУРОСУПЕР 95 и ЕУРОСУПЕР 98, како и дизел горивото ќе поевтинат за 1,5 денара по литар, а екстралесното масло за домаќинство ќе поевтини за 1 денар по литар, додека мазутот...

Дизелот од ноќеска поевтинува, бензините поскапуваат

Нафтените деривати од ноќеска ќе имаат нови цени, по последната одлука што ја донесе Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Малопродажната цена на Еуродизелот се намалува за еден денар за литар, па дизел горивото од вечерва ќе се продава по цена од 80 денари за литар. Поевтинува и Екстра-лесното масло за домаќинство и тоа за половина денар, па од...

Мета факт: ТЕЦ „Неготино“ не проработе на природен гас, од Владата прстот го вперуваат во енергетската криза

Владиното ветување за трансформација и прилагодување на термоелектрана „Неготино“ за производство на електрична енергија од природен гас не е исполнето до денешен ден. Овој енергетски капацитет и понатаму го користи нееколошкиот мазут за да произведува струја, за што реагираа и екологистите од CEE Bankwatch Network. Од Владата признаваат дека роковите се пробиени, но додаваат дека виновник за тоа е...

Бензините од ноќеска поевтинуваат, дизелот поскапува

Одлука за нови цени на нафтените деривати донесе Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за половина денар за литар. Така, од ноќеска, литар 95-октански бензин ќе чини 85 денари, додека 98-ката ќе се продава за 87 денари за литар. Од друга страна, поскапуваат дизел горивото и екстра-лесното масло...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...