fbpx

Бензините и дизелот поевтинуваат за 1,5 денара по литар

Oд полноќ ќе поевтинат бензините и дизелот, но и екстралесното масло за домаќинство

-

Според денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), од полноќ ќе поевтинат бензините и дизелот, но и екстралесното масло за домаќинство.

Бензините ЕУРОСУПЕР 95 и ЕУРОСУПЕР 98, како и дизел горивото ќе поевтинат за 1,5 денара по литар, а екстралесното масло за домаќинство ќе поевтини за 1 денар по литар, додека мазутот ќе поскапи.

Од полноќ, цените на нафтените дериват и ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95: 89 денари/литар
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98: 91 денари/литар
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V): 85,5 денари/литар
Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1): 85 денари/литар
Мазут М-1 НС: 48,715 денари/килограм

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...