fbpx
Таг: цени на горивата

таг: цени на горивата

Еуросупер БС-95 и дизелот од ноќеска поевтинуваат за еден денар

Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) од ноќеска се намалува за еден денар по литар, додека Еуросупер БС-98 поевтинува за половина денар по литар, информираат од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Од полноќ на бензинските станици низ земјава Еуросупер БС-95 ќе се продава за 109 денари за литар, Еуросупер БС-98 ќе чини 111,5 денари за...

Од ноќеска бензините поевтинуваат за денар и пол, дизелот поскапува за половина денар

На бензинските пумпи од ноќеска бензините ќе поевтинат за денар и пол за литар, додека дизелот ќе поскапи за половина денар, информираат од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Цената на екстра-лесното масло за домаќинство се зголемува за 2 денари за литар. Од ноќеска моторниот бензин Еуросупер БС-95 ќе чини 110 денари за литар, а по идентична цена ќе...

Горивата со нови цени: Еуросупер БС-95 по 110 денари за литар, дизелот скокна на 102 денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,3 отсто. Бензинот Еуросупер БС-95 и Екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска поскапуваат за 1 денар за литар, додека додека малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-98 се зголемува за половина денар за литар. Малопродажната цена на...

Нови цени на горивата: Еуросупер БС-95 скокна на 109 денари за литар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,46 отсто во однос на одлуката од 2.06.2022 година, информираат од Комисијата. Малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-95 се зголемува за 2 денари за литар, малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-98 се зголемува за 2,50 денари за...

Дизелот поскапува за 2 денара за литар, останатите деривати остануваат на цените утврдени вчера

На денешната седница Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) утврди нова, за 2 денара повисока цена на дизелот. Цените на 95-октанскиот и на 98-октанскиот бензин, како и на екстра-лесното масло за домаќинство и на мазутот остануваат на вчера одредените бројки. Од полноќ, дизелот ќе се продава по 99,5 денари за литар. Бензинот ЕУРОСУПЕР БС - 95...

Дизелот и екстра-лесното масло од ноќеска поскапуваат за денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,36 отсто во однос на одлуката од 23.05.2022 година, информираат тие. Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 не се менуваат, додека малопродажните цени на Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство...

Бензините поскапуваат за 2,5 денари, дизелот ќе се продава по иста цена

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) донесе одлука за зголемување на цената на бензините за 2,5 денари/литар, додека цените на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство остануваат исти. Од вечер на полноќ бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава по 94,5 денари/литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 по 96,5 денари/литар. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,903 ден/кг и...

Утре нова цена на горивата – бензините поскапуваат, а дизелот поевтинува

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се зголемува за 1,5 денари за литар, а дизелот поевтинува за еден денар по литар, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,09 отсто. Новата малопродажна цена на Еуросупер БС-95 изнесува 92 денари за литар, Еуросупер...

Дизелот и екстра-лесното масло ќе поевтинат за два и пол денари, бензините остануваат со стари цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,13 отсто. Од ноќеска цените на дизелот и екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат за 2 и пол денари за литар, додека цените на останатите нафтени деривати не се менуваат. Дизелот ќе се продава за 87 денари...

Бензините поскапуваат за 2 денара, дизелот поевтинува за половина денар

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), од полноќ бензините ќе се продаваат за 2 денара по литар поскапо од досега, а дизелот поевтинува за половина денар. Цената на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менува, а мазутот ќе поскапи за 0,26 денари по килограм. Со тоа, од полноќ, цените...

Цената на бензините од ноќеска ќе порасне за два и пол денари, дизелот поскап за три денари

Големиот раст на цената на нафтените деривати на светскиот пазар и промената на курсот на денарот во однос на доларот од ноќеска на бензинските пумпи на земјава ќе доведе до ново зголемување на цената на нафтените деривати, информираат од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 и на Екстра лесното масло...

Бензините од ноќеска ќе поскапат за два денари, дизелот за денар и пол

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука, со која од ноќеска се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,73 отсто. Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се зголемуваат за 2 денари за литар, додека малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V) се зголемува за еден и пол...

Бензинот поскапува за 2,5 денари по литар, а дизелот за еден денар

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 2,5 денари за литар, а цената на дизелот се зголемува за еден денар за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со оваа одлука малопродажните цени на нафтените деривати ќе се зголемат во просек за 2,29 отсто. Новата малопродажна цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 84 денари за литар,...

Бензините од ноќеска поскапи за денар и пол, дизелот за два и пол денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги одлучи од ноќеска малопродажните цени на нафтените деривати да се зголемат во просек за 1,9 отсто на бензинските станици во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно претходната одлука. Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се зголемуваат за еден и пол денари за литар. Еуросупер БС-95 од ноќеска...

Бензините од ноќеска поевтинуваат за денар, дизелот за два денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,4 отсто. Од ноќеска на бензинските станици низ земјава цената на бензините се намалува за 1 денар за литар, додека цената на дизелот се намалува за 2 денари за литар. Еуросупер БС-95 од...

Од полноќ поевтинуваат сите горива во земјава

Како што соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), од полноќ ќе поевтинат сите горива. Одлуката се оправдува со падот на цените на нафтените деривати на светските берзи. Според денешната одлука, цените на бензините се намалуваат за 2,5 денари, па така малопродажната цена на Еуросупер БС-95 ќе биде 81 денари за литар, а на...

Дизелот поскапува за 1 денар на полноќ

Цената на дизел горивото од полноќ се зголемува за 1 денар за литар, а цените на бензините Еуросупер-95 и Еуросупер-98 се намалуваат за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Новите цени на нафтените деривати се: Еуросупер БС-95 ќе се продава за 79 денари за литар), Еуросупер БС-98 ќе чини 81 денари за литар, дизел...

Дизелот од денеска поскап за 8,5 денари, бензините за 3,5 денари, Собранието е на потег

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука за зголемување на цените на нафтените деривати од денеска за 8,5 денари за литар кај дизелот и за 3,5 денари кај бензините. Станува збор за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати за 6,88 отсто во однос на одлуката од 7 март. Од РКЕ веќе соопштија дека поради непредвидливоста на цените...

Цените на нафтените деривати го надминаа максимумот од 2012 година, редици по бензинските пумпи

Синоќешното поскапување на бензините за 5 и пол денари и на дизелот за 10 денари повторно создаде редици пред бензинските пумпи низ земјава. Колони автомобили чекаа по десетици минути за да набават гориво пред да се затворат бензинските пумпи. Војната што ја почна Русија во Украина и размислувањето на светските лидери за тоа дали треба или не да се...

Горивата од ноќеска поскапуваат за еден и пол денари по литар

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија, од ноќеска на полноќ бензините и дизелот ќе поскапат за 1,5 денари по литар, а екстра-лесното масло за домаќинства ќе поскапи за еден денар по литар. Со тоа, од полноќ на бензинските станици низ земјава литар Еуросупер БС-95 ќе се продава за 84 денари за...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...