fbpx

Горивата од полноќ со нови цени

Цената на дизелот ќе изнесува 76 денари, а малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, се зголемува за 1 денар и од полноќ ќе изнесува 85,5 денари

-

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 0,50 денари за литар од полноќ, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со тоа, цената на дизелот ќе изнесува 76 денари.

„Имајќи ги предвид влијанијата на овие елементи во формирањето на цените на нафтените деривати според Методологијата, малопродажните цени на нафтените деривати согласно методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 0,13 отсто. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 0,50 денари за литар, па новата цена ќе биде 83 денари“, информира РКЕ.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, се зголемува за 1 денар и од полноќ ќе изнесува 85,5 денари.

Цената на екстра лесното масло за домаќинство ќе биде 75 денари, а килограм мазут ќе чини 43,7 денари.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Професионални спортисти од девет земји гости на спортските игри во Велес

Од 4 до 8 јуни, Велес ќе биде домаќин на третиот по ред спортски настан „Спортски игри Велес“, кој ќе се одржи во Градскиот парк. Покрај спортисти од Македонија,...