fbpx
Таг: еуродизел

таг: еуродизел

Бензините и дизелот поевтинуваат за половина денар

За половина денар од ноќеска на полноќ ќе поевтинат бензините и дизел горивото, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Новата цена на моторниот бензин Еуросупер БС-95 од вечерва ќе изнесува 79,5 денари за литар, додека Еуросупер БС-98 ќе се продава за 81,5 денари за литар. Дизел горивото, пак, по поевтинувањето, ќе чини 76,5 денари за литар. Маслото за горење...

Дизелот и маслото за домаќинство поевтинуваат

Дизел горивото од ноќеска поевтинува за половина денар за литар, додека екстра лесното масло за домаќинство ќе поевтини за еден денар, информираа денеска од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Од ноќеска на бензинските пумпи, Еуродизел БС ќе се продава за 77 денари за литар, додека екстра лесно масло ЕЛ-1 ќе чини 75,50 денари за литар. Малопродажните цени на...

Дизелот од ноќеска ќе поевтини за два и пол денари

Малопродажните цени на дизелот и на екстра-лесното масло за домаќинство од ноќеска ќе поевтинат за два и пол денари за литар, информира Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Цената на мазутот ќе изнесува 43,743 денари за килограм, додека останатите цени на нафтените деривати се непроменети. Еуродизел БС (Д-Е V) од ноќеска ќе се продава за 78 денари за литар,...

Од вечерва дизелот поевтинува за еден, а бензините за половина денар

Малопродажните цени на Еуродизел и Екстра-лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за еден денар за литар, додека бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 поевтинуваат за половина денар за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Моторниот бензин Еуросупер БС-95 од ноќеска на бензинските станици низ земјава ќе се продава за 81 денар за...

Дизелот и 98-октанскиот бензин поевтинуваат за половина денар

За половина денар за литар, од ноќеска една минута после полноќ ќе поевтинат моторниот бензин Еуросупер БС-98 и Еуродизелот. Со пониска цена за 1,5 денари за литар ќе се продава и Екстра -лесното масло за домаќинство, додека малопродажната цена на мазутот ќе се намали за 0,883 денари за килограм, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Во меѓувреме, цената на бензинот Еуросупер БС-95...

Дизелот од ноќеска ќе поевтини за два денари за литар

Од ноќеска за два денари по литар ќе поевтини дизелот на бензинските станици во земјава, информира Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Цената на другите нафтени деривати не се менува. Од ноќеска на полноќ, горивото Еуродизел БС ќе се продава за 82 денари за литар, додека бензините со 95 октани останува со иста цена - 81,50 денари за...

Горивата од ноќеска поскапуваат

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, како и на Екстра-лесното масло за домаќинство од ноќеска една минута после полноќ ќе се зголемат за 1,5 денари за литар – вака одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Поскапува и дизелот, и тоа за 2 денари за литар. Согласно најновата одлука на РКЕВУ, моторниот бензин Еуросупер БС-95 од...

Дизелот од ноќеска со нова поевтина цена

Малопродажната цена на Еуродизел од вечерва се намалува за два денара за литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) согласно најновата одлука. Со поевтинувањето, дизелот од вечерва на полноќ ќе чини 81 денар за литар. Поевтинува и Екстра-лесното масло за домаќинство - исто така за два денара и од ноќеска ќе се продава за 80 денари за литар. Во...

Од ноќеска ќе се намалат цените на дизелот и бензините

Малопродажните цени на дизелот и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат за 3 денари за литар, а малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се намалуваат за 2,50 денари за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Освен тоа, се намалува малопродажната цена на мазутот М-1 НС, за 0,8 денари за килограм и сега ќе изнесува...

Од вечерва бензините поевтинуваат за до три денари по литар

Бензинот Еуросупер БС-95 од вечерва ќе поевтини за 2,5 денари за литар, додека малопродажната цена на Еуросупер БС-98 се намалува за 3 денари за литар. Вака одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ), од каде информираа дека курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој биле формирани цените со претходната пресметка е повисок...

Бензините поевтинуваат, дизелот од ноќеска ќе поскапи

Нафтените деривати со нови цени од ноќеска на бензинските станици низ земјава. Еуросупер БС-95 ќе поевтини за еден денар за литар, додека цената на Еуросупер БС-98 ќе се намали за половина денар за литар. Малопродажната цена на Еуродизел ќе се зголеми за половина денар, информираат од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Од полноќ на бензинските станици Еуросупер...

Поскапуваат дизелот и бензинот Еуросупер-95

Со најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ), од полноќ по повисоки цени ќе се продаваат дизелот, екстра-лесното масло за домаќинство и бензинот Еуросупер-95. Еуросупер-98 ќе остане со истата цена. Одлуката за поскапувањето се образложува со пораст на референтните цени на светските берзи. За еден денар за литар ќе поскапат дизелот и екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1),...

Дизелот поскапува за два и пол денара, Еуросупер 95 за два денара

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) денеска донесе одлука за поскапување на дел од нафтените деривати. Новите цени ќе важат од полноќ, односно од првата минута на утрешниот ден. Како причини за зголемувањето на цените се наведени зголемувањето на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар, како и зголемувањето на вредноста на денарот...

Бензините од ноќеска ќе поевтинат, дизелот ќе поскапи

Од полноќ ќе поевтинат бензините, додека дизелот ќе се продава по повисоки цени на бензинските пумпи во земјава, информираат од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-98 се намалува за 1 денар за литар, додека малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-95 се намалува за половина денар за литар. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V)...

Дизелот од ноќеска поевтинува, бензините поскапуваат

Нафтените деривати од ноќеска ќе имаат нови цени, по последната одлука што ја донесе Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Малопродажната цена на Еуродизелот се намалува за еден денар за литар, па дизел горивото од вечерва ќе се продава по цена од 80 денари за литар. Поевтинува и Екстра-лесното масло за домаќинство и тоа за половина денар, па од...

Горивата поскапуваат за 1,5 денари по литар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги денеска донесе одлука за зголемување на цените на горивата за 1,5 денари по литар, правдајќи ја одлуката со зголемувањето на цените на светските берзи. Одлуката стапува на сила на полноќ, и од првата минута на утрешниот ден, максималните цени на горивата ќе изнесуваат 86,5 денари за литар бензин Еуросупер БС-95, 88,5 денари за...

Бензините од ноќеска поевтинуваат, дизелот поскапува

Одлука за нови цени на нафтените деривати донесе Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за половина денар за литар. Така, од ноќеска, литар 95-октански бензин ќе чини 85 денари, додека 98-ката ќе се продава за 87 денари за литар. Од друга страна, поскапуваат дизел горивото и екстра-лесното масло...

Литар дизел од ноќеска ќе чини 2 денара повеќе

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) да се зголеми за два денара за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Од ноќеска на полноќ, литар дизел горивото ќе чини 78,5 денари. Поскапува и Екстра-лесното масло за домаќинство и тоа за 2,5 денари за литар, па од вечерва ќе чини 78 денари за литар. Се менува и цената на...

Бензините и дизелот поскапуваат од утре

Поскапи цени на бензините и дизелот од утре на бензинските станици. Бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 ќе поскапат за еден денар за литар, а еуродизелот и екстра-лесното масло за домаќинство ќе поскапат за два денари за литар. Од ноќеска бензинот еуросупер БС-95 на бензинските станици ќе се продава за 85,50 денари за литар, додека еуросупер БС-98 ќе може да...

Од ноќеска бензините поскапи за еден денар

Од ноќеска на полноќ бензините ќе поскапат за еден денар, согласно најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,34 отсто. Новата цена на моторниот бензин Еуросупер БС-95 од вечерва ќе изнесува 82,5 денари за литар, додека Еуросупер БС-98 ќе чини 84,5 денари...

Бугарија го отвори воздушниот простор – Лавров доаѓа на министерскиот самит во Скопје

Сергеј Лавров, министерот за надворешни работи на Русија ќе дојде на министерскиот состанок на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје. Бугарија го отвори воздушниот простор...