fbpx
Таг: технолошки компании

таг: технолошки компании

Социјалната мрежа „Х“ се соочи со глобален прекин

Социјалната мрежа „Х“, порано позната како Твитер, се соочи со прекини ширум светот, нешто повеќе од еден час. Според „Downdetector.com“, платформа која ги следи прекините преку собирање извештаи од корисници, повеќе од 77.000 американски корисници се соочиле со проблеми при пристапот до „Х“ и платената верзија „Х Про“. Објави на почетната страница не можеле да гледаат ниту дел од корисниците во...

ЕУ презема мерки против социјалната мрежа „Х“ поради дезинформации

Официјални претставници на Европската Унија соопштија дека се сомневаат оти социјалната мрежа „Х“, претходно позната како Твитер, ги прекршила правилата на Унијата во неколку области, меѓу кои и во спречување на нелегални содржини и дезинформации. Би-би-си пренесува дека во објава на „Х“, еврокомесарот Тиери Бретон рече дека социјалната мрежа која е во сопственост на Илон Маск се сомничи и за...

Отпуштениот Сем Алтман се враќа на директорското место во „Опен АИ“

Коосновачот на „Опен АИ“, Сем Алтман, ќе се врати како шеф само неколку дена откако беше отпуштен од управниот одбор, соопшти компанијата, а пренесе Би-би-си. Договорот вклучува и именување на нови членови на управниот одбор. Овој потег следува откако Алтман беше отпуштен од „Опен АИ“ во петокот, по што следуваше отворено писмо од персоналот кој се закани дека ќе поднесе...

Поранешниот шеф на „Твич“ е нов директор на „Опен АИ“, Алтман во „Мајкрософт“

Технолошкиот гигант „Мајкрософт“ објави дека Сем Алтман се придружува во неговиот тим, соборувајќи ги шпекулациите дека поранешниот извршен директор на „Опен АИ“ би можел да се врати во оваа компанија која што стои зад популарниот четбот ChatGPT. Главниот извршен директор на „Мајкрософт“, Сатја Надела, на социјалната мрежа „Х“ напиша дека Алтман ќе се придружи во компанијата за да води „нов...

Инвеститорите на „Опен АИ“ бараат враќање на отстранетиот директор Сем Алтман

Се очекува ненадејно враќање на Сем Алтман на местото главен извршен директор на компанијата „OpenAI“ (Опен АИ) која стои зад популарниот четбот ChatGPT, поради притисокот од инвеститорите да го поништат неговото исто толку ненадејно отстранување. Во потег што предизвика шок во Силиконската долина, Алтман беше отпуштен од управниот одбор на компанијата во петокот, наведувајќи го како причина тоа дека не...

Непал го забрани ТикТок поради „нарушување на социјалната хармонија“

Непал ја забрани кинеската апликација ТикТок со изговор дека нејзината содржина била „штетна за социјалната хармонија“. Одлуката доаѓа неколку дена откако оваа јужноазиска држава воведе ново правило со кое се бара од фирмите за социјални мрежи да отворат канцеларии во оваа земја. Министерката за комуникации и информатичка технологија на Непал, Река Шарма за Би-би-си Непал изјавила оти платформата шири злонамерна...

Инстаграм и Фејсбук од утре воведуваат месечна претплата со која нема реклами

Компанијата „Мета“ лансира платена претплата, со која ги отстранува рекламите од своите социјални мрежи Инстаграм и Фејсбук. Услугата од утре, 1 ноември, ќе биде достапна за земјите кои се дел од Европската унија (ЕУ), Европската економска област (ЕЕА) и Швајцарија. Услугата за социјални мрежи без реклами ќе се наплаќа 9,99 евра месечно за веб-верзиите на платформите и 12,99 евра месечно за...

„Х“ почна да им наплаќа по 1 долар годишно на сите нови корисници во Нов Зеланд и Филипините

Социјалната мрежа „Х“, порано позната како „Твитер“, почна да им наплаќа на новите корисници во Нов Зеланд и Филипините по 1 долар годишно за пристап до клучните функции. Ова е дел од ново пробно тестирање на платформата во сопственост на милијардерот Илон Маск, јави Би-би-си. Новите корисници во двете земји ќе треба да платат еден долар годишно за да можат да...

Истражување на ЕУ: Најмногу дезинформации има на „Х“, поранешен Твитер

Социјалната мрежа „Х“, порано позната како Твитер, има најмногу дезинформации од сите големи социјални мрежи, покажала студија на Европската комисија. Студијата истражила над 6.000 објави на Фејсбук, Инстаграм, Линкдин, ТикТок, Х, и Јутјуб. Анализирани биле содржини во три земји на ЕУ кои се сметаат за особено изложени на ризикот да бидат цел на дезинформации поради избори или близината на војната...

Можно е сите корисници на Твитер / Х наскоро да треба да платат за пристап до социјалната мрежа

Илон Маск најави дека сите корисници на социјалната мрежа „Х“ – порано позната како Твитер, можеби ќе треба да платат за пристап до платформата. Во разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, милијардерот Маск рече дека систем со плаќање е единствениот начин за платформата да им се спротивстави на ботовите, пренесува Би-би-си. „Се движиме кон тоа да имаме мала месечна претплата за...

„Zoom“ ги враќа своите вработени во канцеларија

Компанијата за видео комуникации „Zoom“ (Зум), чие име стана синоним за работа на далечина за време на ковид-пандемијата, му наложи на персоналот да се врати во канцеларија. Фирмата вели дека верува оти хибридниот пристап е најефективен и луѓето што живеат на помалку од 80 километри од канцеларија треба да работат од таму најмалку двапати неделно, пренесува Би-би-си. „Зум“ е уште една...

Маск предложи борбата во кафез меѓу него и Закерберг да се емитува во живо на „Х“

Борбата во кафез на која се согласија сопственикот на Твитер (сега „Х“), Илон Маск и на Мета, Марк Закерберг, ќе биде пренесувана во живо на социјалната мрежа „Х“. Ова го најави Маск кој рече дека приходите што ќе се соберат ќе бидат донирани за ветераните. Објавата на Маск ја сподели и извршната директорка на Твитер, Линда Јакарино, која напиша дека...

Дали „Тредс” ќе успее да ги задржи своите корисници?

Со 100 милиони корисници собрани во првите неколку денови од постоењето на новата социјална мрежа Тредс, сопственикот на „Мета“ - Марк Закерберг вели дека бројот на корисници ги надминал очекувањата, пренесе Би-би-си. Сега се наметнува прашањето дали социјалната мрежа ќе може да ги задржи корисниците. Фирми кои се занимаваат со анализа на податоци велат дека креирањето на профили и времето поминато...

И ТикТок додава текстуални објави – битката меѓу социјалните мрежи ескалира

Апликацијата за видеа ТикТок соопшти дека отсега нуди објави кои ќе содржат само текст. Платформата вели дека новата функција ќе им даде на корисниците „поинаков начин за да се изразат“. Оние што ја користат апликацијата сега ќе имаат три опции за објава – видео, фотографија или текст. Текстуалните објави визуелно наликуваат на опцијата Стори на Инстаграм – корисниците можат да додадат...

Твитер се ребрендира во „Х“ – претставено новото лого на платформата

Откако изјави дека сака да се ослободи од логото со сината птица, сопственикот на Твитер, Илон Маск, објави слика од новото лого на платформата – бел знак „Х“ на црна заднина. Маск ја промени и својата профилна фотографија во новото лого, додавајќи „X.com“ во неговата биографија на Твитер. Извршната директорка на компанијата, Линда Јакарино, напиша „Х е тука! Ајде да...

Закерберг тренира со боречкиот шампион Волкановски, додека расправијата со Маск се интензивира

На фотографија објавена пред три дена се гледа сопственикот на компанијата „Мета“, Марк Закерберг како тренира со двајца УФЦ (Ultimate Fighting Championship – UFC) шампиони и тоа со Израел Адесанја, шампион во средна категорија, инаку државјанин на Нигерија и Нов Зеланд, и со Австралиецот со македонско потекло Александар Волкановски кој е носител на титулата во лесна категорија. Фотографијата на неговите...

Четботот на „Гугл“ – Бард од денеска е достапен и во Северна Македонија

Четботот со вештачка интелигенција на „Гугл“, наречен Бард денеска беше лансиран во Европа и сега е достапен и за корисниците во Северна Македонија. Ривалот на ChatGPT денеска официјално дебитираше и во земјите-членки на Европската Унија, откако „Гугл“ ги разреши безбедносните грижи на корисниците што доведоа до тоа ЕУ да го блокира неговото лансирање. Бард од денеска е достапен на 40 нови...

Платформите чии алгоритми водат кон видеа со Ендру Тејт може да бидат казнети во Велика Британија

Технолошките компании чии алгоритми ги носат британските тинејџери кон содржини како оние создадени од инфлуенсерот Ендру Тејт, би можеле да подлежат на нов закон што се подготвува во Обединетото Кралство. Владата на Велика Британија се спротивстави на амандманите на Законот за онлајн безбедност, но загуби од мнозинството во горниот дом на Парламентот, јавува Би-би-си. Бароницата Кидрон, која ги поддржа амандманите, рече...

Стапува на сила договорот меѓу ЕУ и САД за пренос на личните податоци, активистите негодуваат

Европската комисија објави дека е склучен договор со САД кој има за цел да овозможи полесен пренос на личните податоци на легален пат преку Атлантикот. Меѓутоа, активистите за заштита на приватноста на податоците најавија дека ќе го оспорат договорот пред суд, пренесува Би-би-си. Американскиот претседател Џо Бајден и претставници на ЕУ го поздравија договореното со чија помош се надминаа недоразбирањата...

Инстаграм Тредс надмина 100 милиони корисници побрзо и од ChatGPT

Новата апликација на Инстаграм наречена „Тредс“ веќе надмина 100 милиони корисници, притоа достигнувајќи ја оваа бројка побрзо и од четботот ChatGPT, јавува „Врџ“. Четботот на компанијата „Опен АИ“ ја помина оваа граница за два месеца и со тоа стана најбрзорастечка платформа во тој момент, додека Тредс, која беше лансирана во средата, стигна до 100 милиони за само неколку дена. Апликацијата стана...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...