fbpx
Таг: поевтинување

таг: поевтинување

Поевтинуваат горивата – Еуросупер БС-98 за еден денар, Еуросупер БС-95 и дизелот за половина денар

Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) од ноќеска се намалува за половина денар по литар, додека Еуросупер БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинуваат за еден денар по литар, информираат од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Од полноќ на бензинските станици низ земјава Еуросупер БС-95 ќе се продава за 108,5 денари по...

Дизелот поевтинува за 2,5 денара по литар, бензините остануваат на стара цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) ја соопшти најновата одлука за цените на горивата, со која ќе поевтинат дизел горивото за 2,5 денара и екстра-лесното масло за домаќинство за 2 денари, а бензините и мазутот ќе останат на старата цена. Ваквата одлука РКЕВУ ја образлага со намалување на цените на нафтените деривати на светските берзи, и тоа: кај...

Поевтинуваат дизелот, екстра-лесното масло и мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) вчера донесе Одлука со која ги намали цените на дизел горивото, екстра-лесното масло за домаќинство и мазутот. Цените на бензините остануваат на вредноста одредена на 28 март, односно ЕУРОСУПЕР БС - 95 чини 83,5 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС – 98, 85,5 денари за литар. Малопродажната цена на...

Поевтинуваат горивата – бензините за 2 денари по литар, дизелот за 3 денари

Со најновата одлука од вчера на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), од полноќ горивата се поевтинети - бензините за 2 денари по литар, а дизелот и екстра-лесното масло за домаќинство за 3 денари по литар помалку. Поевтинување има и кај мазутот. Новите цени на горивата од денеска се: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -...

Сите горива поевтинуваат, а најмногу дизелот – ќе се плаќа 6 денари по литар помалку

Одлука за поевтинување на сите горива донесе вчера попладне Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), при што најголемо намалување на цената има кај дизелот и екстра-лесното масло за домаќинства. Врз основа на поевтинување на нафтените деривати на берзите и пораст на курсот на американскиот долар пред денарот, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и...

Дизелот поевтинува за 3 денари, бензините остануваат на иста цена

Дизелот поевтинува за 3 денари, екстра-лесното масло за домаќинства поевтинува за 2,5 денари, а бензините се продаваат по цената утврдена на 14 март годинава, утврди вчеравечер Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ). Според најновата одлука, која што се припишува на падот на курсот на доларот и падот на цената на горивата на светските берзи,...

Влада: Пад на цените на горивата за преку 10 денари по литар преку намалување на акцизите и ДДВ

Со дел од 26-те мерки за заштита на животниот стандард и ликвидноста на компаниите, како и мерките за финансиска поддршка на деловните субјекти, цената на дизел горивото наместо 85,5 денари, колку што изнесува сега, ќе се намали за 10,5 денари и треба да изнесува 75 денари, додека бензинот наместо 91,5 денари ќе се намали околу 11,5 денари и треба...

ЈП „Градски паркинг“ ќе ги намали цените за паркирање во Скопје – од 1 март

Управниот одбор на јавното претпријатие „Градски Паркинг“ – Скопје вчера донел одлука за намалување на цената за паркирање во Скопје од 1 март годинава. Со оваа одлука, цената за паркирање се намалува во зонското паркирање, во зона А0 од 100 на 75 денари, во зона А од 50 на 40 денари, во зона Б од 40 на 30 денари, а...

Горивата поевтинуваат за половина денар, екстра лесното масло за домаќинства за денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) донесе одлука со која горивата од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, екстралесното масло за домаќинства за денар, а мазутот за 0,7 денари. Станува збор за поевтинување на нафтените деривати од 1,03 отсто во однос на досегашните цени, кои стапија на сила на 2 ноември...

Горивата поевтинуваат за половина денар

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), од полноќ за половина денар ќе бидат поевтини бензините и дизелот, како и мазутот, а цената на екстралесното масло за домаќинства нема да се менува. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), се намалуваат за 0,5 денари...

Бензините поевтинуваат за еден денар, дизелот за половина денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 отсто во однос на Одлуката од 17.05.2021 година. Со тоа, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за еден денар за литар, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на...

Бензините поскапуваат за половина денар за литар, а дизелот поевтинува за исто толку

Регулаторна комисија за енергетика и водени ресурси донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,34 проценти. Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се зголемуваат за половина денар за литар и со тоа, новата цена на „еуросупер БС-95“  ќе изнесува 60,50 денари за литар, а за „еуросупер БС-98“ 62,50 денари за литар. Малопродажните...

Свежиот и разладениот зеленчук во јули поевтиниле за 21,3 отсто

Свежиот и разладениот зеленчук (освен компирите и другите коренести плодови) во јули годинава поевтиниле за 21,3 отсто во споредба со претходниот месец, или како што објави денеска Државниот завод за статистика, за толкав процент имало намалување на индексите на трошоците на животот во јули 2020 година, во споредба со јуни. Воедно, минимален пад на цените, односно на индексот на трошоците...

Горивата поевтинуваат од ноќеска на полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 5,56 проценти. Mалопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се намалуваат за три денари за литар. Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 64 денари, а на „еуросупер БС-98“ 66 денари за литар. Малопродажните цени на дизелот и на...

Трошоците на животот во пораст, цените на мало опаднале во септември

Благо зголемување на трошоците на животот, но и опаѓање на цените на мало се регистрирани во најновите податоци на Државниот завод за статистика за септември 2019 година. Индексот на трошоците на животот во изминатиов месец, во споредба со септември 2018 година, забележал пораст од 0,3 отсто, но истиот бележи намалување од 0,6 отсто во однос на август 2019 година. Индексот на...

Трошоците на живот и цените на мало пораснале во август

Растат трошоците на животот и цените на мало на производите и услугите што граѓаните ги користат во секојдневниот живот. Според податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС), индексот на трошоците на животот во август 2019 година бележи пораст за 0,3 отсто во споредба со претходниот месец, како и зголемување од 0,8 отсто во однос на идентичниот период лани. Индексот на цените...

Дизелот поскапе за половина денар, кај бензините без промени

Од ноќеска на полноќ, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство ќе поскапат за половина денар по литар, додека бензините ќе се продаваат по истите цени како и досега, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажната цена на еуродизел ќе изнесува 60,50 денари за литар, додека екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) од ноќеска ќе се продава по цена...

Бензините поевтинуваат за три денари, дизелот за два денари

Од ноќеска на полноќ, бензините ќе се продаваат за три денари по литар помалку од досега, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство ќе поевтинат за два денари, реши денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажната цена на „еуросупер БС“-95 од полноќ ќе изнесува 66,5 денари за литар, а на „еуросупер БС“-98 , 68,5 денари за литар. „Еуродизелот“(Д-Е V) ќе...

Паднаа цените на роамингот во Западен Балкан – наскоро и со ЕУ

klupa sonce senka mobilen lugje zheni
Покрај тоа што од денеска драстично паднаа цените на роaмингот помеѓу земјите од Западен Балкан, на пат е и договор со Европската унија за намалување на овие цени за граѓаните од земјите од регионот, соопшти денеска Регионалниот совет за соработка (РСС) кој посредуваше во постигнување на договорот. Во просек, цените за повик се намалени за 65 отсто додека цените за...

Горивата поевтинуваат од ноќеска на полноќ

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар по литар, а дизелот поевтинува за два денари одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,97 отсто во однос на важечките малопродажни цени на нафтените деривати утврдени од страна на трговците на големо со сурова нафта, нафтени...

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се...