fbpx

Дизелот ноќеска поскапува за два денари

-

Цената на литар дизел ноќеска на полноќ ќе биде 72,5 денари, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Оттаму информираат дека цените на бензините остануваат исти.

„РКЕ одлучи да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,57 отсто во однос на одлуката од 10 јули. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај бензините во просек за 3,8 отсто, кај дизелот зголемувањето е во просек за 4,7 отсто“, информираат оттаму.

Цената на литар бензин Еуросупер БС 95 е 80 денари, а Еуросупер 98 чини 82 денари.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...