fbpx

По три дена, повторно поскапуваат горивата

-

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) на Република Северна Македонија донесе одлука за зголемување на цените на нафтените деривати. Претходната одлука за поскапување на горивата беше донесена во петокот.

Од Регулаторна како причини за ваквиот потег наведуваат дека референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка (20 јануари 2023) бележат зголемување во просек: кај бензините за 1,230 отсто, кај дизелот за 0,888 отсто, кај екстра лесното масло за 0,799 отсто и кај мазутот за 0,848 отсто. Дополнително на поскапувањето влијае и падот на денарот во однос на доларот од последната пресметка, односно доларот „поскапел за 0,1 отсто.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,5 ден/лит.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менува.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,228 ден/кг и сега ќе изнесува 41,042 ден/кг.

Новите цени стапуваат на сила од првата минута по полноќ:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 = 83 денари/литар
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 = 85 денари/литар
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) = 84 денари/литар
Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) = 83,5 денари/литар
Мазут М-1 НС = 41,042 денари/килограм

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...
Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
free download udemy course
download lenevo firmware
Free Download WordPress Themes
udemy paid course free download