fbpx

Горивата поевтинуваат за 2 денара по литар

Новите максимално утврдени цени стапуваат на сила на почетокот на утрешниот ден

-

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија денеска донесе одлука за поевтинување на горивата, образложувајќи го потегот со поевтинување на цените на светските берзи во однос на 2 мај, кога беше направена последната корекција на цените на нафтените деривати, како и со падот на курсот на доларот во однос на денарот.

Новите максимално утврдени цени стапуваат на сила на почетокот на утрешниот ден.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се намалуваат за 2 денара по литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 1,455 денара за килограм и сега ќе изнесува 39,620 ден/кг.

Така, од првата минута по полноќ, цените на горивата ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 = 78 денари/литар
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 = 80 денари/литар
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) = 67 денари/литар
Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) = 66 денари/литар
Мазут М-1 НС = 39,62 денари/килограм

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...